Redakcja Polska

"Wzmożony atak rosyjskiej dezinformacji na zachodnie stolice." Premier po rozmowach z władzami Łotwy

21.11.2021 16:55
Dziś widzimy wzmożony atak dezinformacji na zachodnie stolice, a tam niestety nie znają rosyjskich metod tak dobrze, jak w Rydze czy w Warszawie - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.
Audio
  • Premier rozmawiał o sytuacji na granicy z szefami rządów państw bałtyckich [posłuchaj]
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefem łotewskiego rządu Kriszjanisem Karinszem o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefem łotewskiego rządu Kriszjanisem Karinszem o kryzysie na granicy polsko-białoruskiejForum/INTS KALNINS

Premier Mateusz Morawiecki przybył do stolicy Łotwy, gdzie spotkał się z szefem łotewskiego rządu Kriszjanisem Karinszem, by rozmawiać o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i o zagrożeniach geopolitycznych.

"Rosjanie, a wcześniej Związek Sowiecki, to mistrzowie dezinformacji" - podkreślił premier Morawiecki. "Dziś widzimy wzmożony atak dezinformacji na zachodnie stolice, a tam niestety nie znają tych metod aż tak dobrze, jak w Rydze czy w Warszawie" - podkreślił szef polskiego rządu.

"Ta propaganda jest używana jako instrument walki z krajami bałtyckim i Polską na najróżniejsze sposoby. Prosimy naszych partnerów zachodnich, aby skoncentrowali się na tym, co najważniejsze – na walce w fake newsami, atakami hakerskimi, przestępstwami cyfrowymi, które są używane tak często przez Kreml oraz białoruskich i rosyjskich hakerów jako broń w walce na arenie międzynarodowej" – mówił premier. 

Jak podkreślił "dziś wymieniliśmy się bardzo ciekawym spostrzeżeniem, bo widzimy to jako premierzy Łotwy i Polski bardzo wyraźnie – w jak sprytny sposób Moskwa potrafi kierować propagandę w obszarze covidowym do ludności rosyjskiej i zupełnie inaczej siać wrogą propagandę antyszczepionkową we wszystkich krajach Europy zachodniej, a w szczególności Europy Centralnej, chociażby w Polsce". Wyjaśnił, że "widzimy mnóstwo odcisków palców rosyjskich hakerów w tym obszarze". Jak ocenił, "to pokazuje siłę propagandy rosyjskiej i musimy być tego absolutnie świadomi".

Premier Morawiecki podczas konferencji prasowej odniósł się także do wysokich cen gazu i surowców. "To wyjście z kryzysu pandemicznego dało możliwość akumulacji rezerw walutowych i siły finansowej w rękach Moskwy" – podkreślił. To – jak wskazał - powoduje, że "Moskwa jest impregnowana na ewentualne działania retorsyjne do pewnego stopnia i jednocześnie akumuluje możliwości działań ofensywnych, agresywnych".

"Widzimy też pewne dodatkowe ryzyko, jakim jest przyciągnięcie imigrantów, uchodźców z Afganistanu" – wskazał premier. "Chcę, aby to głośno wybrzmiało - widzimy te starania po stronie Łukaszenki" - podkreślił. 

Jak zauważył, "kiedy spojrzy się z góry na wszystkie działania razem i połączy się te kropki w jeden obrazek, to wyłania się z tego jednoznaczny obraz ryzyka – ryzyka ataku na wschodnią flankę NATO i Unii Europejskiej". Jak dodał, "ataku, który może mieć różne oblicza".

"Przestrzegamy przed tym razem z partnerami z krajów bałtyckich, bo te ryzyka widzimy w całej rozciągłości. Uważamy, że tylko wycofanie migrantów, działanie na rzecz deeskalacji jest w stanie przywrócić jakikolwiek konstruktywny scenariusz z Łukaszenką" – wskazał.

Jednocześnie zaapelował, "aby nie dać się złapać na lep propagandy rosyjskiej i białoruskiej, ponieważ oni operują polityką szantażu – energetycznego, migracyjnego i politycznego". "Nasza wspólna odpowiedź jest w stanie powstrzymać te czarne chmury, które gromadzą się nad naszymi głowami" – podkreślił.

IAR/PAP/ks

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefową estońskiego rządu

21.11.2021 09:46
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w Tallinnie z premier Estonii Kaji Kallas o sytuacji na naszej wschodniej granicy.

Premier Litwy: na Polskę spada ciężar ataku hybrydowego

21.11.2021 14:07
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w Wilnie z szefową litewskiego rządu Ingridą Šimonyte. Było to drugie z serii spotkań szefa polskiego rządu, których tematem jest kryzys na wschodniej granicy Unii Europejskiej

Blokada handlowa - jedno z narzędzi, które może być zastosowane wobec Białorusi

21.11.2021 14:14
Zamknięcie przejść granicznych czy blokada handlowa z Białorusią, to są nadal narzędzia, które są w wachlarzu rozwiązań politycznych, gospodarczych, które mogą być wobec Białorusi stosowane - mówił w niedzielę w Wilnie rzecznik rządu Piotr Müller

Rosja krajem tranzytowym w podróży do państw Unii Europejskiej?

21.11.2021 17:04
Coraz więcej migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej wykorzystuje Rosję jako kraj tranzytowy w podróży do państw Unii Europejskiej - oznajmił w Aleksandr Griebionkin, zastępca sekretarza rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa.