Redakcja Polska

Polska buduje koalicję na rzecz embarga unijnego na ropę i gaz z Rosji przed wizytą Bidena

23.03.2022 12:16
Prezydent USA Joe Biden odwiedzi Europę by rozmawiać w NATO i Unii Europejskiej między innymi o embargu na dostawy ropy i gazu z Rosji w dobie jej inwazji na Ukrainę. Polska buduje grupę państw popierających te koncepcje. Polacy zabezpieczyli już dostawy LNG z USA. Europa wciąż się waha.
UE zapowiada zwiększenie funduszy dla Ukrainy
UE zapowiada zwiększenie funduszy dla UkrainyFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

"Politico" ustaliło, że Joe Biden odwiedzi Stary Kontynent wraz z wysokim przedstawicielem do spraw bezpieczeństwa energetycznego Amosem Hochsteinem i będzie przekonywał Europejczyków do embargo. Część krajów europejskich obawia się takiego ruchu przez zależność od węglowodorów z Rosji, ale Amerykanie mają rozważyć zwiększenie dostaw ze swego rynku. Obecnie około 80 procent dostawy LNG z USA trafia na rynek europejski. Europa sprowadzała w 2021 roku 41 procent gazu z Rosji. Możliwa jest budowa kolejnych gazoportów amerykańskich, ale zajmie kilka lat. Nieprzypadkowo w ostatnim czasie jeden z nich został odwiedzony przez wiceprezesa PGNiG Przemysława Wacławskiego, który wizytował Calcasieu Pass w Luizjanie. Polacy mają odbierać z tego źródła 1,5 mln ton LNG rocznie od 2023 roku.

"Wall Street Journal" podaje, że rośnie poparcie krajów Unii Europejskiej dla embargo na ropę z Rosji. – Część krajów początkowo była przeciwna wyłączeniu banków rosyjskich z systemu SWIFT, ale nastroje zmieniły się szybko – przypomina "WSJ". Niemcy i kilka innych krajów opowiadają się jednak za stopniowym porzuceniem ropy rosyjskiej zamiast natychmiastowego embargo. Polska i kraje bałtyckie chcą działać szybciej i rośnie poparcie ich stanowiska. Rosja odpowiada wciąż za około 28 procent dostaw ropy na Stary Kontynent, ale zależność poszczególnych krajów jest różna. Zależne Szwecja, Irlandia, Słowenia, Czechy i Słowacja opowiadają się mimo to za rozważeniem embargo. Decyzja musi zapaść jednogłośnie, więc istnieją obawy, że zablokują ją Węgry.

Opcja kompromisowa proponowana przez Niemcy to plan stopniowego odejścia od ropy rosyjskiej. – Niemcy nie mogą zatrzymać dostaw ropy z dnia na dzień – powiedziała minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock przed rozmowami jej odpowiedników z Unii Europejskiej z 21 marca. Ropa drożeje w obliczu coraz bardziej realnych restrykcji. Brent kosztuje już prawie 120 dolarów za baryłkę, a rosyjski wicepremier Aleksander Nowak straszy Zachód wizją baryłki po 300 dolarów.

– Europa musi w pełni porzucić węgiel, ropę i gaz z Rosji tak szybko jak to możliwe. Jedyna opcja to embargo trzystopniowe na dostawy surowców rosyjskich do Unii Europejskiej: węgiel od razu, ropę w nadchodzących tygodniach i gaz do końca roku – przekonuje Thierry Bros, analityk sektora energetycznego z uniwersytetu Sciences Po w Paryżu, cytowany przez Euractiv.com.

Spotkania Rady Europejskiej oraz NATO z prezydentem USA odbędą się 24 marca, miesiąc po ataku Rosji na Ukrainę. 25 marca prezydent Joe Biden ma odwiedzić Warszawę.

Politico/Wall Street Journal/Euractiv.com/Wojciech Jakóbik/ho

"Przywódcy Rosji zachowują się na Ukrainie, jak Hitler w Polsce". Mocne przesłanie Andrzeja Dudy

22.03.2022 14:39
Armia rosyjska i rosyjscy przywódcy zachowują się jak Hitler i niemieckie SS, i muszą ponieść za to odpowiedzialność przed międzynarodowymi trybunałami - powiedział prezydent Andrzej Duda, który we wtorek składa wizytę w Bułgarii. Bułgarski prezydent Rumen Radew zapewnił o gotowości do pomagania uchodźcom z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

Z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę amerykańskie firmy będą przenosić się z Rosji do Polski

23.03.2022 10:01
Stany Zjednoczone są świadome tego, że z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę część amerykańskich firm z siedzibą w Rosji będzie przenosiło się do Polski - przyznał przekazał minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. Jak dodał, trzeba będzie w naszym kraju m.in. zapewnić im odpowiednią infrastrukturę. 

Ambasador Ukrainy w Niemczech krytykuje Berlin za brak odpowiedzi na prośbę o dostawy broni

23.03.2022 10:22
Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk skrytykował rząd niemiecki za brak odpowiedzi na ostatnie prośby Ukrainy o dostawy broni. "To bardzo frustrujące, że przez trzy tygodnie rząd niemiecki nie udzielił żadnej odpowiedzi na naszą listę pilnie potrzebnej broni defensywnej" - powiedział Melnyk gazecie "Bild".