Redakcja Polska

Kraje UE podzielone ws kompromisu dotyczące umowy o bezcłowym handlu z Ukrainą, ale jest szansa

27.03.2024 15:13
Unijne kraje na razie podzielone w sprawie kompromisowych zapisów w umowie o bezcłowym handlu z Ukrainą. Jest jednak szansa na porozumienie. Brukselska korespondentka Polskiego Radia poznała przebieg debaty ambasadorów państw członkowskich za zamkniętymi drzwiami. Do 18.00 mają trwać konsultacje wśród europejskich stolic. Jak informowała dziś rano Beata Płomecka, kompromisowa propozycja dotyczy wydłużenia okresu, który byłby brany pod uwagę przy ustalaniu limitów importowych z Ukrainy. Zabiegały o to Polska i Francja.
Komisja Europejska poinformowała na spotkaniu jak przełoży się dopisanie połowy 2021 roku na wymianę handlową z Ukrainą.
Komisja Europejska poinformowała na spotkaniu jak przełoży się dopisanie połowy 2021 roku na wymianę handlową z Ukrainą.Shutterstock/Cineberg

Obecnie w projekcie umowy autorstwa Komisji Europejskiej okres referencyjny to dwa ostatnie lata, kiedy już po wybuchu wojny dochodziło do dużego wwozu produktów z Ukrainy. Polska i Francja, wspierane przez Europarlament chciały dopisać 2021 rok, bo wtedy nadmiernego importu z Ukrainy nie było i to oznaczałoby, że ograniczenia w handlu byłyby większe. A kompromis to uwzględnienie drugiej połowy 2021 roku.

Posłuchaj
00:45 12891486_1.mp3 Kraje Unii Europejskiej podzielone ws. kompromisu dot. umowy z Ukrainą, ale jest szansa. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Jak wynika z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia oprócz Polski i Francji poparły go także Austria, Chorwacja, Irlandia, Grecja, Rumunia, Słowacja, Węgry i Włochy. Przeciwko z dużych krajów były tylko Niemcy, wsparte przez 3 kraje bałtyckie, Finlandię, Szwecję, Holandię, Luksemburg i Portugalię. Była też grupa pięciu krajów - Cypr, Czechy, Dania, Hiszpania i Słowenia, które były otwarte na uzgodnienia kompromisowe.

Komisja Europejska poinformowała na spotkaniu jak przełoży się dopisanie połowy 2021 roku na wymianę handlową z Ukrainą. Według niej, byłoby to dodatkowe 86 milionów euro mniej, czyli w sumie 331 milionów euro mniej niż w ubiegłym roku, kiedy nastąpiła pełna liberalizacja w handlu.

IAR/dad

Szef MSZ Ukrainy w Politico: dajcie nam te cholerne Patrioty

27.03.2024 12:03
"Dajcie nam te cholerne Patrioty" - zaapelował we wtorek w wywiadzie dla portalu Politico szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Gdyby Ukraina miała wystarczającą liczbę systemów obrony powietrznej, byłaby w stanie chronić życie swoich obywateli i gospodarkę - podkreślił.

Zamach w podmoskiewskim Krasnogorsku. Ekspertka: Putin wiedział i zlekceważył dane o przygotowaniach

27.03.2024 14:04
Władimir Putin wiedział i zlekceważył informacje o planowanym przez Państwo Islamskie zamachu pod Moskwą. Teraz uparcie twierdzi, że za atakiem stoją USA i Ukraina - powiedziała Kurczab-Redlich, dziennikarka i reportażystka, wieloletnia korespondentka polskich mediów w Rosji. Z kolei jak zawuaża ekspertka OSW Katarzyna Chwaryło, rosyjska propaganda nie była przygotowana na te wydarzenia.