Za opracowanie granulatu do produkcji krzesełek odpowiada spółka Grupa Azoty Compounding. Jej prezes Dariusz Cholewa powiedział, że materiał w ponad 80 procentach pochodzi z recyklingu. - Opracowanie tego tworzywa o nazwie "Tarnamid Post Industrial Recycling" polegało na zamierzonym wykorzystaniu materiału poprzemysłowego na elementy specjalistyczne takie jak właśnie krzesełka stadionowe - wyjaśnił Dariusz Cholewa. - Ta linia wykorzystuje produkty uboczne, które powstają w normalnych procesach technologicznych w naszej produkcji tworzyw modyfikowanych - dodał prezes Grupy Azoty Compounding.
Właścicielom stadionu we Frankfurcie zależało, aby nowe krzesełka były jak najbardziej przyjazne dla środowiska. Z drugiej strony materiał musiał być wytrzymały i odporny na intensywne użytkowanie oraz warunki pogodowe. - Wykorzystując nasze know-how i wieloletnie doświadczenie, możemy przygotowywać granulaty szyte na miarę pod kontrahenta - mówił Dariusz Cholewa.
Fot.: PAP/EPA/RONALD WITTEK / POOL
Opracowanie specjalistycznego tworzywa w laboratoriach Grupy Azoty zajęło kilkanaście miesięcy. Wymiana krzesełek na stadionie we Frankfurcie odbyła się w drugiej połowie 2023 roku.
Obie polskie firmy - Grupa Azoty Compounding i Nowy Styl mają już za sobą projekty stadionowe. W przeszłości dostarczyły krzesełka między innymi przed Euro 2012 w Gdańsku i Poznaniu. Projekt dla Eintracht Frankfurt był wyjątkowy z uwagi na postawione wymagania dotyczące ekologii.
Stadion we Frankfurcie to jeden z dziesięciu obiektów, na którym rozegrane zostaną mecze podczas Euro 2024. Pierwszy na tym konkretnym stadionie zostanie rozegrany 17 czerwca w fazie grupowej. Same mistrzostwa rozpoczną się w piątek 14 czerwca i potrwają do połowy lipca.
IAR/dad