Redakcja Polska

Węgry, Słowacja oraz Czechy z okresami przejściowymi w ramach embarga na import ropy z Rosji

06.05.2022 13:26
Węgry i Słowacja będą mogły kupować rosyjską ropę mimo unijnego embarga do końca 2024 roku. Taka jest najnowsza propozycja Komisji Europejskiej przedstawiona na piśmie
Audio
  • Węgry i Słowacja oraz Czechy z okresami przejściowymi w ramach embarga na import ropy z Rosji [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/Tomas Budrys

Potwierdziły się tym samym doniesienia brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. W ramach wyłączeń także Czechy mają być potraktowane ulgowo i mają otrzymać możliwość kupowania rosyjskiej ropy do połowy 2024 roku jeśli wcześniej nie zaczną otrzymywać surowca ropociągiem Transalpine.

Węgry natomiast oskarżają Komisję Europejską o rozbijanie jedności europejskiej poprzez propozycję nałożenia embarga na rosyjską ropę i produkty naftowe. Premier Węgier Wiktor Orban stwierdził, że propozycja ujęta w 6.pakiecie sankcji, to "przekroczenie czerwonej linii". Węgry są jedynym państwem, które otwarcie zagroziło wetem wobec nowych regulacji dotyczących importu z Rosji. 

W Brukseli toczą się kolejny dzień negocjacje przedstawicieli państw członkowskich, które mają doprowadzić do uzgodnienia nowego pakietu sankcji. Zgodnie z najnowszą propozycją Komisji Europejskiej, Węgry i Słowacja będą mogły kupować rosyjską ropę mimo unijnego embarga do końca 2024 roku. W ramach wyłączeń także Czechy mają być potraktowane ulgowo i mają otrzymać możliwość kupowania rosyjskiej ropy do połowy 2024 roku jeśli wcześniej nie zaczną otrzymywać surowca ropociągiem Transalpine.

Około 10.00 rozpoczęło się w Brukseli spotkanie ambasadorów unijnych krajów na temat szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. Jeśli nie będzie porozumienia do południa, wtedy zapewne ambasadorowie spotkają się jeszcze wieczorem. 

Przypomnijmy - Komisja Europejska zaproponowała we wtorek embargo na import ropy z Rosji w ciągu sześciu miesięcy, a na produkty ropopochodne do końca tego roku. Okresy przejściowe dla Węgier i Słowacji, oraz Czech mają utorować drogę do porozumienia i pozwolić na osiągnięcie jednomyślnej zgody wszystkich krajów.

IAR/ks

Piotr Gliński w ONZ: Polska nie przestanie dostarczać pomocy Ukrainie

06.05.2022 07:34
Podczas wystąpienia na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku wicepremier podkreślił, że dotyczy to również przekazywania pomocy płynącej z innych krajów, z organizacji takich jak ONZ

Andrzej Duda w litewskiej telewizji: w przypadku jakiegokolwiek ataku wszyscy stanęlibyśmy do walki

06.05.2022 07:39
Prezydent powiedział, że Ukraińcy pokazali całemu światu, że są gotowi oddać życie za swoje państwo. Andrzej Duda został zapytany też o groźby ze strony Rosji wobec Polski i krajów bałtyckich.

Rosyjska propaganda prowadzi wielowymiarowe działania wymierzone w Polskę

06.05.2022 11:25
Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych informuje, że w ramach kampanii dezinformacyjnej Kreml szerzy kłamstwa i sugeruje, że rząd RP ma agresywne plany wobec Ukrainy, a nawet przygotowuje atak na jej terytorium.