- Trwa praca i będzie ona kontynuowana - planowa praca sił bezpieczeństwa, sił obrony, ruchu oporu i miejscowej ludności, która czeka na powrót legalnych władz ukraińskich na tych obszarach - powiedział Jusow, cytowany przez ukraińską stację telewizyjną Kanał 24. Dodał następnie: "mogę skomentować tylko tak, że ciąg dalszy nastąpi".
Most w okolicach Czonharu jest najkrótszą trasą prowadzącą z Krymu do okupowanego Melitopola i w kierunku frontu na południu kraju, gdzie armia ukraińska stara się prowadzić kontrofensywę. Ukraiński portal Militarny wskazuje, że wstrzymanie ruchu przez ten most sprawi, iż rosyjskie ciężarówki jadące z Krymu do Melitopola będą musiały nadłożyć około 100 km, co zajmie przynajmniej kilka godzin.
00:46 12420408_1.mp3 Rosyjskie okupacyjne władze donoszą o ataku na most w Czonharze. To przeprawa łącząca okupowany Krym z zajętą przez Rosjan kontynentalną częścią Ukrainy. Według relacji okupacyjnych władz uszkodzona ma być nawierzchnia mostu. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)
O uszkodzeniu mostu poinformowała agencja Reutera, cytując rosyjskie władze okupacyjne, które podały, że ruch samochodowy przekierowano na "trasy alternatywne". Jak informuje portal Militarny, uderzenie przebiło przeprawę na wskroś, wybijając otwory wielkości około 2 metrów.
Przedstawiciele Ukrainy poinformowali w czwartek o serii wybuchów na południu kraju. W okupowanym Melitopolu doszło do ośmiu eksplozji, m.in. w rejonie koncentracji rosyjskiego sprzętu wojskowego - poinformował mer Iwan Fedorow, lojalny wobec władz w Kijowie.
Ukraiński urzędnik Denys Czystikow powiedział w radiu NV, że w mieście Dżankoj na Krymie mieszkańcy informują o licznych eksplozjach, ale "administracja okupacyjna to przemilcza".
Most w rejonie Czonharu przebiega nad cieśniną o tej samej nazwie i łączy okupowany Krym z południowym wybrzeżem obwodu chersońskiego.
Rosjanie dokonali nielegalnej aneksji Krymu w 2014 r., a obecnie używają go jako zaplecza w inwazji na Ukrainę. Na Krymie znajdują się rosyjskie fortyfikacje, bazy wojskowe, trasy logistyczne. Graniczący z półwyspem obwód chersoński na południu Ukrainy armia rosyjska zajęła na początku pełnoskalowej inwazji w 2022 r. W listopadzie tego roku w ramach kontrofensywy prawobrzeżna część regionu wraz ze stolicą, Chersoniem, została wyzwolona przez siły ukraińskie.
IAR/PAP/dad