Redakcja Polska

"Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Mark Rutte w Warszawie

30.03.2025 09:43
Podczas swojej wizyty w stolicy Polski, sekretarz generalny NATO Mark Rutte wyraźnie podkreślił, że w obliczu globalnych wyzwań i rosyjskiej agresji, sojusz transatlantycki jest kluczowym filarem bezpieczeństwa. - To nie jest dobry czas na bycie samemu – ani dla Europy, ani dla Ameryki - powiedział, odnosząc się do aktualnej sytuacji geopolitycznej.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie Marka Rutte, szefa NATO, w Polsce, "koalicji chętnych" czyli zadeklarowanym wsparciu Ukrainy po zawarciu pokoju z Rosja oraz działaniach Senatu RP na rzecz Polonii [posłuchaj]
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte
Sekretarz generalny NATO Mark RutteJAKUB GAVLAK/PAP/EPA

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie Marka Rutte, sekretarza generalnego NATO w Polsce.

"Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" - tak rozmowy w Warszawie z sekretarzem generalnym NATO podsumował premier Donald Tusk. Mark Rutte zapewniał bowiem, że atak na Polskę, czy inny kraj członkowski sojuszu spotka się ze zdecydowaną reakcją. Mowa była także o wojnie w Ukrainie i relacjach transatlantyckich.

Podczas konferencji po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem zapowiedział również, że od 4 kwietnia polskie myśliwce będą wspierały monitorowanie nieba nad Bałtykiem. Mark Rutte podkreślił, że NATO zdecydowanie odpowie na wszelką agresję wobec Polski: "Jeśli ktoś źle oceni sytuację i pomyśli, że atak na Polskę lub innego sojusznika może mu ujść na sucho, spotka się z ostrą odpowiedzią naszego Sojuszu. Nasza reakcja będzie druzgocąca, to musi być bardzo jasne dla Władimira Putina czy kogokolwiek, kto chce nas zaatakować."

W trakcie wystąpienia w Szkole Głównej Handlowej Mark Rutte stwierdził, że nie istnieje realna alternatywa dla NATO. Podkreślił, że silne relacje transatlantyckie to "nasza tarcza" wobec rosnących zagrożeń, w tym współpracy Rosji z Chinami, Iranem i Koreą Północną. Zaznaczył także, że nikt poza USA nie jest w stanie zapewnić Europie takich gwarancji bezpieczeństwa, w tym nuklearnych.

Ważny przełom w polityce wsparcia Ukrainy: prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że w najbliższym czasie na Ukrainę uda się francusko-brytyjska misja wojskowa. Jej celem będzie przygotowanie przyszłego formatu ukraińskiej armii na wypadek zawarcia rozejmu z Rosją oraz ewentualnego rozmieszczenia sił międzynarodowych na terytorium Ukrainy.

Decyzja ta zapadła podczas szczytu sojuszników Ukrainy w Paryżu, w którym udział wzięli przedstawiciele około 30 państw, w tym premierzy Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch oraz Polski, a także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Emmanuel Macron wyjaśnił, że misja francusko-brytyjska ma określić przyszły kształt ukraińskiej armii – jej rozmiar, strukturę oraz zaplecze techniczne – w perspektywie ewentualnego zawarcia rozejmu. W tym kontekście omawiany jest także projekt rozmieszczenia sił międzynarodowych, nazwanych przez Macrona "siłami reasekuracyjnymi".

– Myślę, że w ciągu trzech–czterech tygodni będziemy mieli dość dokładny schemat działania – zapowiedział prezydent Francji.

Jak podkreślił, siły te nie zastępowałyby ukraińskiej armii ani nie pełniłyby typowej roli pokojowej – ich obecność miałaby charakter odstraszający wobec Rosji i stanowiłaby symbol długoterminowego zaangażowania Zachodu.

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało z Hutą Stalowa Wola umowę na dostawy 111 bojowych wozów Borsuk. Pierwsze kilkanaście sztuk pojazdów ma zejść z linii produkcyjnej jeszcze w tym roku. Kontrakt będzie wart około 5 miliardów złotych. Szczegóły w naszym programie.

Komentujemy w nim także podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy azylowej, wprowadzającej możliwość czasowego, terytorialnego ograniczenia prawa do azylu. Znowelizowane przepisy mają pomóc w zatrzymaniu prób nielegalnego przekraczania granicy z Białorusią.

O wsparciu udzielanym Polonii przez Senat, rozmawiamy z Arturem Kozłowskim, dyrektorem Biura Polonijnego Senatu.

- W ostatnim czasie rośnie rola Senatu nie tylko jako opiekuna Polonii i Polaków mieszkających za granicą, ale przede wszystkim partnera Senatu w jego działaniach na rzecz środowisk polonijnych - mówi Artur Kozłowski.

- Senat rzeczywiście po tych kilku ostatnich latach różnych pomysłów co do instrumentów dotyczących wsparcia Polonii, bo wiemy, że samo dzieło i samo partnerstwo Senatu to jest oczywiście bardzo ważny element, taki instytucjonalny, ale ta współpraca ma też swój wymiar bardzo konkretny, materialny. Budżet Kancelarii Senatu, a co za tym idzie Senatu, na wsparcie różnego rodzaju inicjatyw dotyczących Polonii i Polaków za granicą, ten budżet rzeczywiście  wrócił do Senatu i został znacznie zwiększony w stosunku do ubiegłego roku. Miejmy nadzieję, że w latach następnych, biorąc pod uwagę zakres i zasięg konkursu tegorocznego, być może będzie jeszcze zwiększany - dodaje Artur Kozłowski.

Jakie kierunki działań na rzecz Polonii i Polaków za granicą są priorytetowe dla Senatu i jakie były najważniejsze, przy wciąż trwającym jeszcze, rozpatrywaniu wniosków konkursowych? 

- To przede wszystkim  aktywizacja młodego pokolenia Polaków mieszkających za granicą, ale też wzmacnianie środowisk polskich i polonijnych w krajach zamieszkania i rozwój istniejących i tworzenie nowych struktur polonijnych. Ważna jest też  promocja Polski i kultury polskiej oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego za granicą, wspieranie i rozwój mediów polonijnych, a także działania na rzecz edukacji polonijnej i działania na rzecz Polaków na Wschodzie. Muszę powiedzieć, że z pewnym zaciekawieniem i nawet być może niepokojem patrzyliśmy na efekty składania ofert w tym roku, ponieważ rzeczywiście w stosunku do ubiegłego roku kwota uległa dosyć znacznemu zwiększeniu. Przypomnę, że w zeszłym roku Senat miał do dyspozycji tylko 10 milionów złotych, natomiast obecny konkurs opiewa na 71,5 miliona, więc jest to siedmiokrotny wzrost - mówi Artur Kozłowski.

Polarnicy pracujący na Spitsbergenie otrzymają od wojska dwie amfibie, które pomogą zapewnić odpowiednią logistykę na najdalej na północ wysuniętej polskiej placówce badawczej. Porozumienie w tej sprawie zawarli w Ministerstwie Obrony Narodowej pułkownik Arkadiusz Syrocki - dowódca 2. pułku inżynieryjnego z Inowrocławia oraz prof. Paweł Rowiński - szef Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Więcej na ten temat w materiale Przemysława Lisa.

Po raz pierwszy w historii kosmicznej kuchni, astronauta projektowy ESA Sławosz Uznański -Wiśniewski zabierze na Międzynarodową Stację Kosmiczną tradycyjne polskie pierogi, podczas nadchodzącej misji Axiom 4.

Astronauta wniesie w przestrzeń kosmiczną smak domu dzięki specjalnemu menu stworzonemu wspólnie z szefem kuchni i rodzinną firmą z Polski. W menu znajdą się m.in. pierogi z kapustą i grzybami, zupa pomidorowa z makaronem, polskie leczo z kaszą gryczaną oraz jabłkowa kruszonka na deser. Rozmawiamy na ten temat z dr Aleksandrą Bukałą, dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej w Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA.

Szesnaście portretów autorstwa Stanisława Wyspiańskiego oglądać można w słynnej londyńskiej galerii portretu. Po raz pierwszy historii trafiły nad Tamizę. Nasz korespondent, Adam Dąbrowski dostał do niej wcześniejszy ekskluzywny dostęp. W programie jego relacja.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.


"Polonia jest bardzo ważnym partnerem Senatu". Spotkanie z Arturem Kozłowskim

21.03.2025 10:03
- W ostatnim czasie rośnie rola Senatu nie tylko jako opiekuna Polonii i Polaków mieszkających za granicą, ale przede wszystkim partnera Senatu w jego działaniach na rzecz środowisk polonijnych - mówi Artur Kozłowski, dyrektor Biura Polonijnego Senatu RP, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy.

"Kpiny z wysiłków na rzecz pokoju". Wołodymyr Zełenski o postawie Rosji

29.03.2025 14:00
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zarzuca Rosji, że nic sobie nie robi z działań na rzecz pokoju na Ukrainie.

W Londynie można podziwiać portrety Stanisława Wyspiańskiego

30.03.2025 10:00
Centralnym motywem wystawy są pastelowe portrety przyjaciół i rodziny artysty. Te pełne ekspresji i emocji wizerunki stanowią nie tylko artystyczne studium osobowości, ale także odbicie ducha epoki.