Redakcja Polska

"Nie ma bezpiecznej Polski i Europy bez niepodległej Ukrainy". Premier Donald Tusk w Kijowie

22.01.2024 17:39
Premier Donald Tusk zaapelował do europejskich przywódców, by wspierali Ukrainę w walce z Rosją. Szef rządu, który przebywa z wizytą w Kijowie, podkreślał, że jeśli komuś zależy na wolności, prawach człowieka, rządach prawa, demokracji, to musi wspierać Ukrainę wszystkimi dostępnymi środkami. To pierwsza wizyta polskiego premiera w państwie spoza Unii Europejskiej po wyborach i po ukonstytuowaniu się nowego rządu.
Audio
  • Premier Donald Tusk rozmawiał w Kijowie z ukraińskim prezydentem i premierem o polskim wsparciu dla Ukrainy oraz o wzajemnej współpracy. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Donald Tusk i Wołodymyr Zełenski w Kijowie
Donald Tusk i Wołodymyr Zełenski w KijowieX/Chancellery of the Prime Minister of Poland

Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim premier podkreślił, że napaść na Ukrainę to sytuacja czarno-biała. Dodał, że nikt, kto ma oczy, uszy, kto ma serce, kto ma przyzwoitość, nie ma prawa udawać, że nie widzi, co się na Ukrainie dzieje. - Dzisiaj każdy w wolnym świecie, kto udaje neutralnego wobec Ukrainy i Rosji, zasługuje na najciemniejsze miejsce w politycznym piekle - mówił premier. Donald Tusk dodał, że Polska będzie starała się pomóc we wszystkich aspektach procesu akcesyjnego tak, aby pełne członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej stało się możliwie szybko faktem.

Premier podkreślił, że dziś w Ukrainie przebiega front walki dobra ze złem i to nasz wschodni sąsiad dźwiga na swoich barkach kwestię bezpieczeństwa całego kontynentu europejskiego. - Dzisiaj to Ukraina płaci wielką cenę krwi za wartości, które są fundamentem wolnego świata - powiedział.


Posłuchaj
00:49 12774082_1.mp3 Premier Donald Tusk i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zadeklarowali w Kijowie gotowość rozwiązania problemów na polsko-ukraińskiej granicy w rozmowach dwustronnych. Rozmawiali także o inwestycjach w produkcję broni. Materiał Sylwii Białek (IAR)

 

Szef rządu zapowiedział także szybką finalizację umów zbrojeniowych z Ukrainą. - Jeśli Rosja będzie prezentowala wyraźną przewagę w kwestii uzbrojenia i amunicji, to przegramy wszyscy. Dlatego z wielkim zadowoleniem przyjąłem deklaracje o wspólnych przedsięwzięciach - mówił Donald Tusk.

Szef polskiego rządu dodał, że zarówno Polska, jak i ukraiński rząd, będą wspierać rozwój firm działających w sektorze zbrojeniowym. Premier podkreślił, że ważne są wszystkie projekty, które pozwolą w szybkim tempie podnieść zdolności obronne Polski oraz Ukrainy. - W Polsce nikt nie ma wątpliwości, że trzeba wesprzeć Ukrainę w walce z Rosją wszystkimi dostępnymi środkami - powiedział Donald Tusk. Podkreślił, że stawką tej wojny jest także bezpieczeństwo Polaków. Premier dodał, że w Polsce są konflikty polityczne, ale w tej jednej sprawie nikt w naszym kraju nie ma wątpliwości.

"Walczycie o bezpieczeństwo całego wolnego świata"

Premier w Kijowie mówił także, że nie ma dzisiaj bardziej wiarygodnego polityka na świecie, działającego na rzecz pokoju, niż prezydent Wołodymyr Zełenski. - Jest wiarygodny dlatego, że stanął na czele narodu z wiarą w pokój, ale gotowy do walki, gdy ten pokój został przekreślony przez agresora - dodał. - Cała Ukraina, i ty panie prezydencie, walczycie o bezpieczeństwo całego wolnego świata. Powtarzam to wszędzie, gdzie jestem na świecie i to nie jest slogan - mówił Donald Tusk.


Posłuchaj
00:30 12774029_1.mp3 Tłumaczenie: To jest także moja rola, tutaj w Kijowie, w Europie, w moim kraju, by tłumaczyć ludziom i przywódcom, że nie ma tutaj miejsca na symetryzm i neutralność, że cały wolny świat powinien pomagać Ukrainie w każdym możliwym aspekcie, bo to nie jest tylko zobowiązanie moralne. To jasne, że to jest zobowiązanie moralne, ale jest to też wspólny

 

Premier poinformował również, że Paweł Kowal będzie pełnomocnikiem polskiego rządu do spraw odbudowy Ukrainy. Podczas wizyty w Kijowie podkreślał, że nasz kraj jest zainteresowany udziałem w tym procesie. Dziękował też prezydentowi Zełenskiemu za jasną deklarację, że Polska i polski biznes są najserdeczniej witane w Ukrainie.

Donald Tusk powiedział, że Polska będzie gotowa do produkcji sprzętu i ekwipunku dla Ukrainy. - Będziemy wspólnie szukać źródeł finansowania. Nie będziemy unikać zasad komercyjnych - podkreślał szef rządu. Dodał, że Polska przyłączyła się do deklaracji Grupy G7 w sprawie wojny w Ukrainie.

Trudne tematy

Wcześniej szef rządu zapowiedział, że podczas prowadzonych rozmów nie zabraknie trudnych tematów. - Są pewne konflikty intersów, będziemy o tym rozmawiali z nastawieniem, żeby jak najszybciej rozwiązać te problemy - zapewnił.


Posłuchaj
00:15 12774262_1.mp3 Spotkanie - wraz z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - ze studentami czterech kijowskich uniwersytetów było jednym z punktów programu wizyty premiera Donalda Tuska w Kijowie (IAR)

 

Jednym z takich tematów była sprawa relacji historycznych, w tym kwestii zgody na ekshumację ofiar ukraińskich nacjonalistów z czasów drugiej wojny światowej. - Dla nas ważne jest, aby ta tragiczna historia nie przysłaniała nam wspólnego interesu, który dzisiaj mamy, jakim jest bezpieczeństwo Europy - mówił Donald Tusk.

Kwestie historyczne

Premier zapewnił, że o sprawach historycznych będziemy rozmawiali z wzajemną delikatnością. - Pan prezydent wyraził gotowość do podjęcia ponownie rozmów, ze świadomością, że nie jest to łatwy proces - mówił szef rządu.


Posłuchaj
00:28 12774057_1.mp3 Donald Tusk po spotkaniu z ukraińskim prezydentem przekazał, że omówił sprawę trudnych relacji historycznych, w tym kwestię zgody na ekshumację ofiar ukraińskich nacjonalistów z czasów drugiej wojny światowej (IAR)

 

We wrześniu ubiegłego roku ówczesny rząd Mateusza Morawieckiego przekazał, że po wielu latach rozmów strona ukraińska zgodziła się na prowadzenie poszukiwań ofiar rzezi wołyńskiej do dziś nie odnalezionych. W tej chwili prowadzone są poszukiwania w miejscowości Puźniki, gdzie według szacunków badaczy i historyków mogą znajdować się szczątki około 100 ofiar ukraińskich nacjonalistów.

Rzezią wołyńską określa się mordy dokonywane od lutego 1943 roku do 1945 roku przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej zginęło około 100 tysięcy obywateli II Rzeczpospolitej. Rzeź wołyńska została zaplanowana i przeprowadzona przez OUN - Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i UPA - Ukraińską Powstańczą Armię. Dokumenty sprawców dowodzą, że była antypolską czystką etniczną.


Posłuchaj
00:53 12773975_1.mp3 Premier Donald Tusk zaapelował do europejskich przywódców, by wspierali Ukrainę w walce z Rosją. Materiał Sylwii Białek (IAR)

 

Zełenski dziękuje Polakom

Wołodymyr Zełenski podziękował polskiemu rządowi, że próbuje rozwiązać trudną sytuację na polsko-ukraińskiej granicy. Zaznaczył, że ukraińskie władze rozumieją złożoność przyczyn, które powodują taką sytuację, ale zwracają też uwagę na zagrożenie dla obu narodów. - Warto, abyśmy razem, dla naszych wspólnych interesów, rozwiązali wszelkie problemy - podkreślił.

Ukraiński prezydent dziękował Polakom za udzielaną pomoc. Podkreślił, że Ukraińcy walczą z Rosją nie tylko o własne państwo, ale też o wolność innych krajów, w tym Polski. Powiedział, że w dużej mierze to właśnie dzięki wsparciu Polski Ukrainie udało się wytrzymać. Jednocześnie zaznaczył, że to dzięki Ukrainie Polska zachowuje i zachowa swoją wolność. - Taki jest los narodów w środkowej i wschodniej Europie. Zachowujemy wolność jedynie wtedy, kiedy bronimy jej razem - mówił ukraiński prezydent.

Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmawiał też z Donaldem Tuskiem o pomocy wojskowej dla ukraińskiej armii. - Jest nowy polski obronny pakiet pomocowy - powiedział. I dodał, jego kraj docenia tę niezmienną pomoc. Wołodymyr Zełenski poinformował też o nowej formie współpracy w celu zwiększenia skali zakupów broni na potrzeby Ukrainy. Jest to, jak podkreślił, polski kredyt dla Ukrainy. Prezydent Ukrainy dodał także, że omówił z premierem Polski możliwość wspólnej produkcji broni w przyszłości.

Hołd poległym

Wcześniej Donald Tusk oddał hołd bohaterom walki o niepodległość Ukrainy. Złożył wieniec pod pomnikiem Bohaterów Niebiańskiej Sotni, poległych na Majdanie w 2013 roku. Dzisiaj jest obchodzony Dzień Jedności Ukrainy, ustanowiony w 1999 roku świętem państwowym. Upamiętnia podpisanie aktu zjednoczenia Ukraińskiej Republiki Ludowej z Zachodnioukraińską Republiką Ludową 22 stycznia 1919 roku.

Premierowi Donaldowi Tuskowi w Kijowie towarzyszy między innymi szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec. W planach wizyty szefa polskiego rządu w stolicy Ukrainy jest jeszcze między innymi polityczna rozmowa z premierem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem.

IAR/dad

Szwajcarzy mają pomagać Rosji wywozić kradzione w Ukrainie zboże

22.01.2024 11:13
Moskwa zbudowała sieć firm i statków towarowych do eksportu pszenicy z okupowanej części Ukrainy. Szwajcarskie firmy odgrywają w tym procederze ważną rolę – podaje szwajcarska gazeta Neue Zürcher Zeitung (NZZ).

Premier Donald Tusk w Kijowie. "Musimy potwierdzić jednoznacznie wzajemne wsparcie w konfrontacji ze złem"

22.01.2024 12:17
Spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem- to główne punkty dziesiejszej wizyty premiera Donalda Tuska w Kijowie. Szef rządu ma też wziąć udział w wydarzeniach z okazji obchodzonego dzisiaj na Ukrainie Dnia Jedności Ukrainy.

"Czujemy zbliżającą się wojnę". Szef litewskiej dyplomacji o budowie umocnień na granicy

22.01.2024 17:02
Czujemy zbliżającą się wojnę - tak plany budowy przez kraje bałtyckie umocnień obronnych na granicy z Rosją i Białorusią skomentował szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis. Pod koniec zeszłego tygodnia o podpisaniu porozumienia w sprawie budowy tzw. bałtyckiej linii obronnej poinformowali w Rydze ministrowie obrony Litwy, Łotwy i Estonii.