Redakcja Polska

Europejski Zielony Ład. UE kończy z modelem: weź-wytwórz-wyrzuć

10.05.2021 12:57
Gospodarka o obiegu zamkniętym wpisuje się w główne założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Działa tak, żeby wartość surowców, materiałów i gotowych produktów była zachowana tak długo, jak to możliwe, przy jednoczesnej minimalizacji odpadów
Audio
  • Czym jest gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ)? [posłuchaj]
Gospodarka Obiegu Zamkniętego Źródło: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii
Gospodarka Obiegu Zamkniętego Źródło: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i TechnologiiMin. Rozwoju, Pracy i Technologii

Unia Europejska do 2050 roku chce stać się kontynentem neutralnym dla klimatu, a to oznacza wielkie wyzwanie dla podmiotów łańcucha dostaw żywności i napojów. Od kilku lat coraz szybciej zmierzamy w stronę zrównoważonego rozwoju firm oraz gospodarki o obiegu zamkniętym.

Nie tylko unijne dyrektywy ale też i oczekiwania konsumentów wyznaczają drogę, po której porusza się coraz więcej przedsiębiorstw. Wiąże się to jednak niejednokrotnie z potrzebą przeorganizowania działalności i z koniecznością poniesienia kosztów inwestycji. Przedsiębiorcy zastanawiają się, czy stać ich na dodatkowe wydatki i czy to się im opłaca. 

Gospodarka o obiegu zamkniętym, inaczej nazywana także gospodarką obiegu zamkniętego lub cyrkularną, to koncepcja zmierzająca do racjonalnego wykorzystania zasobów oraz ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko wytwarzanych produktów. Model ten ma na celu minimalizację zużycia surowców oraz powstawania odpadów, a tym samym zmniejszenie emisji i poziomów wykorzystania energii, poprzez tworzenie zamkniętej pętli procesów, w której powstające odpady traktowane są jako surowce w kolejnych etapach produkcyjnych.

 


O zagadnieniu tym mówił w naszej audycji Piotr Barczak, związany z Polskim Stowarzyszeniem Zero Waste, koordynator polityk ds. odpadów w Europejskim Biurze Ochrony Środowiska. 

Wystartował Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

08.05.2021 10:16
Tegoroczny temat przewodni Pikniku to „Klimat i My”. Przez cały tydzień odbiorcy mogą brać udział w spotkaniach, pokazach naukowych i warsztatach w sieci.

PE: "Problem amunicji na dnie Bałtyku to dla nas sprawa wyjątkowej wagi"

09.05.2021 11:26
Pod koniec kwietnia Parlament Europejski wezwał Unię Europejską do oczyszczenia Morza Bałtyckiego z wraków statków i broni chemicznej z okresu II wojny światowej.

Kandydatka na kanclerza RFN: Nord Stream 2 nie powinien powstać

10.05.2021 16:00
Kandydatka Zielonych na kanclerza Niemiec po raz kolejny stanowczo sprzeciwiła się zarówno budowie, jak i wykorzystywaniu rurociagu Nord Stream 2. To fatalna informacja dla Rosjan, ponieważ wszystko wskazuje na to, że w po jesiennych wyborach Zieloni będą odgrywać bardzo istotną rolę w nowym rządzie federalnym.