Redakcja Polska

Orlen, Energa i PGNiG zbudują elektrownię gazową w Ostrołęce

23.12.2020 10:14
Grupa Orlen pozyskała partnera do realizacji inwestycji w blok gazowo-parowy w Ostrołęce, którym zostanie PGNiG - poinformował we wtorek Orlen i zaznaczył, że trójstronna umowa daje PKN Orlen i Enerdze wiodącą pozycję w projekcie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePixabay

Dodano, że PKN Orlen i PGNiG zawarły też aneks do umowy z 2016 r., który gwarantuje dostawy gazu do końca 2027 r. (z opcją przedłużenia do końca 2028 r.) dla instalacji produkcyjnych Grupy Orlen w Polsce, w tym do elektrowni w Ostrołęce.

"Grupa Orlen pozyskała partnera do realizacji inwestycji w blok gazowo-parowy w Ostrołęce, którym zostanie PGNiG. Podpisana trójstronna umowa gwarantuje PKN Orlen i Enerdze wiodącą pozycję w projekcie, z łącznym pakietem udziałowym na poziomie 51 proc. PGNiG obejmie 49 proc. udziałów" - podano.

Kolejna spółka energetyczna

Jak poinformowano w komunikacie koncernu, w ramach budowy elektrowni w Ostrołęce w technologii gazowej powołana zostanie nowa spółka. Ma ona powstać do 30 czerwca 2021 r. po spełnieniu wszystkich przesłanek umożliwiających jej utworzenie, w tym pozyskaniu zgody odpowiednich organów antymonopolowych. 

"Dzięki pozyskaniu PGNiG jako partnera do projektu w Ostrołęce, mającego mocną pozycję na rynku gazu ziemnego, wchodzimy w kolejny etap inwestycji, przybliżając się do jej skutecznej realizacji" – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. 

Co z redukcją emisji gazów?

W ocenie prezesa PGNiG Pawła Majewskiego użycie w Ostrołęce gazu, zamiast węgla, zminimalizuje przedostawanie się do powietrza niebezpiecznych dla zdrowia pyłów i wydatnie zmniejszy poziom emisji gazów cieplarnianych. 

W kwietniu br. Orlen wyraził chęć zaangażowania się w projekt budowy elektrowni Ostrołęka pod warunkiem zmiany technologii z węglowej na gazową. W maju br. Orlen zadeklarował udział w finansowaniu projektu oraz przystąpienie do inwestycji w charakterze wspólnika. Następnie Orlen, Energa i Enea podpisały porozumienie ws. warunków budowy bloku energetycznego w Ostrołęce opalanego gazem. We wtorek Enea poinformowała, że rezygnuje z projektu w Ostrołęce


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: energetyka

W Jaworznie stanie fabryka polskich samochodów elektrycznych

15.12.2020 13:36
Fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera ma powstać w woj. śląskim, w Jaworznie – przekazała we wtorek spółka ElectroMobility Poland. Produkcja ma ruszyć w 2024 r. Inwestycja ma zapewnić pracę dla ok. 15 tys. osób, w tym 3 tys. w samym zakładzie.

Najnowocześniejsza technologia dla polskiego atomu

18.12.2020 12:06
Inwestycja w elektrownie jądrowe może okazać się niezbędna, aby zdekarbonizować polską energetykę. Dzisiaj mamy w Polsce do czynienia z energetyką, która na bieżąco szkodzi zdrowiu, życiu ludzi, roślin, zwierząt - powiedział agencji informacyjnej Newseria Innowacje Adam Rajewski z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej. - W polskich elektrowniach jądrowych będą zastosowane najbezpieczniejsze technologie dostępne na rynku, zarówno dla pracowników, jak i ludności - zapewnił naukowiec.

Obowiązuje zakaz lotów z Wielkiej Brytanii do Polski. Powodem - nowy szczep koronawirusa

22.12.2020 08:28
Od północy 22 grudnia obowiązuje zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych m.in. na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Zakaz został wprowadzony przez polskie władze po wykryciu na Wyspach nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2.