Redakcja Polska

Raport: ponad 70 proc. Polaków wierzy, że państwo zadba o ich emerytury, ale zbyt mało oszczędzają

19.11.2023 10:53
Ponad 70 proc. Polaków wierzy, że państwo zadba o ich świadczenia emerytalne, a 40 proc. nie zabezpiecza finansowo swojej przyszłości - wynika z raportu "Długie jutro". Wskazano, że 22 proc. Polaków nie ma żadnych oszczędności, a 17 proc. ma je na więcej niż rok.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneGrand Warszawski/Shutterstock

W raporcie Nationale-Nederlanden "Długie jutro" zaznaczono, że bezpieczeństwo finansowe jest fundamentem stabilnego i spokojnego życia. Tymczasem z badania, opisanego w publikacji, wynika, że 40 proc. Polaków nie zabezpiecza finansowo swojej przyszłości, a 39 proc. odczuwa, że ich sytuacja finansowa jest niezadowalająca.

Ankietowanych zapytano, w jakim stopniu zgadzają się ze stwierdzeniem: "Finansowo ledwo wiążę koniec z końcem". 5 proc. respondentów odpowiedziało, że "w ogóle", 11 proc. - "w niewielkim stopniu", 38 proc. - "trochę", 26 proc. - "bardzo", a 20 proc. - "całkowicie".

Oszczędności Polaków

Na pytanie: "Na jak długo wystarczą Ci zgromadzane oszczędności?", 17 proc. Polaków odpowiedziało, że na "więcej niż 12 miesięcy", 13 proc. - "od 6 do 12 miesięcy", 18 proc. - "od 3 do 6 miesięcy", 19 proc. - "mniej niż 3 miesiące". Jednocześnie 22 proc. zaznaczyło, że nie ma żadnych oszczędności, a 11 proc. - nie wie.

"Jeżeli chodzi o finanse – mamy podzielone społeczeństwo. Z jednej strony pracujemy bardzo dużo, jednocześnie żyjąc +od pierwszego do pierwszego+. Z drugiej jednak ponad połowa z nas jest zadowolona ze swojej sytuacji i z chęcią regularnie poszerza swoją wiedzę, aby mieć lepsze wyniki i stabilność" - tłumaczy Katarzyna Czupa z Nationale-Nederlanden, cytowana w informacji prasowej dotyczącej raportu.

W publikacji zauważono, że największą poduszkę finansową posiadają obywatele Holandii, Belgii oraz Japonii, wśród których odpowiednio 30, 31 oraz 35 proc. osób posiada oszczędności pozwalające przeżyć dłużej niż rok.

Najbardziej niezadowoleni - młodzi

Zgodnie z badaniem w Polsce najbardziej niezadowoleni ze swojej sytuacji finansowej są młodzi ludzie, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy – prawie 60 proc. z nich wskazało właśnie na taką odpowiedź. Statystycznie zadowolenie pojawia się dopiero po 35. roku życia. Na tle Europy, Polska osiąga średni wynik względem najbardziej usatysfakcjonowanych narodów – Holendrów (76 proc. zadowolonych) oraz Belgów (67 proc.). 

Badanie pokazało, że ponad 70 proc. Polaków wierzy, iż państwo zadba o ich świadczenia emerytalne. "Największym zaufaniem charakteryzują się seniorzy – aż 95 proc. z nich polega na instytucjach publicznych. Z kolei mniej wiary mają młodzi ludzie, wśród których 62 proc. liczy na państwo. W tej grupie wiekowej dostrzegalna jest większa potrzeba samodzielnego zadbania o swoją przyszłość i finanse" - wskazano.

Większość chce pracować po 65 roku życia

Blisko dwie trzecie wszystkich respondentów planuje kontynuować pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego, co może - zdaniem autorów raportu - wynikać z niewystarczających świadczeń emerytalnych, bądź potrzeby aktywności. Takie podejście jest charakterystyczne dla Polaków, ale także dla mieszkańców wielu innych krajów, takich jak Rumunia, Węgry czy Czechy, w których ponad połowa badanych planuje aktywność zawodową na emeryturze.

Z raportu wynika także, że prawie 60 proc. osób zdaje sobie sprawę, ile pieniędzy musi odłożyć na emeryturę; podobny odsetek ma pewność, że pozwoli im to na komfortowe życie. "Pomimo, że wyniki badania sugerują, że Europejczycy mają zamiar pracować tak długo, jak to tylko możliwe, w praktyce znaczna większość tych, którzy już zakończyli swoją aktywność zawodową, nie chce do niej wrócić. Aż dwie trzecie Polaków potwierdza, że nie brakuje im pracy" - wskazano.

Raport "Długie jutro", opracowany na podstawie badania zrealizowanego przez agencję Indiville na zlecenie Grupy NN, bazuje na analizie odpowiedzi 11 tys. 585 osób, w tym 1 tys. 102 z Polski, w wieku od 18 do 79 lat z 11 krajów. Badanie ilościowe przeprowadzono za pomocą metody CAWI (Computer-Assisted Web Interviewing) między styczniem a lutym 2023 r.


PAP/dad

Pierwsza polska lokomotywa wodorowa po pomyślnych testach. Czy to początek transportowej rewolucji?

16.11.2023 14:30
Manewrowa lokomotywa wodorowa, wyprodukowana przez Pesę Bydgoszcz, pomyślnie przeszła testy w warunkach pracy eksploatacyjnej na bocznicy Ciech Cargo w Inowrocławiu.

Polska ponawia postulat wyłączenia wydatków na armię z unijnej procedury nadmiernego deficytu

17.11.2023 10:43
Polska ponawia postulat wyłączenia wydatków na armię z unijnej procedury nadmiernego deficytu. Stanowisko Warszawy przedstawił premier Mateusz Morawiecki w trakcie unijnego miniszczytu w Zagrzebiu.

Intel zbuduje fabrykę mikroprocesorów. Największa w historii bezpośrednia inwestycja zagraniczna w Polsce

18.11.2023 09:00
W okolicach Wrocławia gigant technologiczny z Doliny Krzemowej zainwestuje blisko 20 mld zł w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. To największa w historii bezpośrednia inwestycja zagraniczna w Polsce.