Redakcja Polska

Na Westerplatte i w Wieluniu obchody 85 rocznicy wybuchu II wojny światowej

01.09.2024 06:00
85 lat temu wybuchła II wojna światowa. Premier Donald Tusk przyznał na Westerplatte, że "nie może już tak więcej być w historii, że Polska będzie samotnie stawiała czoła agresji", z kolei w Wieluniu - gdzie miały miejsce pierwsze walki - prezydent Andrzej Duda podkreślił, że "nie wolno ustępować imperializmowi".
Jedne z pierwszych walk w trakcie II wojny światowej miały miejsce na Westerplatte
Jedne z pierwszych walk w trakcie II wojny światowej miały miejsce na WesterplatteKonoplytska/Shutterstock

Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na polską składnicę wojskową na Westerplatte 1 września 1939 r. o godzinie 4.45 był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza.

Również wczesnym rankiem 1 września 1939 r. Niemcy przeprowadzili atak lotniczy na Wieluń. Na miasto spadło 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Według różnych źródeł, zginęło od 1200 do ponad 2000 osób. Wieluń został prawie doszczętnie zniszczony.

W niedzielę na gdańskim Westerplatte oraz w Wieluniu - tam, gdzie miały miejsce pierwsze ataki II wojny światowej nad ranem 1 września 1939 roku - odbyły się uroczystości rocznicowe z udziałem najważniejszych osób w państwie; prezydent Andrzej Duda odwiedził Wieluń, zaś premier Donald Tusk - Westerplatte.

Obchody rozpoczęły się w niedzielę po godz. 4 rano niemal równocześnie w obu miejscach dla upamiętnienia dwóch pierwszych ataków hitlerowskich Niemiec na Polskę, rozpoczynających jednocześnie działania wojenne kampanii wrześniowej i całej II wojny światowej.

W tym roku prezydent Andrzej Duda odwiedził Wieluń, gdzie o godz. 4.30 z jego udziałem rozpoczęła się uroczystość upamiętniająca wybuch II Wojny Światowej. Po godz.6 prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym zbombardowaną synagogę oraz pod pomnikiem upamiętniającym nalot bombowy na wieluński szpital pw. Wszystkich Świętych.

Andrzej Duda przypomniał, że wczesnym rankiem 1 września 1939 r. Niemcy przeprowadziły atak lotniczy na Wieluń, choć miasto to i jego mieszkańcy niczym nie zawinili. Podkreślił, że brutalny zmasowany atak na śpiących ludzi był "aktem absolutnego barbarzyństwa".

Prezydent mówił w trakcie uroczystości, że celem ataku Niemców na miasto było zniszczenie Polaków.

Jak zaznaczył, 15 lat temu podkreślał to ówczesny prezydent Lech Kaczyński w swoim przemówieniu na Westerplatte. - Powiedział wtedy bardzo wyraźnie: "nie wolno ustępować imperializmowi i II wojna światowa jest tego wielką lekcją" - mówił prezydent.

Później odbyło  się wyjazdowe posiedzenie Rady ds. Samorządu Terytorialnego Narodowej Rady Rozwoju na temat reparacji z tytułu strat, jakie Polska i Polacy ponieśli w wyniku niemieckiej napaści.

Z kolei premier Donald Tusk, a także m.in. wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak Kamysz wziął udział w uroczystościach na gdańskim Westerplatte. Również tu uroczystości rozpoczęły się chwilę po godz. 4 rano, od złożenia przez premiera i wicepremiera wieńców na Cmentarzu Obrońców Westerplatte.

- Dzisiaj nie powiemy "Nigdy więcej wojny". Dzisiaj musimy powiedzieć, "Nigdy więcej samotności". Nie może już tak więcej być w historii, że Polska będzie samotnie stawiała czoła agresji temu czy innemu sąsiadowi - mówił premier Donald Tusk.

Zapewnił, że "będziemy trwale budować Sojusz Północnoatlantycki i jednoczyć Europę także na rzecz obrony Polski, naszej cywilizacji".

- Musimy także dzisiaj głośno powiedzieć "Nigdy więcej słabości". Po to budujemy najnowocześniejszą armię w Europie, jedną z najsilniejszych w Europie, aby już nigdy nie wystawić na ryzyko bytu naszej ojczyzny. Żebyśmy już nigdy nie musieli poświęcać zycie naszych bohaterów, żeby ojczyzna nasza była bezpieczna, wolna i niepodległa. Dziś, jutro i zawsze - dodał premier.

Zapalono również Znicz pokoju, odczytano przez harcerzy przesłanie Westerplatte, odbyła się wspólna modlitwa oraz przemówienia okolicznościowe, w tym premiera, szefa MON oraz prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.


PAP/ho


Jens Stoltenberg: Ukraina ma prawo atakować Rosję

31.08.2024 11:21
Ukraina ma prawo atakować Rosję - podkreśla sekretarz generalny NATO. Jens Stoltenberg w wywiadzie dla niemieckiej "die Welt" pierwszy raz odniósł się do wejścia ukraińskich wojsk do obwodu kurskiego.

Węgry: polonijne obchody 85 rocznicy wybuchu II wojny światowej

31.08.2024 15:45
W symbolicznym dla Polaków miejscu odbyły się dziś na Węgrzech polonijne obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wraz z naszymi rodakami tamte wydarzenia wspominali również Węgrzy.

Belgia oddaje hołd żołnierzom 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka

31.08.2024 18:53
Belgia oddaje hołd żołnierzom I Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Ambasada Polski rozpoczęła kampanię w 80.rocznicę wyzwolenia belgijskich miast spod okupacji niemieckiej przez "pancerniaków". W ratuszu w Antwerpii stanęła wystawa ze zdjęciami żołnierzy, którzy po wojnie zamieszkali w Belgii. Te same zdjęcia zostały też wystawione przed ambasadą Polski w Brukseli.