Redakcja Polska

Rosyjskie wpływy gospodarcze w Niemczech. Polska chce derusyfikacji rafinerii Schwedt

29.08.2023 12:34
Pomimo kryzysu energetycznego i inwazji na Ukrainie oraz związanych z tym sankcjonowaniem Rosji i walką z kremlowskimi wpływami, rosyjski Rosnieft wciąż posiada 54-procentowy pakiet udziałów w niemieckiej rafinerii Schwedt.
Rafineria w Schwedt dostarcza 90 proc. paliwa dla Berlina.
Rafineria w Schwedt dostarcza 90 proc. paliwa dla Berlina.studioverde/Shutterstock

Centrum Badań Demokracji przy liberalnej partii FPD z koalicji rządu Niemiec opisuje wpływy rosyjskie, przede wszystkim w energetyce. Organizacja opublikowała raport, do którego dotarł dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung. Jak wynika z dokumentu, Niemcy znajdują się wciąż pod wpływem Rosji i mają szereg słabości, które Rosjanie mogą wykorzystać w celach politycznych za pośrednictwem "korupcji strategicznej".

Autorzy raportu ujawniają, że stawiając na tani gaz z Rosji niemiecki przemysł wciąż współpracuje z rosyjskim sektorem energetycznym. "Rosja skoncentrowała do tej pory relatywnie małe inwestycje w ważnych sektorach jak rafinerie czy transport i składowanie gazu" - napisano w raporcie. Wśród przykładów podawany jest przypadek niemieckiego Wintershalla z DEA oligarchy Michaiła Friedmana oraz projekt gazociągu Nord Stream 2 wspierany przez tę firmę oraz niemieckie E.on i BASF.

Polacy przypominają o zobowiązaniach

Twórcy raportu przyznają, że Niemcy wyciągnęli już wnioski, ale ich wschodni sąsiad – Polska – przypomina o jednej zaległości. Kryzys energetyczny podsycany przez Gazprom, a potem inwazja Rosji na Ukrainie skłoniły Niemców do wywłaszczenia rosyjskiego giganta ze spółek zarządzających infrastrukturą gazową, na czele z magazynami, ale nie doprowadziły do podobnej zmiany w sektorze rafinerii. Polska od początku inwazji domaga się od strony niemieckiej derusyfikacji Rafinerii Schwedt, ale jej argumenty nie znajdują odzewu w Niemczech.

Schwedt została objęta zarządem powierniczym rządu i chociaż Rosnieft posiada wciąż 54 procent akcji, decyzje są podejmowane przez zarząd pod kontrolą Berlina. We wrześniu ma zostać podjęta decyzja o przejęciu akcji Rosjan przez nowy podmiot lub przedłużeniu status quo.


Źródło: biznesalert.pl

Zobacz więcej na temat: Rosja Niemcy energetyka

Rosyjski wywiad szuka chętnych do pracy przeciwko Polsce. Stanisław Żaryn ostrzega

29.08.2023 09:05
- Widzimy dalsze próby poszukiwania osób chętnych do pracy na rzecz rosyjskiego wywiadu przeciwko Polsce - powiedział zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że służby mają świadomość, że jest to stały element zagrożeń, z którym państwo polskie będzie mierzyło się w najbliższych miesiącach.

Rozbudowa sił zbrojnych. Generał Samol: taką decyzję podjęto po 2015 roku

29.08.2023 10:46
Generał Bogusław Samol, były dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO, powiedział, że "po 1989 r. liczebność polskiej armii była sukcesywnie zmniejszana". - W ślad za tym rozwiązywano dowództwa i jednostki operacyjne - ocenił. Podkreślił, że po 2015 r. podjęto decyzję o rozbudowie sił zbrojnych.