Redakcja Polska

Spotkanie szefa polskiej dyplomacji z delegacją Senatu USA. Wśród tematów - wsparcie dla Ukrainy

12.01.2024 16:37
Współpraca polsko-amerykańska, aktualna sytuacja związana z wojną prowadzoną przez Rosję przeciwko Ukrainie i wsparcie dla Kijowa, a także bezpieczeństwo w Europie - były wśród tematów piątkowego spotkania szefa MSZ Radosława Sikorskiego z senatorami USA Christopherem Coonsem i Michaelem Roundsem.
Z kolei szef polskiego MSZ podczas spotkania z amerykańskimi senatorami przedstawił priorytety polityki zagranicznej rządu, podkreślając, że Stany Zjednoczone są strategicznym partnerem Polski.
Z kolei szef polskiego MSZ podczas spotkania z amerykańskimi senatorami przedstawił priorytety polityki zagranicznej rządu, podkreślając, że Stany Zjednoczone są strategicznym partnerem Polski.Sebastian Indra/MSZ

Christopher Coons, demokratyczny senator ze stanu Delaware, i Michael Rounds, republikański senator z Dakoty Południowej, rozpoczęli swoją wizytę w Europie od spotkania z ministrem Radosławem Sikorskim. W piątek spotkali się także z prezydentem Andrzejem Dudą i szefem Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlakiem.

Jak podało w komunikacie MSZ, polski minister spraw zagranicznych przedstawił priorytety polityki zagranicznej rządu podkreślając, że Stany Zjednoczone są strategicznym partnerem Polski, która pozostanie ich lojalnym, stabilnym i zaangażowanym sojusznikiem.

"Minister Sikorski zapewnił, że Warszawa jest również ważnym, silnym ogniwem Sojuszu Północnoatlantyckiego i zapowiedział, że jednym z priorytetów przyszłorocznej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej będzie wzmacnianie relacji transatlantyckich" - podkreślił resort dyplomacji.

Rozmowa dotyczyła również aktualnej sytuacji związanej z wojną prowadzoną przez Rosję przeciwko Ukrainie i szerszego kontekstu bezpieczeństwa europejskiego.

"Rozmówcy zgodzili się co do konieczności udzielania wschodniemu sąsiadowi Polski dalszej wszechstronnej pomocy. Radosław Sikorski podziękował za dotychczasowe wsparcie dla Kijowa ze strony amerykańskiego Kongresu i zaapelował o szybką decyzję w sprawie przyznania kolejnego pakietu środków. W tym kontekście ocenił, że konsekwencje podboju Ukrainy przez Rosję byłyby katastrofalne, a koszt powstrzymania Putina w takim przypadku - znacznie wyższy, niż koszt wspierania Kijowa w obecnej sytuacji" - podkreśliło MSZ. 


IAR/PAP/dad