Redakcja Polska

Szef MON: pamiętamy rachunek krzywd, który nie został uregulowany

01.09.2024 13:18
- Pamiętamy rachunek krzywd, który nie został uregulowany; w każdej polskiej rodzinie są spadkobiercy tych, którzy wtedy zginęli - powiedział w Krakowie wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Audio
  • 1 września w Wieluniu oraz na Westerplatte upamiętniono 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak -Kamysz
Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak -KamyszFoto: Twittter/MON_GOV_PL

W niedzielę minister obrony wziął udział w modlitwie i Apelu Pamięci na cmentarzu Rakowickim, przy pomniku Żołnierzy Września i Armii "Kraków".

"Patriotyzm jest naszym obowiązkiem i naszym wielkim przywilejem. Od nas zależy, czy będziemy z tego korzystać w umiejętny sposób, żeby błędów minionych pokoleń nie powtórzyć" - powiedział szef MON.

Zaznaczył, że "to nie jest tylko pamięć o historii, ale też przestroga na przyszłość".

"Zmieniamy armię, dokonujemy największych zakupów, mamy dziś największy budżet w NATO. Ale bez wspólnoty narodowej to nie wystarczy" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że "pamięć i tożsamość jest w nas" i idziemy do przodu z optymizmem, ale też z przestrogą minionych lat. "Pamiętamy rachunek krzywd, który nie został uregulowany i wciąż żyje wielu tych, którzy sami doświadczyli okrucieństwa wojny. W każdej polskiej rodzinie są spadkobiercy tych, którzy wtedy zginęli" - powiedział minister.

Wspomniał także o kapralu Wojska Polskiego Piotrze Konieczce, który - jak mówił - był pierwszą ofiarą II wojny światowej. "To żołnierz, który bronił strażnicy granicznej niedaleko Piły. O 1:40 został zastrzelony przez niemieckiego najeźdźcę, wcześniej niż rozpoczął się atak na Westerplatte, czy bombardowanie Wielunia" - wskazał szef MON.

Zapewnił, że dołoży wszelkich starań, by go upamiętnić i dokonać jego godnego pochówku.

Piotr Konieczka zginął 1 września 1939 roku około godziny 1.40. Był żołnierzem rezerwy, służył w plutonie wzmocnienia placówki Straży Granicznej w Jeziorkach, Komisariat SG Kaczory. O godny pochówek bohatera od lat zabiega m.in. ks. Jerzy Ptach, były proboszcz parafii w Śmiłowie. Wnuczka Konieczki Urszula Tomczak także liczy na to, że uda się doprowadzić do zorganizowania pogrzebu jej dziadka.


PAP/ho


Na Westerplatte i w Wieluniu obchody 85 rocznicy wybuchu II wojny światowej

01.09.2024 06:00
85 lat temu wybuchła II wojna światowa. Premier Donald Tusk przyznał na Westerplatte, że "nie może już tak więcej być w historii, że Polska będzie samotnie stawiała czoła agresji", z kolei w Wieluniu - gdzie miały miejsce pierwsze walki - prezydent Andrzej Duda podkreślił, że "nie wolno ustępować imperializmowi".

Instytut Pileckiego w Berlinie pokaże instalację "Erozja" w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej

01.09.2024 10:00
W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej Instytut Pileckiego w Berlinie zaprezentuje na tle Bramy Brandenburskiej instalację kolektywu panGenerator "Erozja", zwracającą uwagę "na zjawisko oraz skutki erozji pamięci zbiorowej" o II wojnie w Niemczech i na świecie - poinformował rzecznik instytutu Patryk Szostak.

Historyk: Niemcy nadal zbyt mało wiedzą o znaczeniu 1 września 1939 r. dla Polaków

01.09.2024 09:00
W centrum obchodów rocznicy 1 września 1939 r. w RFN długo znajdowała się „walka o pokój”. Losy i cierpienia Polaków pomijano lub marginalizowano. Do przełomu doszło w 1989 roku, ale wiedza o polskiej traumie jest nadal niewystarczająca – uważa dyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt Peter Oliver Loew.