Redakcja Polska

Jest przeciwnikiem Ukrainy w NATO. Trump chce go jako wysłannika ws. "konfliktu rosyjsko-ukraińskiego"

23.11.2024 14:08
Prezydent elekt USA Donald Trump rozważa mianowanie Richarda Grenella swoim specjalnym przedstawicielem ds. "konfliktu rosyjsko-ukraińskiego". Grenell, były ambasador USA w Niemczech oraz dyrektor wywiadu narodowego podczas pierwszej kadencji Trumpa, jest znany z krytycznego stanowiska wobec szybkiego przystąpienia Ukrainy do NATO. Informację tę podała agencja Reutera.
Rosyjskie wojska nacierają na froncie Donieckim
Rosyjskie wojska nacierają na froncie DonieckimGeneral Staff of the Armed Forces of Ukraine/FB

Grenell może odegrać kluczową rolę w dyplomatycznych działaniach Trumpa na rzecz zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Według źródeł Reutersa, powołanie specjalnego wysłannika jest jednym z pierwszych rozważanych kroków nowej administracji, choć decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Wypowiedzi Grenella wzbudzają jednak obawy w Kijowie. Podczas konwencji Partii Republikańskiej w Milwaukee wyraził pogląd, że integralność terytorialna Ukrainy mogłaby zostać utrzymana poprzez utworzenie regionów autonomicznych – rozwiązanie nawiązujące do porozumień mińskich z 2015 roku, które zostały ostro skrytykowane przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Grenell sprzeciwia się również przystąpieniu Ukrainy do NATO w przewidywalnej przyszłości, co jest zgodne z poglądami wielu osób z otoczenia Trumpa.

Dyplomatyczne doświadczenie

Mimo kontrowersji Grenell ma bogate doświadczenie w sprawach europejskich. Jako ambasador w Niemczech i specjalny wysłannik Trumpa uczestniczył m.in. w negocjacjach między Serbią a Kosowem. Był także brany pod uwagę jako potencjalny sekretarz stanu w nowej administracji, co świadczy o jego wysokiej pozycji w otoczeniu Trumpa.

Wyzwania dla administracji Trumpa

Podczas kampanii wyborczej Trump zapowiadał zakończenie wojny w Ukrainie w ciągu 24 godzin od objęcia urzędu, jednak dotąd nie przedstawił szczegółowego planu realizacji tego celu. Kandydatura Grenella, z uwagi na jego stanowisko wobec Ukrainy, może budzić obawy o kierunek amerykańskiej polityki w regionie.

Jeśli Grenell zostanie mianowany, będzie to kluczowy test dla nowej administracji Trumpa w kontekście międzynarodowych wyzwań i relacji z sojusznikami w NATO.


PAP/Reuters/PRdZ/dad

Solidarność z Ukraińcami w 1000. dniu wojny, nakaz aresztowania izraelskiego premiera oraz uszkodzenie kabli na dnie Bałtyku

22.11.2024 17:30
W tym wydaniu: Spotkanie z szefów dyplomacji Polski, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii; Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania w związku z atakiem na Izrael i ludobójstwem w Strefie Gazy oraz śledztwa w sprawie uszkodzenia kabli łączących kraje nadbałtyckie

Rosjanie bombardowali Zaporoże. Są ofiary cywilne

23.11.2024 11:15
Rosjanie kilkukrotnie zbombardowali Zaporoże i obwód zaporoski. Miejscowe ukraińskie władze poinformowały o zniszczeniach i ofiarach w ludziach.

USA: Mark Rutte spotkał się z Donaldem Trumpem

23.11.2024 13:56
Kwatera główna NATO poinformowała, że tematem rozmów Rutte-Trump były zagadnienia związane z bezpieczeństwem globalnym, która dotyczą Sojuszu. Sekretarz generalny NATO Mark Rutte spotkał się na Florydzie z prezydentem elektem USA. To pierwsze takie spotkanie Holendra z Donaldem Trumpem od czasu kiedy został szefem Sojuszu Północnoatlantyckiego w październiku.