Redakcja Polska

Szef polskiej dyplomacji o propozycji utworzenia stanowiska Komisarza ds. Obronności

18.02.2024 14:00
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Konferencji Bezpieczeństwa przypomniał, że propozycja ta została zawarta w dokumentach na konferencję dotyczącą przyszłości Unii Europejskiej.
Audio
  • Szef MSZ R.Sikorski: Stanowisko Komisarza ds. Obronności to propozycja EPL [posłuchaj]
Szef polskiego MSZ wziął udział, m.in. w dyskusji poświęconej przyszłości Ukrainy
Szef polskiego MSZ wziął udział, m.in. w dyskusji poświęconej przyszłości UkrainySebastian Indra/ MSZ/ X/@MSZ_RP

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski powiedział, że propozycja utworzenia w Komisji Europejskiej stanowiska Komisarza ds. obronności, została wysunięta przez jego ugrupowanie - Europejską Partię Ludową (EPL) - i poparła ją polska delegacja.

Szef MSZ w rozmowie z dziennikarzami w Monachium, gdzie uczestniczy w Konferencji Bezpieczeństwa, przypomniał, że propozycja ta została zawarta w dokumentach na konferencję dotyczącą przyszłości Unii Europejskiej. Zwrócił uwagę, że mowa w nich nie tylko o komisarzu, ale też o połączonym dowództwie i siłach szybkiego reagowania.

"Pilną sprawą jest też zwiększenie europejskiego budżetu obronnego, który już wydaliśmy na pomoc Ukrainie i w tym roku potrzebne jest dodatkowe pięć miliardów euro" - mówił Radosław Sikorski. 

Minister potwierdził, że kandydatem na to stanowisko może być osoba z Europy Środkowo-Wschodniej. Jest jednak za tym, by powstrzymać się od spekulacji. W mediach pojawiają się informacje, że to właśnie szef polskiej dyplomacji może być wybrany na tę funkcje w Komisji Europejskiej. 

Mechanizm weta ws. rozszerzenia UE zostanie utrzymany na zawsze

Mechanizm weta w sprawie rozszerzenia Unii Europejskiej zostanie utrzymany na zawsze - uważa szef MSZ Radosław Sikorski. Podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Polski minister spraw zagranicznych wziął udział w dyskusji na temat przyszłości Unii Europejskiej i powiększenia jej o nowe kraje.

W ocenie Radosława Sikorskiego przestrzenią, w której można dyskutować o nowym systemie głosowania, jest choćby kwestia sankcji. Jak ocenił, argumentów w tej sprawie na rzecz odejścia od weta dostarcza postawa Węgier.

"Ja osobiście, moja grupa polityczna - Europejska Partia Ludowa - i polska delegacja w Europarlamencie jesteśmy przekonani, że w sprawie sankcji nie powinna być to decyzja autonomiczna. Zatem dyskutujemy o tym, gdzie jednomyślność ma sens, a gdzie może moglibyśmy z niej zrezygnować" - wyjaśnił szef polskiej dyplomacji.

Zniesienie prawa weta wymaga zmian unijnych traktatów. Tę procedurę rozpoczął w ubiegłym roku Europarlament. W grudniu zdecydowano o przekazaniu proponowanych zmian Radzie Europejskiej. Wówczas nowy polski rząd dołączył oświadczenie, w którym sprzeciwia się reformom. 

Europosłowie 22 listopada niewielką większością głosów opowiedzieli się między innymi za zniesieniem prawa weta i za wzmocnieniem roli unijnych instytucji.

Polska uznaje państwowość Izraela i Palestyny

Polska opowiada się za rozwiązaniem dwupaństwowym na Bliskim Wschodzie, czyli za istnieniem Izraela i państwa palestyńskiego. Mówił o tym na Konferencji Bezpieczeństwa szef MSZ Radosław Sikorski.

"Polska stara się rozumieć obydwa narodu, no bo sami wiemy, jak to jest być narodem bez państwa i wiemy, jakie straszne dylematy z tym się wiążą" - podkreślił szef polskiej dyplomacji. Za koncepcję dwóch państw na Bliskim Wschodzie opowiada się część krajów arabskich, Izrael jest przeciw.

Premier Autononomii Palestyńskiej Mohammed Sztajeh zapowiedział na konferencji w Monachium, że przedstawiciele różnych organizacji palestyńskich spotkają się 26 lutego w Moskwie. Będzie tam obecny m.in. Hamas.

IAR/ks

Spotkania szefa MSZ na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa

17.02.2024 11:30
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa spotkał się z przedstawicielami Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Europejscy przywódcy o zbrojeniach

17.02.2024 17:30
Na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium szefowa Komisji Europejskiej wraz z przedstawicielami rządów krajów Unii zapowiedziała zwiększenie zbrojeń.

Ukraina, Bliski Wschód oraz śmierć Nawalnego zdominowały 60. Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa

18.02.2024 17:11
Jubileuszowa, 60. odsłona prestiżowego wydarzenia rozpoczęła się w cieniu informacji o śmierci Aleksieja Nawalnego, uwięzionego w kolonii karnej na Syberii krytyka kremlowskiego reżimu