Redakcja Polska

Polska i Norwegia zacieśniają współpracę w kwestiach bezpieczeństwa i energetyki

23.10.2024 18:47
Podczas wizyty norweskiego ministra spraw zagranicznych Espena Bartha Eide w Warszawie, szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski podkreślił wspólną ocenę Polski i Norwegii w sprawach polityki międzynarodowej oraz bezpieczeństwa. Obaj ministrowie zwrócili uwagę na znaczenie współpracy między krajami, szczególnie w kontekście energetyki oraz wsparcia dla Ukrainy.
Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski (P) i minister spraw zagranicznych Norwegii Espen Barth Eide (L) podczas konferencji prasowej, po spotkaniu w siedzibie MSZ w Warszawie
Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski (P) i minister spraw zagranicznych Norwegii Espen Barth Eide (L) podczas konferencji prasowej, po spotkaniu w siedzibie MSZ w WarszawieFot.: PAP/Albert Zawada

Sikorski wskazał na strategiczną rolę Norwegii w dostawach ropy i gazu ziemnego, szczególnie poprzez gazociąg Baltic Pipe, który zacieśnił współpracę energetyczną między państwami. Polska i Norwegia, oprócz współpracy w tradycyjnych źródłach energii, pracują wspólnie nad projektami związanymi z energią odnawialną, technologiami wodorowymi oraz wychwytywaniem dwutlenku węgla.

Podczas konferencji prasowej minister Sikorski podkreślił również znaczenie wsparcia militarnego dla Ukrainy w obliczu trwającego konfliktu z Rosją. Polska i Norwegia są zgodne co do konieczności zniesienia ograniczeń w dostawach zachodniej broni dla Ukrainy oraz rozszerzenia pomocy militarnej. Eide zapowiedział przekazanie Ukrainie myśliwców F-16 oraz dalsze wsparcie finansowe. Obaj ministrowie zaznaczyli także potrzebę odbudowy ukraińskiej infrastruktury energetycznej, w dużej mierze zniszczonej przez działania wojenne.

Kluczowy partner energetyczny

Norwegia odgrywa obecnie kluczową rolę jako największy dostawca energii do Unii Europejskiej po odcięciu rosyjskiego gazu. Eide zadeklarował dalszą współpracę z Polską w transformacji energetycznej i rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii, widząc w tym szansę na korzyści gospodarcze dla obu krajów.

W dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, obie strony podkreśliły wagę współpracy w ramach NATO. Eide wyraził uznanie dla Polski, która zwiększa swoje wydatki na obronność do 4,7 proc. PKB, co czyni ją jednym z liderów sojuszniczych zobowiązań.

Podsumowując spotkanie, Sikorski wskazał na szerokie możliwości dalszej współpracy dwustronnej, zarówno w dziedzinie gospodarki, jak i bezpieczeństwa, co ma kluczowe znaczenie w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej.


IAR/PAP/dad

Orban zaostrza kurs. Antyunijne wystąpienie premiera na obchodach Powstania 1956 roku

23.10.2024 13:28
Węgierski premier Viktor Orban ze swojego przemówienia z okazji rocznicy wybuchu Powstania 1956 roku uczynił antyunijny i antyopozycyjny manifest. Stwierdził między innymi, że Bruksela chce narzucić Węgrom marionetkowy rząd.

Korea Północna wysyła kolejne wojska do Rosji - poinformował wywiad Korei Południowej

23.10.2024 14:09
Wywiad przekazał południowokoreańskim posłom, że do Federacji Rosyjskiej Północ wysyła półtora tysiąca żołnierzy, co oznacza, że łącznie będzie ich tam 3 tysiące, a do grudnia - 10 tysięcy.

Szef MSZ spodziewa się wzmożenia ataku hybrydowego na granicę z Białorusią

23.10.2024 18:01
Polska spodziewa się częstszych prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że Moskwa i Mińsk nie ustają w destabilizowaniu naszej części Europy przy wykorzystaniu migrantów.