Redakcja Polska

Ruszyła pilotażowa wersja Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej Polskiej Agencji Kosmicznej

18.07.2023 08:40
Narodowy System Informacji Satelitarnej będzie wsparciem dla administracji pod kątem planowania strategicznych inwestycji, czy zarządzania kryzysowego.
Audio
  • Ruszyła pilotażowa wersja Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej Polskiej Agencji Kosmicznej. Z Jolantą Orlińską, dyrektor Departamentu Obserwacji Ziemi w POLSA, rozmawiał Przemysław Pawełek [POSŁUCHAJ]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneShutterstock

Polska Agencja Kosmiczna uruchomiła pilotażową wersję Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej. Jest to pierwsza w kraju platforma, która integruje bazy danych z serwisów monitoringowych, produkty satelitarne, narzędzia analityczne oraz udostępnia usługi i serwisy oparte na danych satelitarnych. Co ważne, dostęp do NSIS jest bezpłatny. Korzystać z niego można za pośrednictwem portalu https://nsisplatforma.polsa.gov.pl/

- Prawdziwym wyzwaniem w pracach nad platformą NSIS, a zarazem jej największą wartością jest zgromadzenie w jednym miejscu niezależnie dotąd działających serwisów oraz produktów związanych z danymi satelitarnymi. Pochodzą one w szczególności z zasobów POLSA, z europejskiego programu Copernicus oraz od polskich instytucji i podmiotów. Wcześniej wszystkie tego typu zasoby były rozproszone, przez co ich potencjał informacyjny był niewielki dla odbiorcy. Ich integracja otwiera zupełnie nowy rozdział dla tej dziedziny i użytkowników – powiedział prof. Grzegorz Wrochna, prezes POLSA.

Narodowy System Informacji Satelitarnej będzie wsparciem dla administracji pod kątem planowania strategicznych inwestycji, czy zarządzania kryzysowego. Poprzez integrację różnego rodzaju zobrazowań i wyników ich analiz, będzie kompleksowym źródłem informacji o stanie środowiska, szczególnie w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych, podczas których szybka reakcja jest kluczowa.

NSIS umożliwia efektywne i ciągłe dostarczanie informacji dostosowanych do potrzeb użytkowników, Pozwoli kompleksowo monitorować zmiany klimatu i wdrażać działania zaradcze, kontrolować stan środowiska, prowadzić gospodarkę leśną i wodną, jak również planować uprawy rolne oraz rozwój infrastruktury turystycznej. Pomoże podejmować długoterminowe decyzje dotyczące zagospodarowania przestrzennego, rozwoju komunikacji miejskiej i transportu oraz monitorowania jakości powietrza.

Dane satelitarne mają również niezwykle istotne znaczenie w zarządzaniu kryzysowym, umożliwiając podejmowanie działań z odpowiednim wyprzedzeniem i adekwatnie do potrzeb. Istotną sprawą w tym kontekście jest łatwy i szybki dostęp do odpowiednich zasobów, dostosowany do potrzeb lokalnych użytkowników.

Jolantą Orlińską, dyrektor Departamentu Obserwacji Ziemi w POLSA, rozmawiał Przemysław Pawełek.


Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia pracuje nad rakietą suborbitalną

26.06.2023 18:10
Pod koniec tego roku mają rozpocząć zaawansowane testy, a jeśli się udadzą, to w roku 2024 rakieta wzniesie się na poziom linii Karmana, czyli na 100 kilometrów.

Polski ORP Grom trafił na morza gry "World of Warships"

07.07.2023 18:48
Polski niszczyciel nie przetrwał wojny - został zatopiony w 1940 roku pod Narwikiem. Teraz z historyczną konstrukcją mogą się zapoznać fani gier sieciowych z całego świata.

"Moje serce w Warszawie". Płyta nagrana z okazji 79. rocznicy Powstania Warszawskiego

15.07.2023 10:00
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowało singiel i teledysk zespołu Sorry Boys promujący album "Moje serce w Warszawie".