Redakcja Polska

Rząd otwiera się na więcej atomu. Poszukiwania lokalizacji dla trzeciej elektrowni

03.12.2024 09:27
Resort przemysłu chce rozpocząć analizy w sprawie budowy trzeciej elektrowni jądrowej - ustalił "Dziennik Gazeta Prawna". Jeszcze w tym roku mają zostać zaprezentowane założenia aktualizacji rządowego programu energetyki jądrowej. 
Budowa elektrowni atomowej w  Polsce i OZE  to  wdzięczny temat dla hejterów i siewców fake newsów
Budowa elektrowni atomowej w Polsce i OZE to wdzięczny temat dla hejterów i siewców fake newsów Shutterstock/TonyV3112

W dokumencie będzie rozpisany harmonogram budowy pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu, który zakłada wylanie pierwszego betonu jądrowego w 2028 roku i oddanie kolejnych trzech bloków elektrowni w latach 2036-38. Jak ustalił dziennik, dodatkowo kluczowe miejsce w odświeżonej strategii zajmie kwestia kolejnej elektrowni realizowanej w ramach rządowego programu.

W tej sprawie przeprowadzone zostanie postępowanie. Chętni będą mogli składać oferty. Formalne wyłonienie partnera ma nastąpić w przyszłym roku. Według "DGP" możliwe jest utrzymanie harmonogramu, który mówi o rozpoczęciu eksploatacji pierwszego bloku drugiej elektrowni w 2039 roku i zakończeniu prac nad trzecim blokiem do roku 2043. Wciąż nie wiadomo, gdzie ta elektrownia powstanie - mówi się o Bełchatowie lub Koninie.

Możliwość budowy trzeciej elektrowni

Według "DGP" w programie może się znaleźć wzmianka o możliwości budowy trzeciej państwowej elektrowni. Ma być zapis, że potrzeba jej realizacji powinna zostać poddana dalszym analizom, bo w grę mogłoby wchodzić zastąpienie jej większą liczbą małych reaktorów.

Dwie elektrownie jądrowe mogą mieć moc 6-9 gigawatów. Według ekspertów w Polsce jest miejsce na około 12 GW mocy stabilnej, którą generować będą elektrownie jądrowe. A może być więcej - w perspektywie następnych dziesięcioleci.

Co z komercyjnymi projektami?

Program rządowy nie rozstrzygnie losów projektów komercyjnych, które realizują wspólnie spółki państwowe i prywatne - chodzi m.in. o inwestycję PGE PAK w Pątnowie, czy małe reaktory Orlenu. Docelowo dla SMR-ów może powstać odrębny dokument, rodzaj mapy drogowej.

W sprawie finansowania pierwszej elektrowni w Choczewie Polska od września czeka na formalne rozpoczęcie prac związanych notyfikacją w KE pomocy publicznej. Także umowa z amerykańskimi partnerami jest negocjowana. Ale żadne terminy nie są zagrożone.


IAR/dad

Kurs rubla przekroczył psychologiczną granicę. Kremlowskie boty bagatelizują spadek

29.11.2024 19:22
Od czasu gwałtownego spadku wartości rubla, kremlowskie boty rozpoczęły szeroko zakrojoną kampanię dezinformacyjną na rosyjskim portalu społecznościowym VKontakte. Jak informuje portal Moscow Times, od 25 listopada powiązane z rządem rosyjskim konta zamieściły już około 600 komentarzy, przekonując użytkowników, że zmiany kursu walut nie wpływają na codzienne życie Rosjan.

CERN kończy współpracę instytucjonalną z Rosją i Białorusią

30.11.2024 13:00
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) z siedzibą w Genewie w sobotę kończy współpracę z instytutami badawczymi z Rosji w odpowiedzi na rosyjską agresję wojskową na Ukrainę - podał portal swissinfo. Od czerwca CERN nie współpracuje już z Białorusią.

Polacy potrafią w pizzę. Dwie polskie pizzerie w gronie najlepszych na świecie

02.12.2024 13:30
Polska kuchnia po raz kolejny znalazła się w centrum uwagi międzynarodowych rankingów dzięki spektakularnym osiągnięciom dwóch polskich pizzerii. Sieć "Olio welovepizzanapoletana" zajęła 36. miejsce w prestiżowym rankingu "50 Top World Artisan Pizza Chains 2024" dla sieci restauracji, a pabianicka pizzeria "Zielona Górka" została wyróżniona w zestawieniu "50 Top Pizza World 2024", plasując się na 97. pozycji wśród najlepszych pizzerii świata.