Projekt przepisów opublikowany kilkanaście dni temu ma sprawić, że do 2030 roku zostanie zwiększona redukcja emisji CO2 z 40 do 55 procent. Pakiet zawiera wiele kontrowersyjnych propozycji - powiedziała Katarzyna Lachowicz, dyrektor do spraw merytorycznych w polskim centrum lobbingowym. W rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką dodała, że propozycje dotykają wielu istotnych obszarów dla firm zrzeszonych w centrum lobbingowym.
Eksperci analizują uważnie wszystkie propozycje. - Już teraz mogę jednak powiedzieć, że w wielu obszarach propozycje Komisji idą w mojej ocenie zbyt daleko. Dlatego będziemy chcieli uczestniczyć w procesie legislacyjnym, miedzy innymi poprzez przekazywanie naszych argumentów do Rady i Parlamentu Europejskiego. Ważne będzie również zdefiniowanie potencjalnych sojuszy i partnerów, którzy tak jak my oceniają zakres regulacji - powiedziała Katarzyna Lachowicz.
Wśród propozycji Komisji jest reforma systemu handlu emisjami, stopniowa redukcja darmowych uprawnień do emisji, wprowadzenie granicznej opłaty węglowej, czy przejście na auta elektryczne od 2035 roku. Związek Pracodawców Business&Science Poland w Brukseli powstał w maju 2019 roku. Premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczył w otwarciu centrum lobbingowego mówił, że to przełomowy moment i że chodzi o to, by Polska miała większy wpływ na podejmowane decyzje w Unii.
PAP/dad