Redakcja Polska

Bez wiz do USA. Co zmienia włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego?

05.10.2019 16:10
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował, że podpisał zgodę na włączenie Polski do amerykańskiego programu bezwizowego. Jak będzie wyglądała procedura sfinalizowania tej decyzji? W jaki sposób Polacy będą mogli teraz podróżować do Stanów Zjednoczonych?
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda o decyzji dotyczącej ruchu bezwizowego do USA dla Polski [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Foto: Shutterstock/Felix Mizioznikov

To, na co Polacy czekali od kilkudziesięciu lat, staje się faktem. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował o podpisaniu pełnego zniesienia obowiązku wizowego dla Polski. 

- Jestem wdzięczny prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi. Możemy się spodziewać, że w miarę niedługim czasie Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.

Podróże do USA bez wiz w celach biznesowych i turystycznych

Tym samym Polska zakwalifikowała się do amerykańskiego programu. Oznacza to, że wkrótce Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach biznesowych i turystycznych (w większości przypadków) bez wizy.

Procedury administracyjne ze strony rządu USA

Aby procedura włączenia Polski do programu dobiegła końca, potrzebne są wymagane przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA dodatkowe procedury administracyjne ze strony rządu USA.

Ambasada USA przewiduje, że procedury te potrwają kilka miesięcy, zanim rozpocznie się podróżowanie bez wiz. Po zakończeniu tego procesu Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego ogłosi datę rozpoczęcia podróżowania w ramach Programu Ruchu Bezwizowego.

Bez wizy do 90 dni

Włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego oznacza, że obywatele polscy podróżujący na podstawie paszportów z chipami do odczytu komputerowego, którzy pomyślnie uzyskali autoryzację za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization [ESTA]), będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych do 90 dni bez wizy.

Osoby podróżujące z krajów objętych programem VWP muszą uzyskać autoryzację w systemie ESTA, która obecnie kosztuje 14 USD i jest ważna przez okres dwóch lat.

Polscy obywatele, którzy zamierzają podróżować do Stanów Zjednoczonych na dłużej niż 90 dni lub planują podjąć działania wymagające innych kategorii wizowych (np. praca lub studia w Stanach Zjednoczonych) nadal będą musieli ubiegać się o odpowiednią kategorię wizy. Polscy obywatele, którzy otrzymali odmowę w systemie ESTA, również będą musieli ubiegać się o wizę. 

Ponadto obywatele krajów objętych Programem Ruchu Bezwizowego, którzy podróżowali lub przebywali w Iraku, Iranie, Syrii, Sudanie, Libii lub Jemenie 1 marca 2011 lub później nie mogą podróżować lub być wpuszczonym do USA w ramach tego programu. Obywatele krajów należących do Programu Ruchu Bezwizowego, którzy jednocześnie są obywatelami Iraku, Iranu, Sudanu lub Syrii również nie mogą już podróżować lub być wpuszczonym do USA w ramach Programu Ruchu Bezwizowego.

Ograniczenie to nie dotyczy obywateli krajów objętych Programem Ruchu Bezwizowego, których obecność w tych krajach była związana ze służbą wojskową w siłach militarnych kraju objętego Programem Ruchu Bezwizowego lub w celu wykonywania obowiązków służbowych jako pełnoetatowy pracownik rządu kraju objętego Programem Ruchu Bezwizowego.

Aby wjechać do Stanów Zjednoczonych w ramach Programu Ruchu Bezwizowego, osoba podróżująca musi:

1. Być obywatelem jednego z krajów członkowskich oraz posiadać zgodny z programem VWP paszport.

2. Posiadać autoryzację systemu ESTA Przebywać w Stanach Zjednoczonych nie dłużej niż 90 dni.

3. Podróżować w celach:

  • a. służbowych - celem planowanej podróży są konsultacje z partnerami biznesowymi, naukowe, edukacyjne, zawodowe lub biznesowe zjazdy, lub konferencje w konkretnych terminach, kwestie własnościowe lub w celu negocjowania kontraktu.
  • b. turystycznych - celem planowanej podróży jest rekreacja, w tym wakacje, święta, rozrywka, wizyty u przyjaciół lub rodziny, odpoczynek, leczenie, występy amatorów w wydarzeniach muzycznych, sportowych, konkursach itp., którzy nie pobierają żadnego wynagrodzenia
  • c. tranzyt - jeśli podróżuje się przez Stany Zjednoczone

Dodatkowo, wjeżdżając do Stanów Zjednoczonych drogą lotniczą lub morską, osoba taka musi:

  • posiadać bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż. W przypadku posiadania elektronicznego biletu wymagana jest kopia planu podróży, którą należy przedłożyć urzędnikowi imigracyjnemu. Osoby podróżujące docelowo do Meksyku, Kanady, na Bermudy lub Wyspy Karaibskie muszą być pełnoprawnymi mieszkańcami tych terenów,
  • wjechać do Stanów Zjednoczonych na pokładzie przewoźnika lotniczego lub morskiego, który bierze udział w programie. Dotyczy to również statków powietrznych korporacji amerykańskiej, która zawarła umowę z Departamentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego o przewozie pasażerów w ramach Programu Ruchu Bezwizowego.

W przypadku wjazdu do Stanów Zjednoczonych drogą lądową z Kanady lub Meksyku wymagania dotyczące dokumentów są takie same, aczkolwiek nie ma wymogu posiadania biletów powrotnych ani korzystania z usług przewoźników-sygnatariuszy. Należy wykazać urzędnikowi, że dysponuje się środkami pozwalającymi na utrzymanie się podczas pobytu w USA oraz na wyjazd z USA.

Co z osobami niespełniającymi wymagań?

Niektóre osoby mogą być nie uprawnione do wjazdu do Stanów Zjednoczonych bez wizy w ramach programu VWP. Obejmuje to osoby aresztowane, nawet jeśli areszt nie był wynikiem wyroku skazującego za przestępstwo kryminalne, osoby karane (nawet w przypadku ułaskawienia, amnestii lub innego aktu łaski), osoby z poważną chorobą zakaźną, osoby, których nie wpuszczono do Stanów Zjednoczonych lub które zostały deportowane ze Stanów Zjednoczonych lub przekroczyły długość pobytu dozwoloną w ramach programu VWP. Takie osoby muszą ubiegać się o wizę. Jeśli osoby takie podejmą próbę wjazdu bez wizy, mogą nie być wpuszczone na teren Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z  Poprawką do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program Improvement) i ustawą o zapobieganiu terroryzmowi (Terrorist Travel Prevention Act)  z 2015 r., osoby które podróżowały lub przebywały w Iranie, Iraku, Libii, Somalii, Sudanie, Syrii oraz/lub w Jemenie w dniu 1 marca 2011 roku lub po tej dacie (poza nielicznymi wyjątkami wyjazdów w celach dyplomatycznych lub wojskowych w służbie kraju objętego  Programem Ruchu Bezwizowego), LUB podróżni, którzy są również  obywatelami Iranu, Iraku, Sudanu oraz/lub Syrii, nie kwalifikują się już do podróży do Stanów Zjednoczonych w ramach Programu Ruchu Bezwizowego. 

Podróżować bez wizy nie mogą osoby planujące podjąć studia, pracę lub pozostanie w Stanach Zjednoczonych dłużej niż 90 dni. Nie przewiduje się również możliwości zmiany statusu (z turysty na studenta itp.) w przypadku osób przebywających już w Stanach Zjednoczonych. Takie osoby muszą mieć wizę. Jeśli urzędnik imigracyjny uzna, że dana osoba podróżująca bez wizy zamierza podjąć studia, pracę lub pozostanie dłużej niż 90 dni, może odmówić jej wjazdu.

IAR/ho