Redakcja Polska

Premier Mateusz Morawiecki: uchodźcy z Ukrainy to szansa dla polskiej gospodarki

07.04.2022 14:27
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że uchodźcy z Ukrainy są szansą dla Polskiej gospodarki. O wsparciu dla obywateli Ukrainy szef rządu rozmawiał w Warszawie z samorządowcami.
Premier dziękuje samorządom za współpracę przy pomocy uchodźcom z Ukrainy
Premier dziękuje samorządom za współpracę przy pomocy uchodźcom z UkrainyFoto: PAP/Radek Pietruszka

W trakcie spotkania Mateusz Morawiecki dziękował samorządowcom za współpracę z rządem w zakresie pomocy dla uchodźców. Wskazał, że przykładem takiej współpracy jest system nadawania uchodźcom numerów PESEL, przy którym - przypomniał - pracują razem urzędnicy administracji centralnej i samorządowej.

Jednocześnie szef rządu zaapelował do samorządowców o dalszą wspólną pracę na rzecz uchodźców. Podkreślał, że wszyscy muszą być zjednoczeni w obliczu tego zadania. - Zróbmy to razem, bo to jest niesamowita wartość dla Polski, która może procentować przez najbliższe dziesięciolecia - zachęcał.

Premier Morawiecki mówił też, ze uchodźcy, którzy uciekają z ogarniętej wojną Ukrainy, są szansą dla Polskiej gospodarki. Wielu z nich - tłumaczył - chce bowiem zostać w naszym kraju. - Warto żebyśmy o tym mówili, bo w ten sposób kształtujemy opinię publiczną - dodał.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker zapewnił, że rząd będzie dalej współpracował z samorządowcami przy pomocy dla uchodźców. Wskazał, że trzeba stworzyć system wsparcia dla Ukraińców, który obejmie wiele dziedzin życia społecznego, między innymi ochronę zdrowia, edukację i rynek pracy. - Tylko dobra współpraca pozwoli, żeby ten system działał jak najlepiej - przekonywał.

Pełnomocnik rządu do spraw uchodźców wojennych z Ukrainy przypomniał, że samorządy brały udział w przygotowywaniu ustawy pomocowej dla Ukraińców. Zachęcał samorządowców, aby włączyli się także w pracę nad nowelizacją tego aktu. - Dobra i usystematyzowana praca jest gwarantem bezpieczeństwa Polski - mówił.

Jak informuje Straż Graniczna, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Polski wjechało 2 miliony 548 tysięcy uchodźców. Wczoraj funkcjonariusze odprawili 24 tysiące 300 osób.


IAR/dad

Rozpoczął działalność portal z największą w Polsce bazą archiwaliów społecznych

07.04.2022 11:28
W Warszawie rozpoczął działalność portal zbioryspoleczne.pl. Platforma, powołana przez Centrum Archiwistyki Społecznej, zebrała w jednym miejscu ponad 100 tys. rozproszonych dotąd materiałów - fotografii z archiwów społecznych i nagrań historii mówionej.

"Niemcy utuczyli rosyjską bestię". Prof. Bogdan Musiał o wojnie na Ukrainie

07.04.2022 13:04
Trudno się było spodziewać, aby armia rosyjska nagle stała się rycerska, bo ona nigdy taka nie była i nie sądzę, że szybko będzie - mówi dyrektor Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego profesor Bogdan Musiał. - Nikt, kto chociaż trochę zna historię nie powinien być zdziwiony, że Rosjanie popełnili zbrodnie takie, jak w Buczy - dodaje.

PE wezwał do natychmiastowego, całkowitego embarga na surowce energetyczne z Rosji

07.04.2022 14:01
Parlament Europejski wezwał do natychmiastowego, całkowitego embarga na import ropy, gazu i węgla oraz paliwa nuklearnego z Rosji. Deputowani zdecydowaną większością głosów przyjęli rezolucję, w której domagają się surowych sankcji wobec Rosji za napaść na Ukrainę. Za przyjęciem dokumentu było 513 europosłów, 22 przeciwko, 19 wstrzymało się od głosu.