Redakcja Polska

Liderzy Trójkąta Weimarskiego zgodni ws. wsparcia Ukrainy. Kwestia sporna - pakt migracyjny

13.06.2023 10:27
W Paryżu odbył się szczyt Trójkąta Weimarskiego. Prezydent Francji Emmanuel Macron, prezydent Andrzej Duda i kanclerz Niemiec Olaf Scholz mówili jednym głosem o trwałym i niezachwianym wsparciu dla Ukrainy, która rozpoczęła już kontrofensywę. Kwestią sporną jest natomiast przyjęty przez unijnych ministrów spraw wewnętrznych pakt migracyjny przewidujący przymusową relokację uchodźców i kary dla państw, które ich nie zaakceptują.
Audio
  • Liderzy Trójkąta Weimarskiego spotkali się w Paryżu. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Liderzy Trójkąta Weimarskiego zgodni co do wsparcia Ukrainy, jednak pakt migracyjny jest kwestią sporną.
Liderzy Trójkąta Weimarskiego zgodni co do wsparcia Ukrainy, jednak pakt migracyjny jest kwestią sporną.PAP/EPA/SARAH MEYSSONNIER / POOL

Podczas wspólnej konferencji prasowej liderzy Francji, Niemiec i Polski jednogłośnie stwierdzili, że format Trójkąta Weimarskiego daje wspólny impuls w polityce zagranicznej. - Dziś jesteśmy zjednoczeni, chętni i zdeterminowani, aby zwycięstwo Ukrainy służyło naszemu wspólnemu projektowi bezpieczeństwa i pokoju na kontynencie - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.

Posłuchaj
01:00 12406952_1.mp3 Liderzy Trójkąta Weimarskiego zgodni co do wsparcia Ukrainy, jednak pakt migracyjny jest kwestią sporną (IAR)

Andrzej Duda akcentował kwestię przystąpienia Ukrainy do NATO, w perspektywie lipcowego szczytu Sojuszu w Wilnie. - Ukraina czeka na jasny sygnał o klarownej perspektywie członkostwa w sojuszu północnoatlantyckim. To jest dzisiaj największe oczekiwanie - stwierdził polski prezydent. Kanclerz Scholz powiedział, że trwa dyskusja między sojusznikami w tej sprawie.

Kwestie paktu migracyjnego

Politycy byli też pytani o ocenę unijnego paktu migracyjnego. - Myślę, że to dobre porozumienie. Wprowadza nowe zasady współpracy, aby zarządzać kwestią migracyjną i nikogo nie stygmatyzuje - przekonywał prezydent Francji. Podobnego zdania był kanclerz Scholz. - Jeżeli ktoś będzie nas karał, będziemy się temu sprzeciwiali w sposób zdecydowany - ostrzegł natomiast Andrzej Duda. Przypomniał, że Polska przyjęła już ponad dwa miliony obywateli Ukrainy, bez szczególnej pomocy ze strony Unii Europejskiej.


IAR/dad