Redakcja Polska

Wybory w Niemczech. Przedsiębiorcy i związkowcy z obawami po sukcesie AfD

03.09.2024 11:35
Sukces AfD to zagrożenie dla naszych firm - alarmują przedsiębiorcy we wschodnich Niemczech. Przed oddaniem władzy Alternatywie dla Niemiec przestrzegają też związki zawodowe. Ekonomiści obawiają się odwrotu inwestorów od Turyngii i Saksonii.
Demonstranci prezentują dwa transparenty z napisami Nie dla nazistów i Okaż chłodne ramię Hoeckemu podczas wyborów do władz stanowych w Turyngii w Erfurcie w Niemczech
Demonstranci prezentują dwa transparenty z napisami „Nie dla nazistów” i „Okaż chłodne ramię Hoeckemu” podczas wyborów do władz stanowych w Turyngii w Erfurcie w Niemczech EPA/JENS SCHLUETER / POOL Dostawca: PAP/EPA.

Lider AfD w Turyngii dwa dni przed wyborami kolejny raz życzył niemieckim firmom "ciężkich turbulencji". Jego zdaniem rodzinne przedsiębiorstwa stawiają na różnorodność zamiast na niemieckość i Niemcy nie powinni kupować ich produktów.
W odpowiedzi na słowa Björna Höcke z dnia na dzień rosła liczba firm, także tych największych jak Braun, Miele czy Rossmann dołączających do akcji "Made in Germany - made by Vielfalt", czyli "Wyprodukowane w Niemczech, wyprodukowane dzięki różnorodności". Pracodawcy zniechęcali do głosowania na populistyczną prawicę.

Posłuchaj
00:57 13181153_1.mp3 Niemcy: połowa głosów w Turyngii i Saksonii na populistów. Materiał Adama Górczewskiego (IAR)

 

Prezydent Niemieckiego Instytutu Rozwoju Gospodarki już po wyborach ostrzega przed wycofywaniem zagranicznego kapitału, z obawy przed zapowiadanym przez AfD protekcjonizmem. Niechęć wobec obcokrajowców może z kolei oznaczać brak pracowników.

Prezes związku firm cyfrowych Bitkom wskazuje konkretny przykład z Saksonii. Planowana tam fabryka półprzewodników nie będzie działać bez fachowców z zagranicy.


Posłuchaj
00:58 13179890_1.mp3 Sukces skrajnej prawicy, klęska partii rządu Olafa Scholza. W dwóch niemieckich landach, po przeliczeniu wszystkich głosów oddanych we wczorajszych wyborach, wyłonił się skomplikowany skład obu lokalnych parlamentów. Materiał Adama Dąbrowskiego (IAR)

 

Szef porozumienia Niemieckich Związków Pracodawców wskazuje na zaniechania rządu Olafa Scholza i apeluje do tworzącej go koalicji o działania na rzecz gospodarki i pracowników.

IAR/dad

Szef MON: pamiętamy rachunek krzywd, który nie został uregulowany

01.09.2024 13:18
- Pamiętamy rachunek krzywd, który nie został uregulowany; w każdej polskiej rodzinie są spadkobiercy tych, którzy wtedy zginęli - powiedział w Krakowie wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Rząd Rumunii zdecydował o wysłaniu rakiet Patriot na Ukrainę

02.09.2024 12:40
Rumuński rząd w trybie nadzwyczajnym zdecydował o przekazaniu Ukrainie zestawu rakiet Patriot. Ustawę musi jeszcze przegłosować parlament.

Radosław Sikorski: obowiązkiem Polski zestrzeliwanie rosyjskich rakiet jeszcze nad Ukrainą

02.09.2024 13:42
Szef MSZ Radosław Sikorski popiera zestrzeliwanie przez Polskę nadlatujących rosyjskich rakiet jeszcze nad Ukrainą. Minister spraw zagranicznych powiedział "Financial Times", że powinien to być "obowiązek" nie tylko Polski, ale i innych sąsiadów Ukrainy.