Redakcja Polska

"Puls Biznesu": branża transportowa w tarapatach. Rośnie dług, coraz więcej upadłości

03.09.2024 09:05
Coraz więcej firm transportowych ogłasza upadłość, rośnie też zadłużenie branży - pisze "Puls Biznesu". Przewoźnicy drogowi liczą na interwencję rządu, inaczej obawiają się utraty pozycji europejskiego lidera transportu.
Firmy z Polski stały się liderami europejskiego rynku transportu samochodowego
Firmy z Polski stały się liderami europejskiego rynku transportu samochodowegoMilos Muller/Shutterstock

Branża wskazuje na powody swoich problemów: sytuacja na wschodniej granicy, która premiuje przewoźników spoza Wspólnoty, unijne regulacje oraz Polski Ład, które podnoszą koszty paliwa i utrzymania pracowników.

Przewoźnicy domagają się m.in. przywrócenia diet i ryczałtów za noclegi w transporcie międzynarodowym, dofinansowań, wakacji leasingowych czy szybkiego wprowadzenia elektronicznych listów przewozowych i zwiększenia kontroli zagranicznych firm przewozowych. Ich zdaniem jeśli to nie zostanie wprowadzone, stracą pozycję, jaką wypracowali na europejskim rynku.

Po II kwartale roku branża jest zadłużona na 1,3 miliarda złotych, z czego sam transport drogowy odpowiedzialny jest za ponad 1 miliard złotych długów. W 2023 roku zamknęło się ponad 500 firm, a w I kwartale tego roku - prawie 200.

Współzałożyciel Stowarzyszenia Ambasador Polskiego Transportu Wojciech Romaniuk powiedział "Pulsowi Biznesu", że problem branży nie odbija się tylko na kierowcach i firmach transportowych, ale także na ludziach w spedycji, logistyce, producentach ciężarówek i naczep. Dlatego przewoźnicy protestują - w lipcu manifestowali koło Szczecina, blokowali też drogi na Śląsku i zapowiadają podobne akcje na Dolnym Śląsku.

Branża transportowa odpowiada za 7 procent PKB.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: gospodarka polska transport

Kopalnie złożą się na ratowanie Odry. Chodzi o miliardy złotych

28.08.2024 10:31
W ciągu pięciu lat powstaną trzy nowe instalacje do odsalania wody wpadającej do Odry - ustaliła "Rzeczpospolita". To właśnie zasolenie rzeki i jej dopływów jest główną przyczyną rozwoju złotej algi, która odpowiada za śnięcie ryb.

Koncern Stellantis proponuje turyńskim pracownikom przeniesienie do Tychów

30.08.2024 17:13
Koncern samochodowy Stellantis, do którego należy Fiat, zapewnia grupie swoich turyńskich pracowników dalszą pracę, ale pod warunkiem, że podejmą ją w fabryce w Tychach. Związki zawodowe protestują i domagają się pomocy państwa.

KE wesprze państwa Unii w zachęcaniu pielęgniarek, by nie odchodziły z ochrony zdrowia

02.09.2024 15:06
Komisja Europejska poinformowała, że podpisała porozumienie z Biurem Regionalnym Światowej Organizacji Zdrowia dla Europy i przekaże 1,3 mln euro na wsparcie państw członkowskich w zachęcaniu pielęgniarek do pozostawania w systemie opieki zdrowotnej i zwiększeniu atrakcyjności ich zawodu.