Wtorkowy list Komisji do Polski dotyczy zapłaty za pierwszy miesiąc. Chodzi o 15 milionów euro plus odsetki. Za 10 dni Komisja ma potrącić te pieniądze z unijnych funduszy.
Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział dziennikarzom, że Polska będzie wykorzystywać "różne środki prawne, żeby nie płacić niesłusznie nałożonych na Polskę kar". - Jeżeli tego rodzaju mechanizm byłby zastosowany, to również istnieją mechanizmy, które można wobec Komisji Europejskiej zastosować - powiedział. Dodał, że na stole są różne warianty, ale nie będzie o nich mówił, zanim nie wydarzy się coś, co uzasadniałoby ich zastosowanie.
00:26 11545601_1.mp3 Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział dziennikarzom, że Polska będzie wykorzystywać "różne środki prawne" (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki mówił w ubiegłym tygodniu, że Polska będzie domagać się anulowania tych kar i podejmie w tej sprawie wszystkie środki prawne i polityczne. Warszawa podkreśla, że nie mogła wstrzymać wydobycia, bo Turów dostarcza do 7 procent energii w kraju.
Spór z Czechami
Pod koniec lutego 2021 roku Czechy wniosły do TSUE skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni Turów. Jednocześnie domagały się zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego. Polski rząd nie zastosował się do nakazu wstrzymania wydobycia.
20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.
Na początku lutego br. premierzy Polski i Czech, Mateusz Morawiecki i Petr Fiala, podpisali w Pradze umowę międzyrządową "o współpracy w zakresie odnoszenia się do skutków na terytorium Republiki Czeskiej wynikających z eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów". Umowa zakłada m.in., że Polska ma zapłacić 35 mln euro rekompensaty, natomiast Fundacja PGE ma przekazać 10 mln euro krajowi libereckiemu.
W piśmie do TSUE polski pełnomocnik wskazuje , że Polska i Czechy w sposób ugodowy zakończyły spór i zrzekają się "wszelkich roszczeń w tej sprawie".
W kolejnym kroku rządy Czech i Polski poinformowały w piątek Trybunał Sprawiedliwości UE o zawarciu ugody w sprawie kopalni Turów. Zgodnie z regulaminem prezes Trybunału postanawia o wykreśleniu sprawy z rejestru - poinformował w piątek Ireneusz Kolowca z biura prasowego TSUE.
IAR/PAP/dad