Redakcja Polska

Statystyczny Polak zjada prawie 6 kg słodyczy czekoladowych w ciągu roku

02.10.2024 17:25
Czekoladę na poprawę nastroju kupują głównie kobiety. Takie wnioski wskazuje raport: Światowy i Polski Rynek Słodyczy Czekoladowych, zaprezentowany przez przedsiębiorstwo Lotte Wedel.
Kawałek gorzkiej czekolady może poprawić nam nastrój
Kawałek gorzkiej czekolady może poprawić nam nastrójShutterstock/Phoenixns

Jak mówi dyrektor zarządzający Lotte Wedel Maciej Herman, z raportu wynika, że sprzedaż wyrobów czekoladowych będzie rosła. - To są przewidywania obarczone pewnym ryzykiem, związanym między innymi z podwyżkami cen, ale nie da się ukryć, że polskie społeczeństwo jest coraz bogatsze, pensja minimalna idzie do góry, lubimy sobie sprawiać odrobinę przyjemności i od czasu do czasu zjeść coś dobrego, zjeść to, co poprawi nam humor - wskazuje Maciej Herman.

Polska znajduje się na podium największych europejskich eksporterów, zaraz za Niemcami i Holandią.

W ostatnim roku wyprzedziliśmy Belgię. - Z dwóch powodów: po pierwsza polska czekolada jest znana z bardzo wysokiej jakości i staje się bardziej popularna na świecie, a po drugie - mimo że koszty produkcji rosną, to cały czas polski przemysł jest konkurencyjny w stosunku do przemysłu zachodniego, jeśli chodzi właśnie o oferty cenowe - tłumaczy Maciej Herman.

Z raportu Światowy i Polski Rynek Słodyczy Czekoladowych wynika, że najczęściej, minimum raz w tygodniu, Polacy sięgają po czekoladę w tubkach, a także po wafelki i ciastka z czekoladą. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się czekolada gorzka.

W Europie najwięcej czekolady jedzą Niemcy, średnio osiem kilogramów rocznie na osobę. W przyszłym roku ceny słodyczy czekoladowych wzrosną. Będzie to związane z wyższymi kosztami produkcji i szybującymi cenami kakao. Polscy producenci muszą też dostosować się do wymogów unijnych, chociażby w kwestii opakowań.

IAR/ho

Rosja gromadzi drony, aby uderzyć na ukraińskie miasta, gdy przyjdą chłody

02.10.2024 09:57
Rosja gromadzi drony chińskiej i irańskiej produkcji. Moskiewski reżim chce zintensyfikować ataki na ukraińskie miasta, gdy znacząco spadnie temperatura. Według analityków wojskowych, to będzie dla Ukraińców najcięższa jesień i zima, licząc od początku wojny.

Ukraiński MSZ i służby specjalne wydostały z Libanu 16 Polaków

02.10.2024 11:32
Ukraiński MSZ i służby specjalne wydostały z Libanu 179 osób, w tym 134 obywateli Ukrainy, 16 Polski, 6 Czech, 9 Litwy, 12 Mołdawii, 1 Brazylii i 2 Libanu. Od początku września to trzecia ukraińska operacja tego typu. W Libanie przebywa wciąż ok. 500 polskich obywateli.

Dzięki polskiej pomocy w szpitalu w Chersoniu będzie oddział geriatryczny

02.10.2024 13:25
Oddział położniczy w szpitalu w Chersoniu, na południu Ukrainy, zostanie przekształcony w oddział geriatryczny dzięki wsparciu Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) i polskiego MSZ. Budynek został poważnie uszkodzony podczas rosyjskiego ostrzału wiosną 2023 r.