Redakcja Polska

Bundestag przyjął unijną dyrektywę gazową, która uderza w Nord Stream 2

14.11.2019 11:39
Niemiecki Bundestag przyjął w środę nowelizację ustawy o zaopatrzeniu w energię elektryczną i gaz, która stanowi implementację dyrektywy gazowej UE oraz dotyczy m.in. Gazpromu i Nord Stream 2. Za nowelizacją głosowali posłowie koalicji rządowej CDU/CSU i SPD oraz opozycyjnej FDP.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock/Alexander Chizhenok

- Przyjmujemy unijną dyrektywę gazową w brzmieniu jeden do jednego - mówił podczas debaty poseł CDU Peter Bleser. Wtórował mu deputowany SPD Timon Gremmels, który oprócz tego zapewniał, że "Niemcy bardzo poważnie traktują obawy wschodnich partnerów: Polski i państw bałtyckich", dlatego unijna dyrektywa gazowa jest - jego zdaniem - dobrym kompromisem.

Jednocześnie przedstawiciele koalicji rządowej zgodnie przekonywali, że projekt Nord Stream 2 jest wyłącznie gospodarczym rosyjsko-europejskim przedsięwzięciem.

Dyrektywa gazowa

Dyrektywa gazowa UE, która została znowelizowana w tym roku, zakłada, że operator gazociągu musi być niezależny od dostawcy gazu. Zmiana obejmuje też firmy spoza Wspólnoty, czyli m.in. rosyjski Gazprom i operatora budowanego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.

Dyrektywa zakłada, że spod jej obowiązywania mogą być wyłączone gazociągi, których budowa została ukończona przed 23 maja 2019 roku.

Przedstawiciele AfD w Bundestagu, którzy głosowali przeciwko przyjęciu nowelizacji, argumentowali, że nowe prawo spowoduje podniesienie cen gazu i obniży bezpieczeństwo dostaw.

Budowa Nord Stream 2 oznaką nielojalności wobec Ukrainy

Z kolei Zieloni - którzy również sprzeciwiali się przyjęciu ustawy - przekonywali, że Gazprom "tak czy siak uzyska wyłączenie" spod obowiązywania dyrektywy, a budowa Nord Stream 2 jest oznaką nielojalności wobec Ukrainy.

Pracom nad ustawą towarzyszyły kontrowersje. W ubiegłym tygodniu dziennik "Bild" informował, że partie rządzące chciały obejść dyrektywę gazową UE niekorzystną dla Nord Stream 2. Zawarte w niej zapisy miały być rozwodnione. Jak donosiła gazeta, z projektu nowelizacji miał zniknąć zapis dotyczący nieobowiązywania regulacji wobec inwestycji ukończonych przed 23 maja 2019. Słowo "ukończone" zamieniono tam na "trwające". 

W przyjętym w środę przez Bundestag wrócono do wersji, którą zawiera dyrektywa UE.

Budowa gazociągu wciąż trwa. Zostanie ona zakończona prawdopodobnie w połowie 2020 roku.

 

PAP/dad

Ukraina: parlament wstępnie przyjął prawo o obrocie ziemią

13.11.2019 18:27
Ukraińska Rada Najwyższa przyjęła w pierwszym czytaniu prawo o obrocie ziemią. Pozwolić ma ono na sprzedaż gruntów rolnych. Przeciwko przyjęciu ustawy protestowała opozycja parlamentarna. Ukraińscy deputowani mają głosować nad nowym prawem raz jeszcze po uwzględnieniu wniesionych poprawek.

Białoruś nie skorzystała z propozycji Rosji utworzenia bazy lotniczej

14.11.2019 10:04
Rosja proponowała Białorusi utworzenie na jej terytorium bazy lotniczej w zamian za pomoc w nabyciu nowych rosyjskich samolotów myśliwskich. Szef Rady Bezpieczeństwa Białorusi Stanisław Zaś poinformował, że Mińsk nie skorzystał z tej propozycji i przy kupnie samolotów wykorzystał własne możliwości finansowe.

"To zwycięstwo w wojnie hybrydowej z Rosją". Ihor Mazur powrócił na Ukrainę

14.11.2019 10:50
Ihor Mazur, weteran wojny w Donbasie, zatrzymany przez polskie służby graniczne na wniosek Rosji, powrócił już na Ukrainę - poinformował w środę późnym wieczorem wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko.