Redakcja Polska

Polska złożyła do TSUE skargę na Niemcy ws. odpadów

29.11.2023 14:06
Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy wz. z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa UE - podało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że sprawa dotyczy uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które z Niemiec trafiły nielegalnie do Polski.
Strona niemiecka od kilku lat uchyla się od odpowiedzialności w sprawie uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które z Niemiec trafiły w nielegalny sposób do Polski
Strona niemiecka od kilku lat uchyla się od odpowiedzialności w sprawie uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które z Niemiec trafiły w nielegalny sposób do PolskiPolska Policja/Twitter

Dodano, że odpady, których dotyczy skarga do TSUE znajdują się w siedmiu lokalizacjach: w Tuplicach (woj. lubuskie), Starym Jaworze (woj. dolnośląskie), Sobolewie (woj. dolnośląskie), Gliwicach (woj. śląskie), Sarbii (woj. wielkopolskie), Bzowie (woj. wielkopolskie) i Babinie (Wielkopolskie).

"Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) na Niemcy w związku z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej" - poinformowano w komunikacie resortu.

Resort klimatu: Niemcy uchylają się od odpowiedzialności

Stwierdzono, że "strona niemiecka od kilku lat uchyla się od odpowiedzialności w sprawie uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które z Niemiec trafiły w nielegalny sposób do Polski". Dodano, że sprawa pozostaje nierozstrzygnięta, a przez to zalegające odpady powodują zagrożenie dla środowiska naturalnego.

"Wobec tego Polska zdecydowała się na złożenie do TSUE" - wyjaśniono.

Wysłuchanie przed KE

Pod koniec września br. przed Komisją Europejską odbyło się wysłuchanie w związku ze skargą Polski na Niemcy ws. nielegalnego składowania odpadów w kilku lokalizacjach na terytorium naszego kraju. W połowie października ówczesna minister klimatu Anna Moskwa informowała, że Komisja przyznała Polsce rację w sporze z Niemcami i wydała uzasadnioną opinię w tej sprawie. KE wskazała, że Republika Federalna Niemiec uchybiła obowiązkowi polegającemu na odbiorze w terminie 30 dni nielegalnie przemieszczonych do Polski odpadów z lokalizacji Tuplice oraz w pewnym zakresie nie odbierając odpadów z innej lokalizacji - Stary Jawor.

Wcześniej, w lipcu br. polski rząd skierował skargę do KE "na bierność rządu Republiki Federalnej Niemiec w sprawie uchylania się od uprzątnięcia odpadów, które nielegalnie trafiły do Polski".


PAP/dad

Konferencja o cyberbezpieczeństwie w Tallinie. Polska współorganizatorem

29.11.2023 11:33
W środę w stolicy Estonii Tallinie rozpoczęła się współorganizowana przez ambasadę RP konferencja pt. "Inicjatywa Trójmorza. Cyberbezpieczeństwo i cyfrowa autostrada - patrząc poza horyzont". Udział w niej biorą m.in. przedstawiciele polskiego rządu i wojska.

"Polska miała rację w kwestii rosyjskiego zagrożenia". W Londynie o polskiej pomocy Ukrainie

29.11.2023 13:09
- Polska jest jedynym krajem na świecie, który na tak niewyobrażalną skalę udowodnił swoje zaangażowanie na rzecz pomocy Ukrainie, poszkodowanej w wyniku rosyjskiej agresji - oświadczył Jurij Lysenko, przedstawiciel ukraińskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, dyrektor "Conservative Friends of Ukraine", podczas rozpoczętej 27 listopada w Londynie, konferencji poświęconej polskiemu wsparciu Ukrainy.

Jens Stoltenberg: sojusznicy zgodzili się, że Ukraina stanie się członkiem NATO

29.11.2023 13:41
- Sojusznicy zgodzili się, że Ukraina stanie się członkiem NATO; Ukraina jest bliżej NATO niż kiedykolwiek - poinformował sekretarz generalny Paktu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.