Artur Dąbkowski, naczelnik wydziału międzynarodowych organizacji i zamówień publicznych w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, powiedział, że polscy przedsiębiorcy realizują kontrakty cywilne dla NATO głównie w branży IT, logistyce, doradztwie i budownictwie. Dodał, że to okazja do zdobycia unikalnego doświadczenia dla firmy. - Rozmawiamy o zamówieniach dla potężnej organizacji międzynarodowej, a to dla przedsiębiorcy oznacza bezpieczeństwo transakcji, prestiż czy możliwość nawiązania współpracy z partnerami zagranicznymi - mówił Artur Dąbkowski.
Zgodnie z krajowymi przepisami Ministerstwo Rozwoju jest resortem odpowiedzialnym za rozpowszechnianie informacji na temat możliwości nawiązania współpracy biznesowej z NATO i potwierdzania zdolności danego przedsiębiorcy do udziału w przetargach agencji sojuszu.
Artur Dąbkowski wyjaśnił, że strona internetowa Ministerstwa Rozwoju i Technologii jest właściwym miejscem do znalezienie informacji o szczegółach współpracy z NATO. Należy wejść w zakładkę „Międzynarodowe zamówienia publiczne”. W razie dodatkowych pytań ze strony przedsiębiorców w kwestii realizacji zamówień dla NATO istnieje również możliwość bezpośredniego kontaktu z pracownikami Ministerstwa Rozwoju.
Wartość zamówień zrealizowanych przez przedsiębiorstwa z krajów należących do NATO dla jednej z agencji sojuszu w 2022 roku wyniosła 520 milionów euro, czyli ponad dwa miliardy złotych. Najwięcej kontraktów, bo aż 30 procent zrealizowały firmy belgijskie, następnie amerykańskie i brytyjskie. Polska pod względem ilości zamówień zajęła ósme miejsce i znalazła się przed takimi krajami jak Włochy, Norwegia i Hiszpania. Polskie firmy zrealizowały wówczas zamówienia o wartości ponad 15 milionów euro.
IAR/dad