Redakcja Polska

Niemiecka opozycja chce rosyjską ropę w Rafinerii Schwedt zamiast tej dostarczanej z Polski?

15.12.2022 13:07
Politycy z ramienia partii CDU, tacy jak starosta powiatu Karina Dörk, żądają, aby kontynuować współpracę z Rosjanami w Schwedt bez względu na terror wojenny i agresję na Ukrainie - donosi portal biznesalert.pl.
Audio

Jak przypomina portal, rafineria Schwedt, której głównym właścicielem jest rosyjski Rosnieft, przerabia rocznie między 10-11 milionów ton ropy. Dotychczas była to ropa rosyjska dostarczana przez ropociąg "Przyjaźń", jednak z racji embarga na rosyjską ropę, które ma wejść w życie pierwszego stycznia 2023, rafineria nie będzie mogła dalej korzystać z tej opcji. Planuje się, że 5-6 milionów ton będzie dostarczane przez port w Rostocku. W założeniach pełnomocnika rządowego Michaela Kellnera reszta ropy miała być dostarczana przez Naftoport w Gdańsku i pochodzić z Kazachstanu. Rozmowy o dostawach utknęły póki co w martwym punkcie. 

Polska stawia warunek wywłaszczenia Rosnieftu w tej rafinerii. Niemcy nie zgadzają się na to. Powody braku porozumienia z Kazachstanem nie są znane, ale jednym z głównych problemów, jest brak stosownej nitki dostawczej, która by nie przechodziła przez Rosję - czytamy na binesalert.pl.

Miejscowi politycy z ramienia partii CDU, tacy jak starosta powiatu Karina Dörk, już od dawna żądają, aby kontynuować współpracę z Rosjanami w Schwedt bez względu na terror wojenny i agresję na Ukrainie.


Źródło: biznesalert.pl

Zobacz więcej na temat: ropa naftowa Rosja Niemcy

Szynkowski vel Sęk: środki z KPO to nie jedyne pieniądze, które popłyną z Brukseli do Polski

15.12.2022 10:21
Prawdopodobnie we wtorek w Sejmie dojdzie do głosowania nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk mówił w TVP Info, że te zapisy wypełniają założenia ustaleń z Komisją Europejską  co ma doprowadzić do odblokowania pieniędzy z KPO.

Kilka niemieckich krajów związkowych nie chce budowy elektrowni atomowej w Polsce

15.12.2022 12:30
Brandenburgia, Saksonia oraz Meklemburgia Pomorze-Przednie nie chcą budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej - wynika z oświadczenia opublikowanego we wtorek przez brandenburskie ministerstwo ochrony konsumentów