Redakcja Polska

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - upamiętnienie w Internecie

13.04.2020 12:08
W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej instytucje państwowe i publiczne przypominają o internetowych formach hołdu w 80. rocznicę sowieckiego mordu na co najmniej 22 tysiącach polskich obywateli. Specjalne portale przygotowały Kancelaria Prezydenta i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. 
Audio
  • 77 lat temu Niemcy poinformowali o odnalezieniu masowych grobów polskich oficerów w Katyniu. Materiał Przemysława Lisa (IAR)
Obdukcja zwłok polskich oficerów zamordowanych w Katyniu w 1940 r.
Obdukcja zwłok polskich oficerów zamordowanych w Katyniu w 1940 r. PAP/CAF/reprodukcja

Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy powstała strona 80rocznicakatynia.pl, dzięki której można obejrzeć wystawę online na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Prezydencki minister Wojciech Kolarski zauważa, że logo obchodów 80. rocznicy zbrodni katyńskiej - krwawiąca polska flaga wpisana w liczbę 80 - jest nieprzypadkowe. - Logo obchodów wprost nawiązuje do znaku graficznego obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej. Nie byłoby zbrodni katyńskiej, gdyby nie najpierw atak hitlerowskich Niemiec a następnie atak Związku Sowieckiego i w konsekwencji czwarty rozbiór Polski. Ofiary Katynia to polscy żołnierze, którzy dostali się do sowieckiej niewoli i za wierność Rzeczypospolitej zapłacili najwyższą cenę - podkreśla Wojciech Kolarski.

Portal katynpromemoria.pl to natomiast inicjatywa Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Można tam zapalić symboliczne światło pamięci w hołdzie każdej z ofiar zbrodni NKWD. W ten sposób upamiętnienia dokonano już ponad 35 tysięcy razy. Na portalu można też odbyć wirtualny spacer po Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. W kampanię zaangażowali się znani polscy aktorzy.

Fragment wspomnień Józefa Czapskiego, jeńca obozu w Starobielsku, odczytane przez aktora Rafała Zawieruchę, wskazują na nieznany los Polaków, którzy trafili do obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.

Wielojęzyczne serwisy

Obie witryny są dostępne w kilku wersjach językowych. W sumie w ramach zbrodni katyńskiej w kwietniu i maju 1940 roku z rozkazu Józefa Stalina i najwyższych władz Komunistycznej Partii Związku Sowieckiego, funkcjonariusze NKWD zamordowali około 22 tysięcy Polaków - oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, uczonych, prawników i ziemian.

Ofiary zbrodni były grzebane w bezimiennych, zbiorowych mogiłach w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni oraz w prawdopodobnie w Kuropatach koło Mińska na Białorusi.

Przez wiele lat władze Związku Sowieckiego wypierały się odpowiedzialności za mord, przypisując go hitlerowskim Niemcom.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Zbrodnia Katyńska Katyń

Pamięć o zbrodni katyńskiej przekazywana następnym pokoleniom

13.04.2020 09:15
Pamięć o Katyniu trzeba przekazywać dalej, następnym pokoleniom – mówi Dorota Bentke, sekretarz Zarządu Federacji Rodzin Katyńskich  

Zbrodnia katyńska - zagłada polskich elit na zlecenie najwyższych władz Związku Sowieckiego

13.04.2020 09:30
3 kwietnia 1940 roku do Katynia wyruszyły pierwsze transporty polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach jenieckich na terytorium Związku Radzieckiego. Przez następnych sześć tygodni Polacy wywożeni byli z obozów grupami do miejsc kaźni. Zgładzenie polskich jeńców zostało przeprowadzone w tak zwanym "trybie specjalnym", bez sądów, bez wyroków, na podstawie list śmierci. Funkcjonariusze NKWD mordowali strzałem w tył głowy. Zbrodni dokonano w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje.

Andrzej Duda: my, Polacy, zawsze będziemy pamiętać o Katyniu

13.04.2020 10:10
Katyń pozostaje symbolem bez którego nie można zrozumieć historii Polski; przekazujmy młodemu pokoleniu Polaków etos ofiar zbrodni katyńskiej i ich dziedzictwo - napisał w przesłaniu opublikowanym w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

77 lat temu Niemcy poinformowali o odnalezieniu masowych grobów Polaków w Katyniu

13.04.2020 10:22
77 lat temu Niemcy poprzez Radio Berlin poinformowali o odkryciu masowych mogił polskich oficerów na terenie sowieckiej Rosji. O mord na jeńcach wojennych naziści oskarżyli Rosjan, sowieci zaprzeczyli twierdząc, że za egzekucjami stoją Niemcy. Do mordu doszło wiosną 1940 roku. Sowieci strzałem w tył głowy zamordowali prawie 22 tysiące polskich jeńców, wziętych do niewoli po 17 września 1939 roku.