Redakcja Polska

"Polska elektrownia atomowa nie jest zagrożeniem dla Niemiec". Piotr Naimski o polskim programie atomowym

27.07.2021 11:29
Będziemy tłumaczyli, że polska elektrownia atomowa nie jest zagrożeniem dla Niemiec, a elementem polskiej zielonej transformacji - mówił we wtorek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneShutterstock.com/Kletr

Naimski pytany był na antenie radia TokFM o spotkanie szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Raua ze współprzewodniczącą partii Zielonych i kandydatką z ramienia tej partii na kanclerza Annaleną Baerbock oraz o perspektywę nawiązania ściślejszych relacji.

- Ja bardzo będę się cieszył z nawiązania takich relacji, dlatego że wtedy będziemy w stanie wytłumaczyć w sposób racjonalny i spokojny to, co jest w strategii naszego rządu i nasz plan zbudowania elektrowni atomowej w Polsce - powiedział Naimski.

Ocenił, że "protesty, które czasem słyszymy, w szczególności w Niemczech, są nieugruntowane merytorycznie". Wskazał, że rozwój zielonej energii musi "mieć zabezpieczenie w energii, która będzie dostępna zawsze, niezależnie od pogody, słońca, pory dnia", czyli w energii nuklearnej. Podkreślił, że w krajach podlegających zielonej transformacji energetycznej, np. w Wielkiej Brytanii czy USA, buduje się właśnie elektrownie jądrowe.

- Rzeczywiście, niemiecka polityka w tym zakresie jest inna, ale każdy kraj, w szczególności każdy kraj europejski ma traktatowe prawo do decydowania o swojej polityce energetycznej. My będziemy realizowali to, co uważamy, że dla Polski jest najważniejsze, ale zrozumienia będziemy szukali także i u sąsiadów, i będziemy im tłumaczyli, że to nie jest dla nich żadne zagrożenie - powiedział.

Naimski: są elementy, które mogą nas połączyć

Naimski zwrócił uwagę, że mimo rozbieżności poglądów z partią Zielonych m.in. co do kwestii praw LGBT czy sądownictwa w Polsce, to są także "elementy, które mogą nas połączyć i skłonić do wspólnego działania".

- Mieliśmy takie sytuacje, gdy przedstawiciele partii Zielonych rzeczywiście razem z nami protestowali przeciwko projektowi Nord Stream 2 - powiedział.

Według Naimskiego, trwają rozmowy z USA w sprawie możliwego partnerstwa przy budowie elektrowni. - Jesteśmy w trakcie realizowania umowy rządowej polsko-amerykańskiej. Rezultatem tej umowy będzie oferta dla Polski, która będzie przygotowana w perspektywie roku. W przyszłym roku mniej więcej o tej porze będziemy ją mieli w Warszawie i będzie to przedmiotem zastanowienia i decyzji - opisywał. - To jest umowa, która przewiduje, że amerykańska agencja USTDI sfinansuje te przygotowania. (...) Ten dialog jest bardzo regularnie prowadzony pomiędzy Departamentem Energii, moim biurem i mną, ale także z włączeniem Departamentu Stanu - dodał.

Zgodnie z Polityką energetyczną Polski do 2040 r., w 2033 r. zostanie uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy 6-9 GW. Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych. Zgodnie ze wstępnymi szacunkami w pierwszej połowie lat 40. 20-25 proc. energii elektrycznej produkowanej w Polsce będzie pochodzić z atomu. 


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Piotr Naimski elektrownia atomowa

"Berlin może wywiesić białą flagę". Donald Trump dosadnie o porozumieniu ws. Nord Stream 2

27.07.2021 10:50
Były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podczas wiecu w Phoenix przypomniał kanclerz Niemiec Angeli Merkel, że ostrzegał ją przed zagrożeniem płynącym ze strony Nord Stream 2. Trump podkreślał, że niemiecka kanclerz wspierając realizację kontrowersyjnego projektu "zrobiła to dla Niemiec”. Jego zdaniem jest to jednak duży błąd ze strony RFN i Berlin może "wywiesić białą flagę", bo 60-70% surowców energetycznych otrzymywał będzie z Rosji.

Premier Saksonii wzywa UE do równowagi w dialogu z Polską. Szymon Szynkowski vel Sęk: cieszy głos rozsądku

27.07.2021 13:09
Cieszy głos rozsądku wzywający do zachowania partnerskiej równowagi w dialogu między Polską a instytucjami UE wyrażony przez premiera Saksonii - napisał wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Premier Saksonii Michael Kretschmer podkreślił potrzebę znalezienia właściwej miary w stosunkach UE z Polską i Węgrami.