Redakcja Polska

Wkrótce kolejne podejście do zatwierdzenia 100-milionowego pakietu dla rolników z 5 krajów, w tym Polski

22.06.2023 16:18
W poniedziałek w Brukseli ma być kolejne podejście przedstawicieli państw członkowskich do zatwierdzenia 100-milionowego pakietu finansowego dla rolników z pięciu krajów, w tym Polski za straty spowodowane nadmiernym importem z Ukrainy - ustaliła nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Audio
  • W poniedziałek kolejne podejście do zatwierdzenia 100-milionowego pakietu dla rolników z 5 krajów, w tym Polski - materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Decyzja KE w sprawie przedłużenia zakazu importu z Ukrainy 4 produktów spodziewana jest we wrześniu
Decyzja KE w sprawie przedłużenia zakazu importu z Ukrainy 4 produktów spodziewana jest we wrześniu Foto: Deyana Stefanova Robova/ Shutterstock

Polska z tego pakietu ma otrzymać prawie 40 milionów euro, reszta zostanie rozdzielona między Bułgarię, Rumunię, Słowację i Węgry. Kilkukrotnie już planowano takie spotkania, które w ostatniej chwili były odwoływane. Teraz jednak - jak usłyszała w Komisji brukselska korespondentka Polskiego Radia - optymizm co do zgody jest większy. Ostatni raz planowano taką zgodę w poniedziałek w ubiegłym tygodniu. Wtedy decyzję zablokowała przewodnicząca Komisji, o czym jako pierwsza informowała Beata Płomecka. Zarzucała ona między innymi Polsce, ale także Węgrom, utrudnienia w tranzycie ukraińskiego zboża. Później informacje o problemach w tranzycie i odłożonej decyzji w sprawie 100-milionowego pakietu potwierdziła oficjalnie rzeczniczka Komisji, choć nie wskazywała żadnego państwa z nazwy.

Zgodnie z porozumieniem z końca kwietnia między Komisją a Polską, Bułgarią, Rumunią, Słowacją i Węgrami, import pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do tej piątki jest zakazany, ale tranzyt do pozostałych państw Unii i krajów spoza niej ma być zapewniony i nieskrępowany.


 
IAR/dad
 

Szkolenia ukraińskich pilotów na F-16. "Politico" wskazuje prawdopodobne miejsce ćwiczeń

22.06.2023 09:12
"Politico", powołując się na anonimowe źródła w Departamencie Obrony, wskazało, że "koalicja państw zachodnich bierze pod uwagę Rumunię jako potencjalną lokalizację do szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16". NATO zbliża się do rozpoczęcia działań mających na celu przekazanie tych samolotów siłom ukraińskim - dodano.

Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Estonii. Zbigniew Rau: wspólnie wspieramy Ukrainę

22.06.2023 09:36
Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Estonii w Warszawie omówili kwestie wzajemnej współpracy gospodarczej, wojskowej i energetycznej. Zbigniew Rau oraz Margus Tsahkna rozmawiali także o kwestiach bezpieczeństwa oraz dalszym wspieraniu Ukrainy.

Amia Ukrainy przesuwa się naprzód w kierunku Łymanu, odnosi "częściowe sukcesy"

22.06.2023 12:19
Rzecznik ukraińskiego Sztabu Generalnego Andrij Kowalow poinformował w czwartek, że na kierunku Łymanu w Donbasie oddziały ukraińskie nadal prowadzą działania ofensywne i odniosły "częściowy sukces" w rejonie Biłohoriwki i Dibrowy.

Most czonharski na Krymie poważnie uszkodzony. Wywiad Ukrainy: ciąg dalszy nastąpi

22.06.2023 14:48
Rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow komentując w czwartek ostrzał mostu w miejscowości Czonhar, łączącego obwód chersoński z okupowanym Krymem, oświadczył, że "ciąg dalszy nastąpi". Wspomniał także o "planowej pracy" sił bezpieczeństwa i "ruchu oporu".