Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie jest na Podkarpaciu instytucją pośredniczącą we wdrażaniu wsparcia z Europejskiego Funduszu Społecznego (obecnie EFS+). Pieniądze w ramach tego funduszu są przeznaczone na tzw. projekty „miękkie”.
„Określenie "inwestycje w kadry lub w kapitał ludzki" jest może nazbyt technokratyczne, w zasadzie jednak odpowiada strukturze wspierania poszczególnych grup społecznych z pomocą tych funduszy europejskich” – dodał Tomasz Czop.
W projektach realizowanych przez WUP z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013 (EFS był jednym ze składowych budżetu tego programu) wzięło udział w regionie ponad 100 tys. osób.
Jak podał Czop, zdecydowana większość to były osoby z terenów wiejskich. „Były to osoby w wieku 50-64 lat, bezrobotni czy też osoby z niepełnosprawnościami, a zatem grupy najbardziej potrzebujące wsparcia. Dzięki dotacjom z tego programu powstało także blisko 20 tys. nowych firm, a więc nowych miejsc pracy” – podkreślił.
Dyrektor rzeszowskiego WUP zaznaczył, że głównymi odbiorcami wsparcia byli klienci pomocy społecznej wymagający o wiele większego i trudniejszego zaangażowania niż inne grupy społeczne. „Dlatego udział tak sporej liczby osób w naszych projektach, przy często dużej niechęci do podejmowania jakichkolwiek działań, można nazwać dużym sukcesem” – ocenił Czop.
Dzięki unijnym pieniądzom powstały na Podkarpaciu też takie instytucje, jak spółdzielnie socjalne, centra integracji społecznej czy centra aktywizacji zawodowej
Z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 wsparcie uzyskało również ponad 640 przedszkoli, a ponad 18 tys. dzieci w wieku 3-5 lat uczestniczyły w różnych formach edukacji przedszkolnej na obszarach wiejskich. „Ponad 10,6 tys. uczniów w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe uczestniczyło w stażach i praktykach” – podał Tomasz Czop.
Do podobnych grup społecznych było kierowane wsparcie z kolejnej perspektywy finansowanej UE - Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020. W ramach tego programu w regionie dofinansowanych zostało prawie 8 tys. miejsc w przedszkolach. Wsparcie dostało ponad 50 tys. osób, które zagrożone były m.in. ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Dzięki dotacjom z tego programu powstało ok. 10 tys. firm.
Jak podkreślił Czop, środki z UE skierowane były też do uczniów. „Potężna grupa, bo aż ponad 63 tys. uczniów poprzez zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze rozwinęła swoje kompetencje zawodowe. Po sprzęt informatyczny do zajęć edukacyjnych sięgnęło blisko 500 placówek kształcenia ogólnego. Doposażyliśmy również 205 szkół i placówek kształcenia zawodowego w sprzęt i materiały dydaktyczne”- wyliczył dyrektor WUP.
Dzięki dofinasowaniu niemal 16,5 tys. uczniów z regionu odbyło staże i praktyki u pracodawców.
Fundusze unijne były też kierowane bezpośrednio do osób do 29. roku życia. Dla nich przeznaczony był Program Operacyjnych Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Na Podkarpaciu z tego programu skorzystało 75 tys. młodych ludzi, z tej liczby blisko 54 tys. znalazło pracę. Powstało również 10 tys. nowych firm.
„Dużo młodych osób wzięło udział w stażach i szkoleniach, zdobyły nowe umiejętności i wiedzę, zyskały doświadczenie, którego oczekują pracodawcy, a to są właśnie najczęstsze bariery blokujących rozwój młodych osób” – powiedział Tomasz Czop.
Obecnie WUP realizuje jedną z osi programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027; kwota, którą urząd dysponuje, to ponad 575 mln euro.
PAP/ho