Wizyta polskiej młodzieży z Wołynia w Szwajcarii była efektem współpracy obu szkół, zainicjowanej przez Ambasador RP w Bernie Iwonę Kozłowską w 2020 roku.
Obie polskie szkoły łączy osoba ich patrona – Ignacego Jana Paderewskiego. Podczas pobytu w Szwajcarii goście z Ukrainy mieszkali u polskich rodzin w Bazylei i mieli okazję poznać miejsca ważne dla polskiej historii. Odwiedzili m.in. Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solurze oraz zostali przyjęci przez dyrektor Muzeum Polskiego w Rapperswilu Annę Buchmann w należącej do Muzeum Bibliotece Polskiej. Delegacja z Żytomierza była także honorowym gościem uroczystości nadania szkole polskiej w Bazylei sztandaru.
21 września ambasador Iwona Kozłowska przyjęła gości z Ukrainy w swojej rezydencji. Uczniowie i nauczyciele mogli poznać historię działalności polskich dyplomatów w Bernie, ratujących w okresie II wojny światowej Żydów przed Zagładą oraz podzielić się swoimi wrażeniami z pobytu w Szwajcarii. Na pamiątkę spotkania posadzono w ogrodzie rezydencji symboliczne drzewko przyjaźni i pokoju.
Ambasador RP Iwona Kozłowska oraz młodzież i nauczyciele z Żytomierza sadzą symboliczne drzewko przyjaźni i pokoju
Tego samego dnia goście z Żytomierza wzięli udział w XI edycji Narodowego Czytania, zorganizowanego przez Szkołę Polską im. Aleksandra Ładosia w Bernie. Czytanie „Świtezianki” oraz „Romantyczności” A. Mickiewicza przez uczniów, nauczycieli, ambasador i konsula poprzedziło wprowadzenie na temat znaczenia epoki romantyzmu dla polskiej kultury, przygotowane przez uczniów szkoły w Bernie.
Wizyta polskiej młodzieży z Żytomierza była elementem realizowanego przez Ambasadę RP w Bernie programu wspierania Polaków na Wschodzie pod patronatem I. J. Paderewskiego. Program zainicjowały świąteczne akcje charytatywne „Boże Narodzenie z Paderewskim oraz Polską w kresowym sercu” i „Wielkanoc z wielkim sercem dla Polaków na Wschodzie”.
Wśród Polonii szwajcarskiej widoczna jest przychylność i zainteresowanie wspieraniem Rodaków i polskiego dziedzictwa na Ukrainie. Postać Paderewskiego symbolicznie połączyła polskie diaspory z Bazylei i Wołynia. Pobyt w Szwajcarii grupy Rodaków z Ukrainy możliwy był dzięki ogromnemu zaangażowaniu społeczności polonijnej z Bazylei oraz wsparciu finansowemu ze strony MSZ, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz prywatnych darczyńców.
Młodzież i nauczyciele z Żytomierza poznają historię Grupy Ładosia
Podczas pobytu gości z Żytomierza w Szwajcarii doszło do podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy szkołami polskimi im. I. J. Paderewskiego z Bazylei i Żytomierza.
Źródło: Ambasada RP w Bernie/ho