Redakcja Polska

Aplikacja ma pomóc w zmniejszaniu zanieczyszczeń w Berlinie. Stworzyli ją polscy studenci

03.05.2024 11:25
Studenci Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej stworzyli aplikację, która ma pomóc w zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń w Berlinie. Ich pomysł zajął trzecie miejsce w kategorii Social Impact w hackathonie Data4Good.
Aplikacja studentów z Warszawy może pomóc w zmniejszeniu zanieczyszczeń w Berlinie
Aplikacja studentów z Warszawy może pomóc w zmniejszeniu zanieczyszczeń w Berlinieshutterstock.com/ThirtyPlus

Rozwiązanie polskich studentów umożliwia użytkownikom – mieszkańcom Berlina - oferowanie wspólnych przejazdów innym mieszkańcom swojej okolicy oraz wynajem rowerów. W ten sposób zdobywają punkty, które mogą wymieniać na nagrody. Rozwiązanie oparte jest na programie lojalnościowym.

Aplikację ecommute stworzyła czteroosobowa drużyna w składzie: Maciej Leszek (inżynieria internetu rzeczy) z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, Aleksander Samek i Witold Pietroń (PW, automatyka i robotyka), a także Michał Oręziak z Wojskowej Akademii Technicznej.

Jak zaznaczył Maciej Leszek, cytowany na stronie internetowej PW, "dodatkowo aplikacja zbiera dane dotyczące emisji zanieczyszczeń i ruchu drogowego, które służą do szacowania redukcji emisji pyłów zawieszonych PM10". "Pomaga w tym nasz własny model AI" - dodał.

Hackathon Data4Good, który odbywał się od 19 do 21 kwietnia 2024 r., zorganizował uniwersytet Hertie School w Berlinie.

IAR/dad

Kanclerz Olaf Scholz: do ochrony klimatu trzeba prywatnych pieniędzy

27.04.2024 11:00
Do skutecznych działań w dostosowaniu świata do zmian klimatu potrzeba prywatnych pieniędzy. Taki postulat postawił kanclerz Niemiec Olaf Scholz na koniec berlińskiej konferencji Dialog Klimatyczny.

Estonia kupi przy pomocy środków UE sprzęt wojskowy dla Mołdawii i Ukrainy

28.04.2024 12:22
Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych (RKIK), korzystając ze środków Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF), wyposaży armię Mołdawii i Ukrainy w nieśmiercionośny sprzęt wojskowy - podaje w niedzielę telewizja ERR

20 lat Polski w UE. Na Podkarpaciu dzięki środkom z UE powstało ok. 40 tys. firm

01.05.2024 13:29
W ciągu 20 lat obecności Polski w UE na Podkarpaciu dzięki unijnemu dofinansowaniu powstało ok. 40 tys. firm – poinformował dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop. Dodał, że z unijnych funduszy skorzystało m.in. 75 tys. młodych osób, które były bezrobotne.