Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau zaznacza, że logotyp nawiązuje do wartości, które są bliskie Polakom. - Jest to bardzo poręczny instrument, który komunikuje nie tylko nasz etos narodowy, naszą narodową tożsamość, ale także sposób, w jaki odczuwamy i działamy na co dzień - mówi minister spraw zagranicznych Polski.
Nawiązanie do loga "Solidarności"
Logotyp składa się ze słowa "Polska" i hasła: "Solidarność dla wolności", wpisanego w sztandar. Znak ma czerwony kolor i nawiązuje do loga "Solidarności". Logotyp występuje w kilku wersjach językowych.
Jeden z autorów, Czesław Bielecki, mówi, że istotą pomysłu, jest to, żeby znak można było zapisać w dowolnym języku świata. - Otwartym na dowolną inną nację i kulturę. I na tym to polega. Cały ten pomysł, żeby to było jak napis cdn., jak napis Solidarność, napis na murze, ale żeby jednocześnie ta czcionka dała się adaptować do różnych innych języków - podkreśla Czesław Bielecki.
Symbol w działaniach pomocowych
Znak ma być wykorzystywany przy działaniach solidarnościowych Polski, między innymi w obszarach: humanitarnym, wojskowym i ochrony dzieł sztuki. Z logotypu może korzystać administracja rządowa i może być on wykorzystywany przy działaniach pomocowych, na przykład w kontekście wsparcia Ukrainy. Ze znaku może korzystać także polska dyplomacja.
Czytaj również:
pg,iar