Redakcja Polska

Prezydent przekazał marszałek Sejmu projekt ustawy ws. odbudowy Pałacu Saskiego i innych zabytków Warszawy

07.07.2021 16:22
Prezydent Andrzej Duda przekazał na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Jak mówił, to moment doniosły dla stolicy i Rzeczpospolitej.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy w sprawie odbudowy warszawskich zabytków. Materiał Karola Surówki (IAR)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaPAP/Marcin Obara

Podczas uroczystości na stołecznym placu Piłsudskiego prezydent podkreślał, że planowana odbudowa to szczególna, prestiżowa inwestycja, która przypomni o pięknie przedwojennej Warszawy. Andrzej Duda mówił, że wielu ludzi, wspominając stolicę Polski z czasów przed II wojną światową, a więc - jak to ujął - "zanim została przez hitlerowskich najeźdźców umęczona i zniszczona" - zwraca uwagę, że była ona piękna.

Posłuchaj
00:28 11179571_1.mp3 Andrzej Duda: odbudowa Pałacu Saskiego to prestiżowa inwestycja, która przypomni o pięknie przedwojennej Warszawy (IAR)

- Główne ulice Warszawy były pełne niezwykle bogatych, misternie zdobionych, pięknych kamienic świadczących o potędze i potencjale miasta, zamożności oraz głębokim poczuciu zmysłu estetycznego i architektów, projektantów i mieszkających tutaj ludzi - mówił prezydent.


W uroczystości uczestniczyli między innymi premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński oraz szef MON - minister Mariusz Błaszczak.

Pierwszy barokowy pałac w miejscu późniejszego Pałacu Saskiego powstał po 1661 roku. W I połowie XVIII wieku gmach zakupił król August II Mocny i rozpoczął jego przebudowę. Własnością królów Saksonii był on aż do 1816 roku. Zniszczony podczas powstania listopadowego, później odbudowywany i rozbudowywany. W okresie zaborów przeszedł na własność rosyjskiego kupca Iwana Skwarcowa, a później został przeznaczony na potrzeby armii Imperium Rosyjskiego.

W II RP był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, mieścił również Biuro Szyfrów, w którym w 1932 roku polscy matematycy dokonali pierwszego złamania kodu Enigmy.

Po wybuchu II wojny światowej i kapitulacji Warszawy Pałac Saski zajęli Niemcy, którzy w grudniu 1944 roku, wycofując się ze stolicy, wysadzili go w powietrze. Ocalał tylko fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza, utworzonym w 1925 roku.

IAR/PAP/dad

W Warszawie otwarto wystawę "Polski przemysł lotniczy. Od traktatu ryskiego do kampanii wrześniowej"

06.07.2021 16:05
Przy Łazienkach Królewskich w Warszawie otwarto wystawę plenerową "Polski przemysł lotniczy. Od traktatu ryskiego do kampanii wrześniowej". Ekspozycja nawiązuje do wybitnego konstruktora lotniczego II Rzeczypospolitej inżyniera pilota Zygmunta Puławskiego, w związku z przypadającą w tym roku 120. rocznicą jego urodzin i 90. rocznicą śmierci.

Szefowie MSZ Polski, Litwy i Ukrainy podpisali deklarację o współpracy w ramach Trójkąta Lubelskiego

07.07.2021 10:43
W Wilnie szefowie MSZ Polski, Litwy i Ukrainy podpisali mapę drogową o współpracy w ramach Trójkąta Lubelskiego. To zapoczątkowana rok temu inicjatywa, której celem jest polityczno-gospodarczo-społeczne zbliżenie między Warszawą, Wilnem i Kijowem.

Wystawa MSZ w Łazienkach Królewskich o polskiej pomocy w walce z pandemią

09.07.2021 14:00
W Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich przy Agrykoli można oglądać wystawę Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Polska pomoc w walce z pandemią COVID-19". Ekspozycja prezentuje fotografie przedstawiające między innymi konwoje z pomocą humanitarną wysłane w czasie szerzenia się pandemii na Białoruś, Ukrainę, do Mołdawii, Armenii, Indii oraz na Bałkany Zachodnie.