Redakcja Polska

16 lat temu Polska weszła do Unii Europejskiej. Finansowy bilans członkostwa

01.05.2020 07:58
123 mld euro - oto finansowy bilans 16 lat członkostwa Polski w UE. Na bardzo wysokim poziomie utrzymuje się również poparcie Polaków dla obecności w Unii.
Audio
  • Bilans gospodarczy obecności Polski w UE - rozmowa Ewy Plisieckiej [posłucha]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Foto: Twitter/MSZ

16 lat temu, o północy 1 maja 2004 r., Polska, wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami, wstąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie wspólnoty. Dołączenie naszego kraju do rodziny państw zachodnioeuropejskich, miało nie tylko wymiar symboliczny, ale także finansowy. Do Polski szerokim strumieniem popłynęły unijne pieniądze w celu wsparcia naszej gospodarki i jej restrukturyzacji.

Niewątpliwie jedną z najważniejszych korzyści z członkostwa, na co wskazują w badaniach Polacy, jest możliwość pozyskiwania europejskich funduszy. O tym, ile pieniędzy trafiło przez 16 lat do Polski, dowiedzieć się można z zestawienia transferów pieniędzy między Polską a Unią Europejską (od maja 2004 r. do końca marca 2020 r.) opublikowanego przez Ministerstwo Finansów.

Wynika z niego, że od 2004 roku polski budżet zasilony został kwotą na poziomie 181 miliardów euro. Najwięcej otrzymaliśmy na politykę spójności (116 mld euro). Na drugim miejscu jest Wspólna Polityka Rolna - tutaj przez 16 lat do Polski trafiło ponad 59 mld euro.


Z zestawienia przygotowanego przez Ministerstwo Finansów można się również dowiedzieć, że od początku członkostwa wpłaciliśmy do unijnej kasy ponad 58 mld euro. Saldo rozliczeń pomiędzy Polską a UE wynosi więc ok. 123 mld euro.

Pokaźne transfery pieniężne wyraźnie przekładają się na nasze nastawienie do UE. Z badań przeprowadzonych w lutym przez CBOS wynika, że aż 89 proc. Polaków wyraża zadowolenie z członkostwa w Unii. Do przeciwników przynależności naszego kraju do UE zalicza się z kolei 7 proc. ankietowanych (w 2019 roku było 91 proc. zwolenników i 5 proc. przeciwników). "Zwolennicy członkostwa Polski w UE zdecydowanie dominują we wszystkich grupach społeczno-demograficznych oraz w elektoratach ugrupowań cieszących się obecnie największym poparciem społecznym" - czytamy.

Źródło:businessinsider.com.pl/ho