Redakcja Polska

Co z pomocą USA dla Ukrainy? Eksperci: Izba Reprezentantów na pewno podejmie słuszną decyzję

20.04.2024 14:11
- Izba Reprezentantów na pewno podejmie słuszną decyzję i przyjmie pakiet pomocowy dla Ukrainy - zgodnie ocenili generał Bogusław Pacek i Tomasz Badowski, redaktor naczelny portalu Obserwator Międzynarodowy. O 19.00 naszego czasu w Stanach Zjednoczonych dojdzie do głosowania nad ustawami, które mają uruchomić pomoc dla naszego wschodniego sąsiada. Mowa o ponad 60 miliardach dolarów.
Krewni, przyjaciele i towarzysze zmarłego ukraińskiego żołnierza Pawła Petryczenki biorą udział w jego pogrzebie w katedrze św. Michajłowskiego w Kijowie na Ukrainie. Petryczenko był działaczem społecznym i brał udział w antyrządowych protestach w 2014 r.
Krewni, przyjaciele i towarzysze zmarłego ukraińskiego żołnierza Pawła Petryczenki biorą udział w jego pogrzebie w katedrze św. Michajłowskiego w Kijowie na Ukrainie. Petryczenko był działaczem społecznym i brał udział w antyrządowych protestach w 2014 r. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Goście Polskiego Radia 24 komentując zbliżające się głosowanie, powiedzieli, że Ukraina zbyt długo czeka na wspracie. Generał Bogusław Pacek podkreślił, że dziś nie może być już innej decyzji, niż zgoda na uruchomienie pomocy. Generał przypomniał, że pozytywne sygnały na temat przebiegu głosowania płyną zza oceanu od ubiegłego tygodnia. Dodał, że pomoc dla Ukrainy niepotrzebnie tak długo jest blokowana.


Posłuchaj
00:24 12937698_2.mp3 Generał Bogusław Pacek podkreślił, że dziś nie może być już innej decyzji, niż zgoda na uruchomienie pomocy (IAR)

 

Z kolei redaktor Tomasz Badowski zwrócił uwagę, że ustawy głosowane w Izbie Reprezentantów to nie tylko wsparcie dla Ukrainy, ale też dla innych sojuszników. Ekspert ocenił, że brak zgodny na pakiety pomocowe mogłby poważnie zaszkodzić USA.


Posłuchaj
00:17 12937698_1.mp3 Tomasz Badowski zwrócił uwagę, że ustawy głosowane w Izbie Reprezentantów to nie tylko wsparcie dla Ukrainy, ale też dla innych sojuszników (IAR)

 

Amerykańska Izba Reprezentantów ma dziś głosować nad pakietem ustaw o pomocy dla Ukrainy, Izraela i sojuszników USA w regionie Indo-Pacyfiku. We wczorajszym głosowaniu proceduralnym pakiet poparła większość Republikanów i Demokratów, co oznacza duże szanse na jego przyjęcie przez niższą izbę parlamentu.

Przeciwni Republikanie Trumpa

W głosowaniu proceduralnym w Izbie Reprezentantów za dalszymi pracami nad pakietem wsparcia głosowało 316 kongresmanów z obu partii. Przeciwko było 55 Republikanów, głownie ze związanego z Donaldem Trumpem ruchu MAGA, którzy poddają w wątpliwość sens finansowania Ukrainy.

Głosy przeciwko pakietowi oddało także 39 Demokratów z progresywnego skrzydła partii, którzy sprzeciwiają się bezwarunkowej pomocy militarnej dla Izraela. Wynik wczorajszego głosowania sugeruje, że dziś pakiet zostanie przyjęty przez Izbę Reprezentantów.

Według projektu forsowanego przez przewodniczącego Izby Reprezentantów Mike’a Johnsona, Ukraina ma otrzymać 61 miliardów dolarów, Izrael 26 miliardów a Tajwan i inni sojusznicy USA w regionie Indo-Pacyfiku 8 miliardów. W skład pakietu wchodzi też pomoc humanitarna dla Strefy Gazy.


IAR/dad

Putin usprawiedliwia wojnę przeciwko Ukrainie znów fałszując prawdę o Katyniu. Ekspert o propagandzie Kremla

18.04.2024 13:16
Władimir Putin potrzebuje usprawiedliwienia wojny przeciwko Ukrainie poprzez fałszowanie prawdy o zbrodni katyńskiej - pisze w czwartek w gazecie "Svenska Dagbladet" wiceszef Sztokholmskiego Centrum Studiów Wschodnioeuropejskich Martin Kragh.

Wojna w Ukrainie. Szef CIA ostrzega: bez naszego wsparcia Ukraińcy mogą przegrać jeszcze w tym roku

19.04.2024 14:58
Jeśli USA nie przekażą Ukrainie broni, ten kraj może przegrać wojnę z Rosją jeszcze przed końcem 2024 roku, a przynajmniej Putin może znaleźć się w sytuacji, w której będzie w stanie dyktować warunki politycznego porozumienia - ostrzegł szef amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej William Burns.

Rosja wycofuje tak zwane siły pokojowe z Górskiego Karabachu

19.04.2024 15:17
Rozpoczęło się wycofywanie rosyjskich tzw. sił pokojowych z Górskiego Karabachu, byłej armeńskiej enklawy na terytorium Azerbejdżanu, której autonomię zlikwidowano w styczniu br. O rozpoczęciu procesu poinformował Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.