Redakcja Polska

Jarosław Kaczyński w Kijowie: potrzebna jest misja pokojowa NATO na Ukrainie

15.03.2022 10:30
Na Ukrainie potrzebna jest misja pokojowa NATO lub szerszego układu międzynarodowego - powiedział wicepremier Jarosław Kaczyński po spotkaniu w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Podkreślił, że Ukraina potrzebuje nie tylko solidarności i uznania, ale czynów i odwagi społeczności międzynarodowej.
Jarosław Kaczyński w Kijowie: Ukraina potrzebuje misji pokojowej
Jarosław Kaczyński w Kijowie: Ukraina potrzebuje misji pokojowejUKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SER / Reuters / Forum

Prezydent Zełenski, a także premier Ukrainy Denys Szmyhal spotkali się we wtorek z przebywającymi w Kijowie: premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem Jarosławem Kaczyński oraz premierami Czech: Petrem Fialą i Słowenii Janezen Janszą.

Po spotkaniu prezydent Ukrainy podziękował europejskim politykom za wsparcie. -To jest zdecydowane stanowisko w tym czasie, kiedy nawet wielu ambasadorów opuściło Ukrainę z powodu wtargnięcia Federacji Rosyjskiej na ogromną skalę na naszą ziemię i ci ludzie, liderzy swoich wspaniałych, niezależnych krajów nie boją się. Bardziej boją się o nasz los i są tutaj, żeby nas wesprzeć i to jest bardzo mocny, mężny, przyjazny krok - powiedział Zełenski. - Jestem przekonany, że z takimi przyjaciółmi, z takimi krajami, sąsiadami, partnerami rzeczywiście damy radę i zwyciężymy - dodał prezydent Ukrainy.

Kaczyński po spotkaniu wyraził słowa uznania i szacunku dla prezydenta Zełenskiego, premiera Szmyhala i całego narodu ukraińskiego. Wyraził także współczucie dla "tych wszystkich, którzy są ofiarami". Zaznaczył zarazem, że "to współczucie nie może być pustym słowem, nie może być tylko słowem, musi być czymś dalej idącym". - Chcę tutaj w Kijowie powiedzieć kilka słów, które zwrócone są do przywódców państw Unii Europejskiej, państw NATO. Chciałbym odwołać się do ich sumień, ale także do ich konsekwencji. Oni głoszą pewne zasady, my te zasady podzielamy. Ale jeżeli takie zasady się głosi, to trzeba z nich wyciągać także wnioski - powiedział wicepremier.

Jarosław Kaczyński:na Ukrainie potrzebna jest misja pokojowa

Jak dodał, potrzebna jest nie tylko pomoc, ale "trzeba także zmienić pewną zasadę, która została przyjęta". - Sądzę, że potrzebna jest misja pokojowa NATO, ewentualnie jeszcze jakiegoś szerszego układu międzynarodowego, ale taka misja, która będzie wstanie także się obronić i która będzie działała na terenie Ukrainy - oświadczył. - To będzie misja, która będzie dążyła do pokoju, do udzielenia pomocy humanitarnej, ale jednocześnie będzie też osłonięta przez odpowiednie siły, siły zbrojne - dodał. Zdaniem Kaczyńskiego, "to jest w tej chwili coś, czego Ukraina, Europa, cały demokratyczny świat bardzo potrzebuje.

Posłuchaj
00:33 Jarosław Kaczyński w Kijowie Ukraina potrzebuje misji pokojowej (IAR).mp3 Jarosław Kaczyński w Kijowie: Ukraina potrzebuje misji pokojowej (IAR)

"Chodzi o czyny i odwagę, nie o słowa"

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego "to jest w tej chwili coś, czego Ukraina, Europa, cały demokratyczny świat, bardzo, ale to bardzo potrzebują". Podkreślił, że Kijów jest dziś odpowiednim miejscem, żeby o takie działania zaapelować do "wszystkich, którzy dziś decydują". 

- Tu nie chodzi tylko o słowa uznania i solidarność. Chodzi o czyny, o to, co jest tu bezwzględnie potrzebne: o odwagę. Odwagę, której, niestety, często brakuje - stwierdził wicepremier.

"Mówienie o szczegółach przedwczesne" 

Jarosław Kaczyński, dopytywany później przez dziennikarzy o to, gdzie miałaby być rozmieszczona taka misja, kto miałby nią dowodzić, czy był ten pomysł przedstawiany w NATO i czy to oznaczałoby zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą, odparł: "To, co pan usłyszał, to jest wyzwanie, wyzwanie do podjęcia tej sprawy".

- W tej chwili mówienie o szczegółach byłoby co najmniej przedwczesne. Ale to nie jest sprawa, o której dotąd nie rozmawiano. Chociaż nie na forach NATO, ale na forach, które są związane z tą sytuacją, która w tej chwili ma miejsce na Ukrainie, a która w naszym przekonaniu zagraża całej naszej cywilizacji. Ale przede wszystkim (zagraża) tym państwom, o których kiedyś, w 2008 r. była mowa w Tbilisi, ale nie tylko tym państwom, bo można by dodać, jeżeli chodzi o bezpośrednie zagrożenie, i inne państwa - powiedział Jarosław Kaczyński.

Dodał, że w pewnych sytuacjach nie można ustępować i trzeba wykazywać się odwagą.


PAP/IAR/dad

Za protestem rosyjskiej dziennikarki mógł stać Kreml - ostrzega ukraiński polityk

15.03.2022 13:58
Happening dziennikarki w rosyjskiej telewizji Kanał 1. oraz jej zatrzymanie mogło zostać zainscenizowane przez aparat kremlowskiej propagandy – uważa Roman Hryszczuk, członek Najwyższej Rady Ukrainy. W ocenie deputowanego ukraińskiego parlamentu w przekazie ukrytych jest zbyt wiele sygnałów, by uważać go za oddolny, spontaniczny akt sprzeciwu.

Rosyjskie media wściekłe przez plakat "Achtung Russia". Korkuć: chciałbym, by przestał być aktualny

15.03.2022 15:37
- Bardzo ścisła współpraca między Niemcami i Rosją zawsze kończy się wojną, co widzimy dzisiaj - powiedział autor plakatu "Achtung Russia" Wojciech Korkuć w "Wywiadzie z chuliganem" w Polskim Radiu Poznań.