Redakcja Polska

Szwajcarzy mają pomagać Rosji wywozić kradzione w Ukrainie zboże

22.01.2024 11:13
Moskwa zbudowała sieć firm i statków towarowych do eksportu pszenicy z okupowanej części Ukrainy. Szwajcarskie firmy odgrywają w tym procederze ważną rolę – podaje szwajcarska gazeta Neue Zürcher Zeitung (NZZ).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock/Octa corp

Na łamach NZZ pojawił się artykuł, informujący o czynnym udziale szwajcarskich firm w wywożeniu ukradzionego przez Rosjan w Ukrainie zboża. Spółki te mają skupować zboże, które następnie ma być wywożone i sprzedawane na światowych rynkach.

Zdjęcia satelitarne i informacje przekazywane przez stronę ukraińską nie robią wrażenia na Szwajcarach. Firmy utrzymują, że nie wiedzą skąd to zboże pochodzi.

Statki, które transportują zrabowane zboże dla zmylenia śledczych wyłączają systemy śledzenia wpływajc do portów takich jak Sewastopol po ładunek. Następnie szwajcarskie firmy wyposażone zostają w odpowiednie dokumenty, zgodnie z którymi to Rosja jest krajem pochodzenia towaru. Następnie statki te kierują się do tureckich portów, a dalej korzystają z pomocy syryjskich.

Ogromne zbiory zboża, które jest deklarowane jako rosyjskie, zalało tej jesieni globalne rynki. Niemiecki portal rolniczy Agrarheute uważa, że Rosja w zeszłym roku mogła wyeksportować, podobnie jak w 2022 roku, ponad 90 milionów ton zboża.


Źródło: biznesalert.pl

Światowa Organizacja Turystyki: w 2024 roku turystyka powinna wrócić do poziomu sprzed pandemii

20.01.2024 11:00
Liczba międzynarodowych turystów powinna w 2024 roku nieco przekroczyć poziom sprzed pandemii Covid-19 dzięki ożywieniu sektora turystycznego w Azji – poinformowała w piątek Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO).

Bezpieczeństwo energetyczne. "Polsko-amerykańska współpraca w obszarze energetyki jest kluczowa"

21.01.2024 09:15
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska spotkała się z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim. W trakcie spotkania dyskutowano m.in. o współpracy polsko-amerykańskiej na rzecz rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Po spotkaniu szefowa resortu powiedziała, że Polska dostrzega korzyści z wykorzystania energetyki jądrowej, a współpraca polsko-amerykańska w tym obszarze jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Rosyjski gazoport wstrzymał pracę po pożarze. Media: to skutek ukraińskiej operacji z użyciem dronów

21.01.2024 13:17
Praca terminalu największego rosyjskiego producenta gazu skroplonego, Nowateku, położonego w Ust-Łudze nad Morzem Bałtyckim, została zawieszona po wybuchu pożaru. Ukraiński portal RBK-Ukraina powiadomił, że według jego źródła pożar jest wynikiem operacji Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).