Podczas konferencji z okazji Dnia Edukacji Narodowej w siedzibie ambasady, Przemysław Czarnek podkreślił, że takie inwestycje rozpowszechniają nauczanie języka ojczystego za granicą.
00:28 11993595_2.mp3 Nie będzie to jedyne przedszkole tego rodzaju - zapowiedział szef MEiN Przemysław Czarnek (IAR)
- Nie będzie to jedyne przedszkole tego rodzaju, nie jedyny oddział dziecięcy przy szkole polskiej bo otwieramy nowe szkoły w Hanowerze, w Essen, w Bremie i w Lipsku. Przy tych nowych szkołach również będą oddziały dziecięce, czyli przedszkola , które będą funkcjonowały ze środków pochodzących z budżetu polskiego. Nigdy państwo polskie nie finansowało przedszkoli poza granicami kraju. Tymczasem dzieci polskie chcą uczyć się jezyka polskiego od najmłodszych lat - mówił Przemysław Czarnek.
- Chcę państwu serdecznie podziękować za państwa trud, bo uczenie języka polskiego i prowadzenie szkół polonijnych to jest ciężkie zadanie. To jest coś nie do przecenienia. Potencjał polonii rozsianej po całym świecie jest przeogromny i do tej pory niewykorzystywany. Państwo tutaj w Niemczech i we wszystkich krajach, gdzie znajdują się Polacy, chcecie służyć Polsce, a my tę służbę chcemy wspomagać - mówił Czarnek.
Wizyta w Sachsenhausen
Minister prof. Przemysław Czarnek oddał także hołd zamorodowanym w niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen leżącym niedaleko miasta Oranienburg w Brandenburgii. Do tego obozu trafili w czasie II wojny światowej m.in. profesorowie i pracownicy naukowi Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Szef MEiN później w piątek weźmie udział w uroczystym otwarciu oddziałów dla dzieci w wieku 3-6 lat w Polskiej Szkole im. gen. Stefana Grota-Roweckiego przy Ambasadzie RP oraz w obchodach Dni Edukacji Narodowej w Ambasadzie RP. Spotka się także z przedstawicielami niemieckiej administracji, w tym z federalną minister edukacji i nauki Bettiną Stark-Watzinger.
IAR/PAP/dad