Redakcja Polska

Rząd inwestuje w polską zbrojeniówkę. Szef MON podpisał umowy na sprzęt za 3 mld zł

07.09.2022 09:30
Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w Kielcach umowy na kolejne dostawy sprzętu i uzbrojenia dla Wojska Polskiego. Szacowana wartość zamówienia to około 3 miliardy złotych. - Inwestycja w polski przemysł zbrojeniowy to inwestycja w bezpieczeństwo naszej ojczyzny - mówił minister obrony narodowej. 
Szef MON podpisał umowy na kolejne dostawy sprzętu i uzbrojenia dla wojska o wartości ok. 3 mld zł
Szef MON podpisał umowy na kolejne dostawy sprzętu i uzbrojenia dla wojska o wartości ok. 3 mld złPAP/Paweł Topolski

We wtorek w południe rozpoczął się 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Obecny w Kielcach szef MON podpisał kolejne umowy związane z wyposażeniem wojska, m.in. na artyleryjskie wozy rozpoznania dla modułów ogniowych "Rak", kabiny dowodzenia na potrzeby systemu "Wisła", pojazdy "Jelcz" i wyposażenie optoelektroniczne.

Minister obrony narodowej podkreślił po podpisaniu umów, że to nowoczesny sprzęt, który daje "gwarancje wzrostu potencjału polskich sił zbrojnych". - Zamawiamy broń, która jest produkowana przez polski przemysł zbrojeniowy, inwestujemy w polski przemysł zbrojeniowy, stwarzamy możliwości produkcyjne, zwiększamy potencjał produkcyjny, gdyż mamy głębokie przekonanie, że siłą polskiego przemysłu zbrojeniowego jesteśmy w stanie zapewnić mocną pozycję naszych sił zbrojnych - powiedział Błaszczak.


Posłuchaj
00:27 11925356_1.mp3 Szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że każda z umów to szansa na nowoczesny sprzęt dla wojska (IAR)

 

Zaznaczył zarazem, że nie wszystkie rodzaje broni są produkowane w polskim przemyśle zbrojeniowym.


Posłuchaj
00:19 11925356_3.mp3 Sześć z podpisanych dziś umów jest skierowana bezpośrednio do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Prezes konsorcjum Sebastian Chwałek powiedział, że to dowód na zaufanie, jakim MON darzy rodzime firmy zbrojeniowe (IAR)

 

Błaszczak przekazał, że łączna wartość zawartych we wtorek kontraktów to około 3 mld zł. Dodał, że jest to podobna suma, na którą opiewają poniedziałkowe kontrakty podpisane z PGZ i Hutą Stalowa Wola. - A więc dwa dni i już prawie 7 mld zł państwo polskie zainwestowało w polskim przemyśle zbrojeniowym. To jest dobra inwestycja w bezpieczeństwo naszej ojczyzny - powiedział wicepremier.


Posłuchaj
00:15 11925356_2.mp3 Siódmy z kontraktów to umowa wykonawcza na prace badawcze i wdrożeniowe pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową a spółką WB Electronics. Obie firmy mają opracować program Gladius, czyli zaproponować polskiej armii nowoczesnego drona bojowego. O znaczeniu tego kontraktu mówił prezes WB Electronics Piotr Wojciechowski (IAR)

 

W jubileuszowej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego weźmie udział ponad 600 wystawców z 33 krajów, którzy zaprezentują sprzęt wojskowy i nowoczesne rozwiązania militarne. Trzecia wystawa przemysłu obronnego Europy, po targach w Paryżu i Londynie, potrwa do 9 września.


PAP/dad

Piotr Gliński: jeżeli nie pomożemy Ukraińcom, będziemy następni w kolejce

06.09.2022 16:40
Jeżeli nie pomożemy Ukraińcom, którzy w tej chwili walczą nie tylko za Polskę czy Litwę, ale walczą za Europę, za cały świat cywilizowany, to następni w kolejce będziemy my (...), kraje zachodnioeuropejskie - mówił we wtorek w Karpaczu wicepremier Piotr Gliński.

Georgette Mosbacher: odbudowa Ukrainy musi być szansą dla krajów Trójmorza

07.09.2022 08:08
Bardzo niepokoi mnie to, że nie słychać dyskusji na temat planów działania wobec Rosji po jej klęsce – mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" była ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie Georgette Mosbacher.