Redakcja Polska

Polska kolejnym krajem z protestami rolników. Komisja Europejska ugina się pod presją

09.02.2024 14:00
Polska kolejnym unijnym krajem, w którym protestują rolnicy. Komisja Europejska już ugięła się częściowo pod ich presją. Zawiesiła, bądź zapowiedziała wycofanie kontrowersyjnych przepisów i projektów w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, a do umowy o bezcłowym handlu z Ukrainą wprowadziła ograniczenia importowe. W przeddzień protestów w Polsce list otwarty do rolników opublikował komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski.
Polska jest kolejnym krajem, w którym protestują rolnicy
Polska jest kolejnym krajem, w którym protestują rolnicy PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Przedstawiciele Komisji Europejskiej wiele mówili ostatnio o sytuacji w unijnym rolnictwie. - Rolnicy, szanujemy Was. Jestem przekonany, że wspólnie przezwyciężymy wyzwania, które są przed nami - deklarował przedwczoraj wiceprzewodniczący Komisji Marosz Szefczowicz.

Dzień wcześniej padła deklaracja szefowej Komisji o wycofaniu projektu dotyczącego ograniczenia o połowę pestycydów do 2030 roku. - Stał się on symbolem polaryzacji - przyznała Ursula von der Leyen.

Posłuchaj
00:56 12805719_1.mp3 Polska kolejnym krajem z protestami rolników, KE ugina się pod presją. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Odstępstwa od przepisów

A w ubiegłym tygodniu Komisja zezwoliła rolnikom na odstępstwa w przepisach dotyczących uprawy ziemi - nie będą musieli obowiązkowo ugorować 4 procent gruntów rolnych, będą mogli uprawiać bez ograniczeń i otrzymywać dotacje. Rolnictwo zostało także wyłączone z obowiązkowych redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2040 roku, Komisja zrezygnowała z propozycji 30-procentowych ograniczeń emisji azotu i metanu. Stało się to na wniosek komisarza do spraw rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, o czym napisał on w liście do polskich rolników.

Jest też propozycja Komisji, do zatwierdzenia przez unijne kraje i Europarlament, w sprawie przedłużenia umowy o bezcłowym handlu z Ukrainą do czerwca przyszłego roku, a w niej ograniczenia importowe cukru, drobiu i jaj. Zabiegał o to polski komisarz wspólnie z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim.

W liście otwartym do rolników Janusz Wojciechowski przypomniał też, że Komisja zgodziła się w sumie na 4 miliardy euro pomocy publicznej dla sektora - największej ze wszystkich krajów członkowskich i że dopłaty bezpośrednie zostały wyrównane. Zapowiedział także starania między innymi o zwolnienie rolników ze wszelkich sankcji za nieprzestrzeganie warunków unijnej polityki rolnej.


IAR/dad

Polska przeciwko paktowi migracyjnemu. W tle sytuacja na wschodniej granicy i wojna na Ukrainie

08.02.2024 12:02
Sprawa paktu migracyjnego w czwartek jest omawiana przez ambasadorów unijnych krajów w Brukseli, ale Warszawa już zgłosiła sprzeciw. Oświadczenie w tej sprawie opublikowało MSWiA. Pakt, uzgodniony wstępnie 20 grudnia przez negocjatorów unijnych instytucji, musi być jeszcze zatwierdzony przez kraje członkowskie i Parlament Europejski. co spodziewane jest wiosną.

Kanclerz Niemiec przed wizytą w USA wezwał do większego wsparcia Ukrainy

08.02.2024 15:58
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał sojuszników w Europie i USA do udzielenia większego wsparcia Ukrainie. Wszyscy razem musimy zrobić więcej - powiedział w czwartek przed wylotem do Waszyngtonu, gdzie w piątek ma się spotkać z prezydentem Joe Bidenem.