Redakcja Polska

Polska gospodarka na 23. miejscu pod względem wielkości PKB

27.12.2021 14:56
Na koniec 2021 roku, pod względem wielkości PKB, które osiągnęło wartość ok. 660 mld USD, Polska znalazła się na 23 miejscu na świecie i 6 w UE. Tak wynika z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Według eurodeputowanego z PiS Zbigniewa Kuźmiuka powinniśmy zacząć ubiegać się o miejsce w G-20.
Dobre nastroje w biznesie.
Dobre nastroje w biznesie.Shutterstock/Sergey Nivens

Pod względem PKB wyżej notowane w UE są Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i Holandia. Gdy uwzględnimy całą Europę, wyższe PKB ma: Wielka Brytania, Rosja i Szwajcaria, czyli że Polska jest na 9 pozycji. PKB Polski jest jednak wyższe niż: Szwecji, Belgii, Irlandii i Austrii.

Globalni liderzy

PKB USA to aż 23 bilonów dolarów, Chiny to z kolei 16,9 biliona dolarów, trzecia na świecie jest Japonia z PKB na poziomie 5,1 biliona USD, a na czwartej pozycji są Niemcy (4,2 biliona dolarów). W pierwszej dziesiątce ekonomicznych liderów w ujęciu globalnym są także: W. Brytania, Indie, Francja, Włochy, Kanada i Korea Południowa.

Prognozy MFW są jednak takie, że jeżeli USA i Chiny utrzymają, obecne średnie poziomy wzrostu PKB z ostatnich kilku lat, to za 10 lat w roku 2031, gospodarka chińska pod względem wielkości PKB, wyprzedzi gospodarkę USA.

Drugą dwudziestkę otwiera Brazylia, Australia, Rosja, Hiszpania, Meksyk, Indonezja, Iran, Holandia, Turcja, a zamyka Szwajcaria. Przed Polską jest jeszcze Arabia Saudyjska i Tajwan.

Paliwa nakręcają budżety

Post pandemiczny głód paliw dał dodatkowy zastrzyk gotówki dla takich krajów jak: Rosja, Iran i Arabia Saudyjska, co spowodowało, że np. Iran wyprzedził w tym roku nasz kraj w PKB, w rankingu MFW.

W opinii Zbigniewa Kuźmiuka w ciągu najbliższych kilku lat, przy średnim poziomie naszego wzrostu gospodarczego w wysokości około 4 proc., jesteśmy w stanie wyprzedzić pod względem PKB: Tajwan, Szwajcarię i Turcję.

Polska w G-20?

"Grupa G-20 to 19 największych gospodarek świata i Unia Europejska w kolejności alfabetycznej: Arabia Saudyjska, Argentyna, Australia, Brazylia, Chiny, Francja, Indie, Indonezja, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Meksyk, Niemcy, Republika Południowej Afryki, Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja, Wielka Brytania i Włochy. Kraje tej grupy reprezentują aż 90 proc. światowego PKB i 80 proc. światowej wymiany handlowej, więc nie powinno ulegać wątpliwości, że decyzje, które podejmują, mają przemożny wpływ na to, co się dzieje w światowej gospodarce i handlu. Nasze starania o członkostwo w G-20, nie powinny jednak polegać na próbie przelicytowania Argentyny czy Republiki Południowej Afryki, wszak reprezentują one ważne kontynenty odpowiednio Amerykę Południową i Afrykę, powinniśmy raczej zabiegać o jej rozszerzenie" - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Czym jest PKB?

Produkt krajowy brutto (PKB, ang. gross domestic product, GDP) – jeden z podstawowych mierników efektów pracy społeczeństwa danego kraju stosowany w rachunkach narodowych. PKB opisuje wartość dóbr i usług finalnych wytworzonych przez narodowe i zagraniczne czynniki produkcji na terenie danego kraju w określonej jednostce czasu (najczęściej w ciągu roku).


PR24/ho

Zobacz więcej na temat: gospodarka polska pkb energia

Wiele sygnałów wskazuje, że inflacja w 2022 r. powoli będzie spadać

26.12.2021 10:07
Wiele wskazuje, że inflacja w 2022 roku powoli będzie się zmniejszać, choć jeszcze nie wróci do celu inflacyjnego NBP - powiedziała prof. SGH Elżbieta Mączyńska. Podkreśliła silny potencjał polskiej gospodarki, ale poziom niepewności jest tak duży, że potrzebne są "scenariusze awaryjne".

Marcin Przydacz: o rozszerzeniu NATO będą decydować członkowie paktu i zainteresowani wejściem

27.12.2021 10:33
To nie Rosja będzie decydować o tym, kogo do swoich szeregów przyjmie NATO, tylko członkowie paktu oraz państwo, które będzie kandydatem - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Wyraził jednocześnie zadowolenie, że ma dojść do spotkania rady NATO-Rosja.

Irlandia stawia na fotowoltaikę i inwestycje w domowe pompy ciepła

27.12.2021 14:46
Rząd Irlandii wprowadził nowy mechanizm wsparcia prosumentów, którzy uruchomią domowe instalacje fotowoltaiczne. Oprócz tej technologii rząd Irlandii chce postawić mocno na inwestycje w domowe pompy ciepła.