Redakcja Polska

"Rozpoczęliśmy przygotowania i szykujemy ambitną agendę". Szynkowski vel Sęk o polskiej prezydencji w UE

07.03.2023 14:21
We wtorek minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że "zapowiedziane przez prezydenta Andrzeja Dudę wzmacnianie więzi transatlantyckich będzie ważnym elementem naszej prezydencji w UE w 2023 roku". Dodał, że Polska rozpoczęła przygotowania i szykuje ambitną agendę.
Szynkowski vel Sęk: rozpoczęliśmy przygotowania i szykujemy ambitną agendę polskiej prezydencji w UE.
Szynkowski vel Sęk: rozpoczęliśmy przygotowania i szykujemy ambitną agendę polskiej prezydencji w UE.Tymon Markowski / MSZ / gov.pl

Prezydent Andrzej Duda w lutym podczas spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem podkreślił, że więź transatlantycka jest kluczowa dla Europy. Dlatego, jak poinformował, jeszcze w maju tego roku ma zostać podjęta uchwała, zgodnie z którą polska prezydencja w UE w 2025 r. będzie przebiegała pod hasłem zacieśniania więzi transatlantyckich.

Szymon Szynkowski vel Sęk: szykujemy ambitną agendę

Minister Szynkowski vel Sęk we wtorek powiedział, że rozpoczęły się przygotowania do polskiej prezydencji w UE. - Oczywiście szykujemy ambitną agendę, także ten wątek o którym mówił pan prezydent na pewno będzie ważnym elementem sprawowania naszej prezydencji - podkreślił.

Zdaniem ministra, Unia Europejska powinna być niejako uzupełnieniem gospodarczo-polityczno-ekonomicznym dla NATO w kwestii bezpieczeństwa krajów członkowskich. Podkreślił, że nie powinna ona "wchodzić w konkurencje z NATO", które dziś jest "filarem naszego bezpieczeństwa".

Kwestie polityki wobec Rosji

- W przygotowywanym programie prezydencji istotne miejsce zajmą również kwestie ekonomiczne oraz obecne wyzwania geopolityczne, za których największym jest zagrożenie ze strony Federacji Rosyjskiej - zapowiedział.

- Możemy kontynuować politykę sankcji, zobaczymy czy w 2025 roku cały czas będziemy mieli do czynienia z taką agresywną polityką Rosji, mamy nadzieję na to, że ta sytuacja jednak się zmieni - powiedział. Jednak, jak zauważył, niezależnie od podejścia Rosji wobec sąsiednich krajów, wyzwania UE pozostają takie same.

- Cały czas musimy wzmacniać nasze bezpieczeństwo, naszą odporność (...), to będzie na pewno bardzo ważny aspekt naszej prezydencji, jak uniezależniać się energetycznie w różnych obszarach od rosyjskich źródeł energii - powiedział.

Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że Polska prezydencja w tak trudnym dla Unii momencie, będzie ogromnym wyzwaniem. Dodał, że w najbliższych dniach zostanie powołany jego pełnomocnik, który wraz z niewielkim zespołem zadba o przebieg przygotowań.


PAP/dad

Szef Pentagonu: Bachmut ma dla Rosji większe znaczenie symboliczne, niż strategiczne

06.03.2023 12:22
- Miasto Bachmut na wschodzie Ukrainy, atakowane od miesięcy przez rosyjskie wojska, ma dla najeźdźców większe znaczenie jako symbol, a nie cel strategiczny lub operacyjny; ewentualne zdobycie Bachmutu przez Rosjan nie musi oznaczać zmiany przebiegu wojny - ocenił w poniedziałek minister obrony USA Lloyd Austin.

"Nie damy się sprowokować". Wiceszef MSZ odpowiada na wpis ambasadora Niemiec w Polsce

06.03.2023 12:11
- Rozpoczęliśmy pewną drogę, z której nie zboczymy. Jestem przekonany, że jesteśmy w stanie w perspektywie czasowej zmienić postrzeganie II wojny światowej, roli Polski i sytuacji Polski, w obszarze politycznym, historycznym i prawnym - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, odpowiadając na pytanie, czy wpisy ambasadora Niemiec w Polsce wpisują się w politykę Berlina w sprawie odszkodowań za II wojnę światową.

Polska światowym liderem pomocy dla Ukrainy. Nowy raport nie pozostawia złudzeń

06.03.2023 12:45
Z raportu opublikowanego przez niezależny niemiecki think tank Kiel Institute wynika, że Polska w ubiegłym roku była liderem pomocy udzielonej Ukrainie. Koszt wsparcia wyniósł Polskę ponad 2 proc. PKB. Chodzi o finansowe zaangażowanie, jak i utrzymanie przybyłych z tego kraju uchodźców. W czołówce zestawienia brakuje chociażby Niemiec.

PGE i ZE PAK podpisały porozumienie o współpracy przy budowie elektrowni jądrowej

07.03.2023 13:49
Przedstawiciele PGE Polskiej Grupy Energetycznej i ZE PAK podpisali wstępne porozumienie dotyczące utworzenia spółki celowej, która zajmie się budową elektrowni atomowej w Pątnowie w Wielkopolsce. Projekt biznesowy zakłada powstanie do 2036 dwóch bloków jądrowych i uruchomienie pierwszego z nich.