Redakcja Polska

Rosja zamyka polski konsulat w Petersburgu. Szef MSZ RP mówi o "dostojnej obojętności"

05.12.2024 15:07
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło w czwartek zamknięcie Konsulatu Generalnego RP w Petersburgu, cofając zgodę na funkcjonowanie placówki. Trzech polskich dyplomatów zostało uznanych za osoby niepożądane i ma opuścić Rosję do 10 stycznia 2025 roku. Jak komentował szef MSZ Radosław Sikorski, Polska przyjmuje z "dostojną obojętnością" te informacje.
Budynek polskiego konsulatu w Petersburgu
Budynek polskiego konsulatu w PetersburguFot.: GAlexandrova, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Decyzja ta jest odpowiedzią na zamknięcie rosyjskiego konsulatu w Poznaniu, co Moskwa określiła jako przejaw "wrogiej polityki wobec Rosji".

Strona rosyjska w wydanym oświadczeniu stwierdziła, że zamknięcie konsulatu w Poznaniu odbyło się pod "fałszywym pretekstem" i zarzuciła polskiemu rządowi prowadzenie "otwarcie wrogiej polityki". Działanie Rosji, zgodnie z zapowiedzią, jest odwetem opartym na zasadzie wzajemności.

"Zgodnie z zasadą wzajemności trzech członków personelu dyplomatycznego Konsulatu Generalnego RP w Petersburgu zostało uznanych za persona non grata i muszą opuścić terytorium Rosji" – poinformowało rosyjskie MSZ.

Decyzja Polski – reakcja na rosyjskie akty dywersji

Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski przypomniał, że decyzja o zamknięciu rosyjskiego konsulatu w Poznaniu była reakcją na akty dywersji ze strony Moskwy, w tym podpalenia i działania hybrydowe, które miały miejsce w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.

- Resort dysponuje informacjami, że za próbami dywersji w Polsce i krajach sojuszniczych stoi Rosja - powiedział Sikorski podczas posiedzenia ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli.

Polska wyznaczyła rosyjskim dyplomatom z konsulatu w Poznaniu termin opuszczenia kraju do 30 listopada 2024 roku.

Sikorski odpowiada: Rosja nie ma prawa

Minister Sikorski zdecydowanie odrzucił zarzuty Rosji, podkreślając, że decyzje Polski są odpowiedzią na prowokacje ze strony Kremla.

- Rosja nie ma prawa reagować w ten sposób, ponieważ decyzja Polski o zamknięciu konsulatu w Poznaniu była reakcją na rosyjski sabotaż i dokonywane w Polsce podpalenia - powiedział Sikorski.

Dodał również: "My nie dokonujemy podpaleń ani sabotażu w Rosji. Jednak wszyscy wiedzą, jaka jest Rosja, więc nie jest to działanie niespodziewane".

Kontekst dyplomatyczny

Zamknięcie konsulatu w Petersburgu oznacza, że Polska będzie teraz posiadała jedynie dwie placówki konsularne na terenie Federacji Rosyjskiej – w Kaliningradzie i Irkucku – oraz wydział konsularny przy ambasadzie w Moskwie.

Napięcia między Polską a Rosją pozostają wysokie, głównie w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę i działań hybrydowych wymierzonych w kraje UE. Obie strony prowadzą politykę wzajemnych retorsji, co dodatkowo zaostrza relacje dyplomatyczne.


PAP/IAR/PRdZ/dad

Radosław Sikorski: Rosja powinna być wykluczona z OBWE

05.12.2024 11:24
Polska krytycznie ocenia zaproszenie Rosji na spotkanie ministerialne Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na Malcie. Szef polskiego MSZ-tu Radosław Sikorski, który weźmie udział w tym spotkaniu, zapowiedział kategorycznie, że nie będzie prowadził żadnych rozmów z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem .

Polska delegacja opuszcza obrady OBWE podczas wystąpienia Siergieja Ławrowa

05.12.2024 14:21
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wraz z delegacjami Litwy, Łotwy, Estonii oraz Czech opuścił obrady Rady Ministerialnej OBWE na Malcie, gdy przemawiał szef rosyjskiej dyplomacji, Siergiej Ławrow. Decyzja ta była wyrazem sprzeciwu wobec polityki Rosji oraz jej działań na Ukrainie.