Redakcja Polska

Strategia migracyjna na lata 2025-2030. Znamy szczegóły dokumentu

17.10.2024 14:14
Bezpieczeństwo jest nadrzędnym priorytetem w strategii migracyjnej na lata 2025-2030 przyjętej przez rząd. Dokument zatytułowany "Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo" został oficjalnie opublikowany na stronach rządowych i określa bezpieczeństwo w tym względzie jako możliwość kontrolowania i regulowania wszystkich procesów migracyjnych.
Dokument zatytułowany Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo został oficjalnie opublikowany
Dokument zatytułowany "Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo" został oficjalnie opublikowany Kiro Popov/ Shutterstock

"Określenie zasad dostępu do terytorium Polski pozostaje w gestii rządu, przy uwzględnieniu członkostwa Polski w UE, w szczególności w strefie Schengen i wynikających z tego zobowiązań. Zasady te są regulowane w ramach polityki wizowej oraz legalizacji pobytu cudzoziemców. Oba te procesy są ze sobą ściśle związane, a ich celem jest niedopuszczanie do wjazdu do Polski i pobytu w Polsce osób niepożądanych" - czytamy w strategii migracyjnej.

Rząd deklaruje, że ochrona granicy i zapobieganie nielegalnej imigracji jest priorytetem działań państwa w obszarze bezpieczeństwa. Zaznacza jednocześnie, że Polska, znajdując się na jednym ze szlaków migracyjnych, podejmuje wszelkie środki mające zapobiegać przerzutowi ludzi przez jej terytorium.

Cudzoziemcy wykorzystywani przez obce reżimy

W dokumencie wskazano, że zasady przyznawania ochrony krajowej i międzynarodowej cudzoziemcom, ukształtowane po zakończeniu II wojny światowej, są obecnie bezwzględnie wykorzystywane przez reżimy dyktatorskie na całym świecie. "Także Polska mierzy się z tym wyzwaniem w bezprecedensowym zakresie, odpierając ataki ze strony Białorusi i Rosji. Dlatego też [...] rząd RP będzie domagał się zmiany dotychczasowego podejścia do przyznawania azylu. Gwarancje prawne, w jakie wyposażeni są migranci, w tym nielegalnie przekraczający granicę, nie mogą oznaczać istnienia zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa oraz ich samych" - napisano w dokumencie. Podkreślono również, że w przypadku zagrożenia destabilizacji państwa przez napływ imigrantów, możliwe powinno być czasowe i terytorialne zawieszanie prawa do przyjmowania wniosków o azyl.

Konsekwencje zmian demograficznych i społecznych

Część dokumentu poświęcona jest również konsekwencjom zmian demograficznych i społecznych oraz ich wpływowi na rynek pracy w kontekście polityki imigracyjnej. „Polityka migracyjna w zakresie dostępu do zatrudnienia musi być realizowana w ramach działalności rządu oraz samorządów, we współpracy z pracodawcami zatrudniającymi bezpośrednio cudzoziemców, a także ze związkami zawodowymi. Polityka migracyjna nie może być instrumentem hamującym modernizację polskiej gospodarki. Dla realizacji jej celów konieczna jest zatem prawidłowa identyfikacja realnych potrzeb pracodawców w zakresie wypełniania niedoborów na rynku pracy i sposobów ich zaspokojenia, przy uwzględnieniu interesu państwa" - czytamy w strategii migracyjnej.

Wizy studenckie

Zwrócono również uwagę na konieczność uszczelnienia systemu wydawania wiz studenckich, aby wyeliminować możliwość fikcyjnego podejmowania studiów celem zalegalizowania pobytu w Unii Europejskiej. Ważnym elementem polityki migracyjnej ma być również polityka integracyjna zakładająca, że cudzoziemcy dostosowują się do norm i zasad społecznych obowiązujących i akceptowalnych w społeczeństwie polskim.

Podkreślono także konieczność zmian w polityce polonijnej stymulujących promocję nauczania języka polskiego oraz programy powrotowe. "Jednocześnie naczelnym zadaniem państwa będzie podtrzymywanie związków z Polską zarówno wśród obywateli polskich zamieszkałych za granicą, jak i cudzoziemców o polskich korzeniach" - czytamy w dokumencie.

Projekt strategii migracyjnej nie uzyskał jednomyślnej akceptacji na Radzie Ministrów. Przeciwko niemu byli ministrowie z Lewicy, którzy zgłosili zdanie odrębne.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: imigranci w Europie

Niemcy: CSU wzywa Olafa Scholza do poparcia polityki migracyjnej Donalda Tuska

16.10.2024 18:43
Niemiecka chadecja wzywa kanclerza do poparcia polityki migracyjnej premiera Donalda Tuska. Taki apel wystosował szef opozycyjnej grupy parlamentarnej CSU w Bundestagu Alexander Dobrindt. Chadecki polityk wypowiadał się podczas debaty w Bundestagu przed zbliżającym się szczytem UE.

Komentarze z Polski: powstanie Tarcza Wschód oraz promocja języka polskiego za granicą

16.10.2024 22:00
Dziś w programie zdamy relację z orędzia, jakie wygłosił prezydent w Sejmie. Andrzej Duda skupił się na bezpieczeństwie i zagrożeniach ze strony Rosji; pozostając w temacie powiemy również więcej o Tarczy Wschód, która ma nas chronić przez rosyjskimi atakami; sprawdzimy też czy Jowisz, a raczej jego księżyce skrywają jakieś pozaziemskie życie; na koniec gość programu opowie o promocji języka polskiego za granicą. Zapraszamy!

Szef NATO Mark Rutte: pewnego dnia Ukraina stanie się członkiem Sojuszu

17.10.2024 09:52
Nie wiem kiedy, ale pewnego dnia Ukraina stanie się członkiem NATO - powiedział dziennikarzom w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Mark Rutte przed rozpoczęciem spotkania ministrów obrony państw NATO.